דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

מרפאת זיכרון

מזה 15 שנים מסייעת מרפאת הזיכרון במרכז הרפואי שערי צדק לאנשים הסובלים מירידה קוגניטיבית הכוללת ירידה בזיכרון, מחלת אלצהיימר ודמנציות אחרות, במטרה לשפר את איכות חייהם ותפקודם היומיומי. במרפאה פועל צוות רב-תחומי הכולל מומחים בגריאטריה, נוירולוגיה, ריפוי בעיסוק ועבודה סוציאלית שמספק ליווי מקצועי וארוך טווח.
ירידה קוגניטיבית מתפתחת בדרך כלל אצל אנשים מעל גיל 65, אך ישנם אנשים שלוקים במחלות אלה בגילאים צעירים יותר. תסמינים נפוצים כוללים שכחה של דברים, חזרה על שאלות ובעיות נוספות בתפקוד היומיומי שלא היו בעבר.

שירותי המרפאה

צוות המרפאה שם דגש רב על ליווי המטופל ומשפחתו לכל אורך התהליך: מתן ייעוץ אישי, הפניה לטיפול בקהילה ולמסגרות תמיכה קהילתיות כגון מועדונים חברתיים, יצירת קשר עם הביטוח הלאומי במידת הצורך וסיוע בבעיות התנהגות שונות שיכולות להתעורר אצל המטופל או אצל בני משפחתו. כמו כן, המטופל מוזמן לבדיקות מעקב קבועות על מנת לאבחן כל שינוי במצבו.
עוד מספקת המרפאה תרופות המאטות את ההתדרדרות הקוגניטיבית ויכולות לשפר את איכות החיים ואת תפקוד החולה. ישנם מטופלים המגיעים למרפאה לצורך תרגול עם מרַפאת בעיסוק. מטופלים אחרים נעזרים בשירותי העובדת הסוציאלית לשם בירור זכויותיהם. כל ייעוץ הניתן למטופל, מותאם לו באופן אישי. הצלחה נמדדת בשיפור איכות החיים של המטופל ובהורדת העומס מבני משפחתו.

מהלך הטיפול

על פי רוב, מתקיימים שלושה מפגשים עם המופנים למרפאה. המפגש הראשון והשני כוללים בדיקה קלינית מפורטת על ידי רופא גריאטרי, הערכה תפקודית וקוגניטיבית על ידי מרַפאת בעיסוק והערכה סוציאלית המאבחנת את המערכת החברתית התומכת של המטופל. לפי הצורך, נערכת למטופל גם הערכה נוירולוגית. לאחר שני מפגשים אלה, הצוות המקצועי מסכם את המידע, הנתונים והרשמים ומגבש את המלצותיו.
במפגש השלישי המטופל ובני משפחתו נפגשים שוב עם הרופא הגריאטרי שמעביר את המלצות הצוות. במקביל נשלחות ההמלצות גם אל רופא המשפחה ונקבעת תכנית טיפולית.