דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

ברונכוסקופיה

בדיקת הברונכוסקופיה מאפשרת הסתכלות לתוך דרכי הנשימה. במהלך הבדיקה סוקר הרופא את דרכי הנשימה העליונים והתחתונים בעזרת ברונכוסקופ, מכשיר גמיש עם סיב אופטי בקצהו מורכבת מצלמת וידאו.
הבדיקה מבוצעת במטופלים מאושפזים ואמבולטוריים בהפניית רופא ריאות. הבדיקה מבוצעת תחת טשטוש והרדמה כללית או מקומית של הגרון והאף. בילדים ובפגים הבדיקה מבוצעת תחת הרדמה ובהשגחת רופא מרדים.
במכון מכשור מותאם לילדים ולפגים, חדר המתנה עם פעילויות ואחות בעלת הכשרה בעבודה עם ילדים. הבדיקה מתבצעת על פי המלצת רופא ריאות לצורך לקיחת דוגמית מנוזל הריאה, לחיפוש גוף זר, לבדיקת אנטומיה של דרכי הנשימה ולעיתים לביצוע ביופסיות ריאה.
בתום הבדיקה מתבקש המטופל לשהות במכון להשגחה למשך כשעתיים. לאחר מכן ניתן בדרך כלל לאכול ולשתות.
מבוגרים שעברו בדיקה הכוללת ביופסיה יעברו לאחר השהייה צילום חזה.

בדיקת הברונכוסקופיה מבוצעת לשני צרכים עיקריים:

טיפול - הוצאת גוף זר, הכנסת סטנט (תומכן) על מנת לפתוח חסימה של דרכי האוויר, טיפול בלייזר (למשל שריפה של גוש סרטני), הוצאת פוליפים או פינוי הפרשות קשות. במקביל ניתן להשתיל תומכנים לטיפול בנפחת ריאות קשה.
אבחון - לקיחת דגימות רקמה (ביופסיות) של סמפונות או של הריאות לצורך אבחנה של מחלות ריאה שונות וגידולים (שפירים או ממאירים), לקיחת תרביות לאבחון של מחלות זיהומיות (נגיף או חיידק), דגימה מבלוטות לימפה מוגדלות לצורך אבחנה פתולוגית.
במכון מבוצעות גם ברונכוסקופיות פולשניות לשם איסוף דגימה מבלוטות הלימפה.

אולטרסאונד אנדו-ברונכיאלי

במכון הריאות ישנו ברונכוסקופ עם אולטרסאונד, מכשיר חדיש מסוגו המצוי במרכזים רפואיים בודדים בלבד ברחבי ישראל. באמצעות המכשיר נלקחות ביופסיות מבלוטות לימפה שנמצאות בין הריאות לדרכי הנשימה. האולטרסאונד מאפשר לרופא להדגים את הבלוטה בצורה ברורה כך שהביופסיה נלקחת בצורה המדויקת ביותר. פעולה זו יכולה לחסוך לקיחת הביופסיה בניתוח תחת הרדמה כללית.
תהליך הבדיקה וההתאוששות זהה לברונכוסקופיה רגילה.

לרשותכם דף הנחיות להכנה לקראת בדיקת ברונכוסקופיה.
יש למלא בקפידה אחר ההוראות לשם שמירה על בטיחותכם והבטחת איכות הבדיקה.

מידע למטופל ולמטופלת

  • טלפון : 026666158
  • מיקום: בניין ראשי, קומה 4