דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

MRI למטופל עם קוצב לב

נתבקשנו על ידי הרופא המטפל בך לבצע לך בדיקת MRI. ידוע לנו שבגופך קיים קוצב לב/ דפיברילטור, מכשירים מסוג זה אינם בנויים להיות חשופים לשדה המגנטי שבבדיקת MRI ועלול להיגרם נזק למכשיר.

בדיקת תהודה מגנטית (MRI) מבוססת על שדה מגנטי חזק, סטטי ומשתנה וקרינת גלי רדיו (RF). אנרגיות אלה עלולות להשפיע על קוצבים ודפיברילטורים מושתלים למעט מכשירים בודדים הבנויים לעמוד באנרגיות אלה. רוב המכשירים לא נבנו לעמוד באנרגיות אלה ועלול להיגרם נזק למכשיר וכן קיים סיכון לבריאות המטופל עקב ביצוע הבדיקה.

עליך לדעת כי קיים סיכון לבריאות המטופל עקב ביצוע הבדיקה, אך בניטור ובתכנות מתאימים של הקוצב או הדפיברילטור סיכון זה לא גדול, אך בהחלט קיים.
יש ליידע את הרופא המפנה לבדיקה כי יש לך קוצב או דפיברילטור שבנוכחותו יש סיכון מסוים בביצוע הבדיקה, והרופא צריך לצרף מכתב המאשר שלמרות זאת, המידע שבדיקת ה-MRI חשוב במידה המצדיקה את נטילת הסיכון! במכתב יציין הרופא את סיבת נחיצות הבדיקה ודחיפותה.

כמו כן יש צורך להעביר אלינו פרטים על המכשיר המושתל: סוג, תאריך ההשתלה, האם היו לך אלקטרודות נוספות שהושתלו בעבר או אם קיימות אלקטרודות אפיקארדיליות שעלולות ליצור בעיה מיוחדת.
על מנת לבצע את הבדיקה תתבקש/י למלא שאלון שבו אנו מוודאים שאין בגופך מכשיר אלקטרוני או חפץ מתכתי כלשהו (כגון רסיס ישן מפיגוע/מלחמה או עבודות מתכת). חל איסור להיכנס לחדר הבדיקה: עם מכשיר שמיעה או כל מכשיר אלקטרוני אחר, או אם בלעת לאחרונה גלולת מצלמה אנדוסקופית או גלולת דמה.

במהלך ההכנות לבדיקה תתבקש/י ללבוש חלוק, ורופא יתקין לך עירוי לצורך הזרקת חומר ניגוד (בהתאם לבקשת הרופא המפנה).

במהלך הבדיקה תתבקש/י לשכב על הגב מבלי לזוז, משך הבדיקה כ-40 דקות.
בסיום הבדיקה תצא/י על גבי מיטה מהחדר ותעבור/י שוב ניטור ע"י רופא לב לוודא שמצבך טוב.
כחודש לאחר הבדיקה עליך להגיע למרפאה הקרדיולוגית לבדיקה חוזרת של הקוצב. יש להביא מראש התחייבות למרפאה הקרדיולוגית בשערי צדק, בנוסף להתחייבות לבדיקת ה-MRI.