דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

היחידה לשיקום ריאות

היחידה לשיקום ריאות במרכז הרפואי שערי צדק היא פרי שיתוף פעולה בין מכון הריאות, מכון שיקום הלב והמחלקה לפיזיותרפיה. שיקום ריאות מיועד לאנשים עם מחלה נשימתית כרונית כגון COPD, אסטמה, הרחבת הסימפונות, פיברוזיס ריאתי ((Interstitial Lung Disease וכל מחלת ריאות אשר גורמת לקוצר נשימה ובעקבות כך לירידה משמעותית בתפקוד היומיומי. מדובר בתכנית רב-מקצועית הכוללת: רופא ריאות, אחות, פיזיותרפיסט, ולפי הצורך גם מענה של עובדת סוציאלית ודיאטנית. התוכנית מתבצעת בקבוצות קטנות (6 אנשים), אך נבנית באופן אישי לכל מטופל על פי ההערכה של הפיזיותרפיסט. כל מפגש נמשך כשעה ובזמן זה מתאמנים במכשירי כושר (הליכון, אופניים, משקולות כוח וכד') על מנת לחזק את שרירי השלד ולמקסם את הניצול של שרירי הנשימה והחמצן בדם.

למי מתאימה התכנית?

  • מטופלים במחלת ריאות כרונית המתקשים במאמצים קלים - הליכה, עלייה במדרגות, שימוש במקלחת וכד'
  • מטופלים הסובלים מקוצר נשימה ומתקשים בפעילויות יומיומיות פשוטות
  • מטופלים לפני ניתוח ריאות ולמטופלים שעברו ניתוח ריאות לאחרונה
  • מטופלים לאחר אשפוז על רקע החמרה שלCOPD או התלקחות של מחלת ריאות אחרת
  • מטופלים המעוניינים לשפר את איכות חייהם מטרות השיקום

מטרות השיקום

  • שיפור הכושר הגופני ושיפור ביכולת ההתמדה במאמץ. מטופל המסוגל ללכת מרחק קצר בלבד בגלל קוצר נשימה יוכל בתום השיקום ללכת מרחק ארוך יותר בטרם יזדקק למנוחה. הישגים אלה משפרים את יכולת הביצוע של פעילויות יומיומיות ולעיתים אף מאפשרים רמת עצמאות טובה יותר וחזרה למעגל העבודה.
  • ירידה ברמת הדיכאון והקטנת תחושת החרדה (כפי שנמדד בעזרת שאלונים סטנדרטיים). דיכאון הוא תופעה שכיחה בקרב חולי ריאה, המשפיעה על איכות החיים והתפקוד, ולכן גם איכות החיים משתפרת בעקבות השיקום.
  • הפחתה של סיבוכי המחלה הריאתית ושל מספר האשפוזים והפניות למוסדות רפואיים.

מטרת השיקום איננה לשפר את תפקודי הריאות או להביא לריפוי המחלה, כי אם לשפר את התפקוד היומיומי ואת איכות החיים תוך השתתפות במעגלי החיים השונים.

מה עושים בשיקום ריאות?

אימון גופני אירובי המפעיל קבוצות שרירים גדולות, כגון הליכה על הליכון או דיווש באופני כושר, במהלכו נבדקים מדדים של דופק וסטורציה (אחוז החמצן בדם). אימון בתמיכת חמצן למטופלים הזקוקים להעשרת חמצן בזמן הפעילות.

אימון כוח לחיזוק קבוצות שרירים ייחודיות כגון גפיים עליונות, גפיים תחתונות ושרירי בטן.

חשוב מאוד להתמיד באימונים פעמיים בשבוע. משך כל אימון כ-50-60 דקות.

מחקרים רבים תומכים בתכנית מסודרת פעמיים בשבוע למשך שלושה חודשים לפחות, על מנת לשפר באופן משמעותי את סיבולת המאמץ ואת איכות החיים.

לאחר הפנייה של רופא הריאות המטפל, ובהתאם למצב הרפואי (כולל תפקודי ריאות), ניתנת התחייבות דרך קופות החולים ל-24 טיפולים בשנה. במקרים מסוימים ועל פי ההסדרים השונים עם קופות החולים ניתן להאריך את תקופת ההתחייבות או להמשיך בתשלום עצמי.

מידע למטופל ולמטופלת