דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

תרומת טסיות דם – מדוע הן כל כך חשובות?

תרומת טסיות דם

תרומת טסיות דם היא דרך אחת מיני רבות לעזרה ולסיוע לאנשים הנמצאים במצבים רפואיים שונים וזקוקים לסיוע ואף להציל את חייהם. אם עדיין לא שמעתם על סוג תרומה זה, כדאי שתכירו את תרומת טסיות הדם – מדוע היא כל כך חשובה, במה היא שונה מתרומת דם רגילה ואם גם אתם יכולים לתרום ובאיזו תדירות.

מהן טסיות דם ומדוע הן חשובות?

הדם שלנו עשוי מהרבה מרכיבים שונים כמו פלסמה, כדוריות דם אדומות ותאי דם לבנים. טסיות הדם הן חלק בדם המהווה רכיב חשוב בתהליך הקרישה הראשוני ועוזר לעצירת דימומים. ללא טסיות דם קיימת סכנה לדימום מרקמות לרבות דימום מוחי. תרומות של טסיות דם מסייעות בהרבה מאוד מקרים ואף במחלות קשות לרבות סוגים מסוימים של סרטן (בעיקר לוקמיה), חולים באנמיה אפלסטית וחולים השתלת מח עצם מתורמים. בשביל חולים רבים, תרומה של טסיות דם יכולה להציל חיים.

במה שונות תרומת טסיות דם מתרומת דם רגילה?

בתרומה דם רגילה מתחברים באמצעות מחט לווריד ושואבים את כמות הדם הרצויה, הדם מגיע אל בנק הדם והוא מקטלג את מנות הדם ומאחסן אותן. בתהליך של תרומת טסיות דם (שנקרא אפרזיס), לעומת זאת, התורם מתחבר למכונה ייעודית ששואבת דם מהווריד, מפרידה ממנו את הטסיות ומחזירה את יתר מרכיבי הדם לגוף. בגלל תהליך הפרדת טסיות הדם משאר מרכיבי הדם, התרומה הזאת מעט ארוכה יותר בדרך כלל ונמשכת בין שעה לשעה וחצי.

מי יכול לתרום טסיות דם ואיך עובד התהליך?

באופן כללי, אפשר לתרום טסיות דם מגיל 18 ועד גיל 60 (החל מגיל 60 יש לקבל אישור מיוחד מהרופא לצורך התרומה). בשלב הראשון יש לעבור תהליך התאמה ולעמוד בתנאים מפורטים שאפשר למצוא בשאלון התורם. מי שעומד בתנאים יוכל לאחר מכן לתרום טסיות דם.

באיזו תדירות אפשר לתרום טסיות דם?

אפשר לתרום טסיות פעם בחודש. מי שרוצה לתרום על בסיס קבוע, חשוב להתייעץ עם הרופא.

כיצד משתמשים בטסיות הדם בטיפולים רפואיים?

לטסיות הדם יש תפקיד מכריע בטיפולים רפואיים, בעיקר בתחום ההמטולוגיה והליכים שונים של עירוי. עירויי טסיות הם התערבות רפואית נפוצה אצל אנשים שספירת הטסיות אצלם נמוכה, מצב המכונה טרומבוציטופניה, כזה שאפשר לראות לעיתים קרובות בחולים העוברים כימותרפיה, אלו הסובלים מהפרעות דם מסוימות או לאחר טראומה חמורה ואובדן דם משמעותי. עירוי טסיות חיוני ביותר למניעת דימום בלתי נשלט בחולים. התהליך הוא בכללותו שאיבת הדם, הפרדת טסיות הדם ולאחר מכן עירוי לצד השני. טסיות דם תורמות לקרישת הדם ומסייעות לחולים עם בעיות מולדות ונרכשות בקרישה למנוע או לטפל בדימום מאסיבי.

מעבר לעירויים, טסיות הדם מנוצלות גם בטיפולים רפואיים אחרים. טיפול בפלזמה עשירה בטסיות דם כולל מיצוי הדם של המטופל עצמו, ריכוז הטסיות ולאחר מכן הזרקת תמיסה עשירה בטסיות דם לרקמות פגועות. גישת רפואה מתקדמת וחדשנית זו משמשת באורתופדיה, ברפואת ספורט ובדרמטולוגיה ומסייעת לתיקון רקמות וזירוז החלמה. טסיות דם הן גם מרכיב חיוני בתחום הטיפול בסרטן ולוקחות תפקיד בתמיכה בהחלמה ההמטופואטית

בעקבות כימותרפיה אינטנסיבית או השתלת תאי גזע. בשורה התחתונה, טסיות הדם הן חלק בלתי נפרד מהרפואה המערבית ונותנות מענה להפרעות דימומים לצד טיפולים חדשניים כמו PRP.

איפה אפשר לתרום טסיות דם?

שימו לב שלא בכל עמדות תרומת הדם של מד״א אפשר לתרום גם תרומת טסיות דם. באופן כללי חשוב להבין כי מדובר בתהליך בטוח, מהיר ונטול סיכונים או כאב. עם זאת, מומלץ לעשות זאת במרכזים רפואיים מובילים, שם זוכים לתהליך היעיל והנוח ביותר במינימום סיכונים ואי נוחות. במרכז הרפואי שערי צדק ניתן לבצע תרומת טסיות ובכך לסייע לאלפי חולים בעתיד.

לסיכום

חשוב מאוד להכיר את האופציה של תרומת טסיות דם. בתהליך מהיר ונטול כאבים, אפשר לסייע לחולים רבים במניעת דימום והקלה על תסמינים של מחלות קשות. רוצים לדעת עוד על התהליך ואולי אפילו לתרום בעצמכם? צרו קשר עם המרכז הרפואי שערי צדק עוד היום למידע חשוב נוסף.

יצירת קשר