דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

השתלות מח עצם

השתלת מח עצם עצמית (אוטולוגיות) מתבצעת בשערי-צדק מזה שנים. השנה החלנו לבצע גם השתלות מח-עצם מתורם (השתלות אלוגנאית). הללו נעשות מתורמים מתאימים (בני משפחה או תורמים זרים). במקום מיושמות גישות טיפול חדשניות בתחום ההשתלות המאפשרות טיפול מיטבי למושתל.
תהליך ההשתלה ארוך ומורכב וכולל הכנה לקראת ההשתלה, תקופת האשפוז וההשתלה והמשך מעקב וטיפול אמבולטורים לאחר ההשתלה.


1. הכנה להשתלה:
המטופלים מגיעים בשלבים שונים של מחלתם, ונקבעת עבורם תוכנית טיפול אישית על-פי אופי המחלה, דחיפות ההשתלה ועל-פי הצרכים המיוחדים של כל אחד ואחד. במסגרת ההכנה להשתלה, ייפגש עם המטופל מנהל המחלקה ומתאמת השתלות מח העצם, ויקבל (הוא ומשפחתו) הסבר מפורט על תהליך ההשתלה וההכנות לקראתה.
תהליך ההכנה נעשה בליווי צמוד והדרכה של האחות המתאמת וכולל בין היתר-
בדיקות דם מקיפות, בדיקת מח-עצם, בדיקת הדמיה לצורך הערכת מצב המחלה לפני ההשתלה, בדיקת סיווג רקמות, איסוף תאי אב מדם היקפי (למטופלים המועמדים להשתלה עצמית) ,הערכת תפקוד הלב והריאות, הערכה דנטלית, בדיקות אנדוקריניות וטיפול לשימור פוריות.
תהליך ההכנה נעשה על פי נהלים מקובלים ובהתאמה להמלצות ה-EBMT ,ABMTR ,NMDP.

2. ההשתלה:
בשלב הזה מושתלים למטופל תאי אב חדשים, בריאים, במקום תאי אב פגומים. אם בהשתלה מתורם (אלוגנאית), או השתלה עצמית (אוטולוגית)
תאי האב נאספים מהדם ההיקפי (אשר זורם בוורידים) של התורם או מהמטופל עצמו, הם עוברים תהליך של עיבוד והכנה ולאחר מכן מוזלפים, בחדר מבודד, למושתל דרך צנתר ורידי מרכזי, בדומה לעירוי דם .
העלייה בספירת הדם נצפית בדרך כלל בתוך שבועיים-שלושה ומעידה על קליטת תאי האב במח העצם וייצור תקין שלהם.

3. טיפול ומעקב אחר ההשתלה:
תהליך המעקב שלאחר ההשתלה הוא תהליך ארוך הכולל -
ניטור המצב ההמטולוגי, מצב קליטת השתל, מניעת זיהומים, טיפול מניעתי למחלת השתל כנגד המאכסן (GVHD) וניטור סימני GVHD . זהו מעקב רב-תחומי הכולל בתוכו יועצים ממחלקות שונות תהליך המעקב נעשה בליווי צמוד והדרכה של צוות המרפאה והצוות הסוציאלי, תוך מתן ייעוץ והדרכה למטופל.

מידע למטופל ולמטופלת

  • טלפון : 02-6666448
  • טלפון נוסף : 02-6555890
  • דוא"ל : hematologyyom@szmc.org.il
  • מיקום: קומה 8, בנין הדור הבא / חדר מתאמת השתלת מח עצם
  • שעות ביקור: בתאום מראש בלבד באמצעות מזכירות אשפוז
  •  

    לשאלות בתחום - hematobmt@szmc.org.il