בית חולים שערי צדק לוגו שערי צדק המרכז הרפואי שערי צדק הוא בית חולים בירושלים. נחנך ב-י\"ט בשבט תרס\"ב 27 בינואר 1902. מייסדו ומנהלו הראשון במשך 45 שנה, היה ד\"ר משה וולך, דמות מרכזית בתולדות הרפואה בתקופת היישוב. בשנת 1980 עבר בית החולים למשכנו החדש בשכונת בית וגן בירושלים רחוב שמואל בייט 12, ת.ד 3235, ירושלים 9103102 02-6666666 חזית בית החולים
דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

אודות

מרפאת מט״ר במרכז הרפואי שערי צדק הינה מרפאה  לטיפול בטראומה נפשית הסובלים מתסמונת פוסט-טראומטית ו/ או שחוו אירועים טראומטיים. 

מרפאת מט״ר שייכת ליחידת הטראומה במרכז הרפואי שערי צדק, בניהולו של ד״ר אלון שוורץ. המרפאה מנוהלת על ידי נעמי אדלר מימון, פסיכולוגית טראומה, ובה עובדים פסיכולוגים מומחי טראומה מהשירות הפסיכולוגי של המרכז הרפואי.

מהי הפרעה פוסט-טראומטית (PTSD - Post Traumatic Stress Disorder)?

אירוע טראומתי הוא אירוע בו קיים איום פתאומי ומערער יציבות הכולל סכנה לחיים או לשלמות הגופנית, או חשיפה פתאומית ולא צפויה לפגיעה, לאכזריות או להתעללות בבני אדם אחרים. האירועים הטראומטיים השכיחים בארץ הם תאונות דרכים, תאונות עבודה, כוויות, פיגועים, מלחמות ותקיפות פיזיות או מיניות. 
החשיפה לאירועים טראומטיים גורמת לתגובות נפשיות אצל רוב הנחשפים. התגובות הנפשיות המיידיות אינן מעידות על מחלה או הפרעה וברוב המקרים חולפות ומשאירות זיכרונות כואבים אולם אינן משנות את האיזון הנפשי של הנחשפים ולעיתים אף מביאים ללמידה ולצמיחה. חלק קטן מהנחשפים לאירועים טראומטיים עלול לסבול מתסמונת פוסט-טראומטית (בעברית: תסמונת בתר-חבלתית).
אנשים הסובלים מתסמונת פוסט-טראומתית ממשיכים להיזכר באירוע באופן בלתי נשלט ובלתי פוסק, עלולים לסבול מסיוטים, ואינם משתחררים מההרגשות הרעות שליוו את האירוע.

 

תסמינים אופייניים נוספים של תסמונת פוסט-טראומטית הם היזכרויות לא רצויות, סיוטים או פלשבקים, קשיי שינה, רגזנות או נטייה להתפרץ בכעס, קשיים בריכוז ובזיכרון, תגובות בהלה לרעשים פתאומיים, דריכות ומתיחות. אנשים הסובלים מתסמונות אלה נמנעים ממקומות, מצבים או מחשבות אשר מזכירים את האירוע, מצמצמים את תחום פעילויותיהם ואינם שוקטים. חלקם מרגישים חוסר עניין בפעילויות מהן היו נהנים לפני האירוע, מידה כזו או אחרת של ריחוק מאחרים ואי יכולת לשמוח, ליהנות או לקחת חלק רגשי פעיל בסובב אותם. אנשים שלקו בתסמונת פוסט-טראומטיות ממשיכים לחיות תחת ההשפעה של האירוע, והזמן שחולף אינו מרפא אותם. 
כאשר התסמינים הללו או חלקם מופיעים בעוצמה ובתדירות משמעותיים הדבר עלול לגרום למצוקה משמעותית ולפגיעה בתפקוד התעסוקתי החברתי והמשפחתי וכמובן גם באיכות החיים. 
טיפול מוקדם בנפגעי טראומה אשר עלולים לפתח הפרעות פוסט-טראומטיות עשוי לעזור לרבים מהם ולמנוע את התפתחות ההפרעה. טיפול מוקדם יכול להינתן לאחר הערכה פסיכולוגית כדי להעריך מי זקוק  לטיפול. מתן הטיפול מחייב התמחות בשיטות טיפוליות לפוסט טראומה והתאמתן לצורכי המטופלים.
שליחותו של מרפאת מט״ר בשערי צדק היא לתרום ככל האפשר למניעת תסמונת פוסט-טראומטית על ידי טיפול בשיטות וגישות טיפול מוכחות לטיפול בטראומה, במסגרת הציבורית.

 

הטיפולים ממומנים על ידי קופות החולים, משרד הבטחון וביטוח לאומי. וכן ניתן לשלם על הפגישות באופן פרטי ומוזל.


מידע למטופל ולמטופלת

  • לפרטים נוספים ניתן לפנות לזימון תורים ולקבוע פגישת הערכה (אינטייק) לטיפול פסיכולוגי בטראומה-
    02-6555999
    או במייל-
    neomim@szmc.org.il