דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

המכון לאבחון נוירולוגי

אודות

במסגרת המחלקה לנוירולוגיה במרכז הרפואי שערי צדק פועל מכון לאבחון נוירולוגי בו מבוצעות כל הבדיקות האלקטרופיזיולוגיות בעזרתן מאבחנים את המטופלים. הבדיקות הללו כוללות: 

 

 • בדיקת אלקטרואנצפלוגרם - (EEG) להערכת הפעילות המוחית. בעזרת הבדיקה ניתן לאבחן אפילפסיה וכן סוגים מסוימים של ירידה ביכולות הקוגניטיביות. במהלך הבדיקה מחברים אלקטרודות לנבדק, ששוכב ער במשך כחצי שעה. במקרים בהם קשה לתעד את ההפרעה במצב ערות ויש צורך "להוציא" את ההפרעה החוצה (בעיקר אצל ילדים), נעשה את הבדיקה במצב של חוסר שינה. הנבדק יתבקש להגיע עייף (כלומר לאחר שלא ישן במשך פרק זמן מסוים) ויירדם לשעה בעת הבדיקה. בכל מקרה יש להגיע לבדיקה לאחר ארוחה. ניתן בו זמנית לבצע צילום וידאו על מנת להתאים את ההפרעה החשמלית לקליניקה
  הרלוונטית.

 

 • בדיקת וידאו EEG - ניטור וידאו-EEG הינו הבדיקה האופטימלית לצורך הערכת התקפים החשודים להתקפים אפילפטיים, מקורם וסוג ההתקפים. הבדיקה משלבת רישום הפעילות החשמלית במוח על ידי אלקטרודות המפוזרות על פני הגולגולת וצילום הנבדק בוידאו בסינכרון מלא.

 


מטרת הבדיקה: אבחון ומעקב של התקפים אפילפטיים והפרעות נוספות שעלולות לחקות התקפים אפילפטיים כגון הפרעות שינה, הפרעות תנועה, הפרעות ממקור קרדיאלי ושינויים בהתנהגות. הבדיקה יכולה להבדיל בין אירועים מסוג זה לבין אפילפסיה ועל ידי כך לעזור
לבחור טיפול הולם ולהימנע מטיפולים לא מתאימים העלולים לגרום לתופעות לוואי ונזק.

 

 • באפילפסיה: הבדיקה עוזרת לאפיין את סוג האפילפסיה, יכולה לאתר מוקד אפילפטי לצורך שקילת טיפול ניתוחי, הערכת תדירות ההתקפים. ניטור במשך הלילה יכול לעזור באבחון וזיהוי סוגי אפילפסיה אשר מתבטאים בעיקר מתוך שינה עמוקה אשר לא יראו בשינה קלה בבדיקת חסך שינה.

 

כיצד מתבצעת הבדיקה? הנבדק מתאשפז במחלקה הנוירולוגית, ניטור EEG ממושך מתבצע ע״י הדבקת אלקטרודות על גבי הקרקפת, הדבקתן באמצעות חומר מיוחד וחבישת הראש. כאשר לנבדק מוצמד תיק קטן עם ובו הקופסה אליה מחוברות האלקטרודות. במהלך הבדיקה מצלמת וידיאו ומיקרופון פועלים בחדר 24 שעות ביממה לצורך אפיון הסימפטומים של התקפים או אירועים קליניים אחרים המתרחשים במהלך הניטור. חשוב שהנבדק יהיה מצולם בכל הבדיקה למעט הליכה לשירותים. הנבדק יכול באמצעות כפתור מיוחד לסמן את האירועים באם מדובר באירועים אותם חש.
משך הניטור המינימלי הינו יומיים. במקרים מיוחדים בהם המקרה נידון עם צוות המחלקה טרם הבדיקה ייתכן אשפוז ממושך ובו יתבצעו שינויים תרופתיים והשראת התקפים אפילפטיים.

 

 • בדיקת הולכה עצבית ואלקטרומיוגרם מיועדת להעריך את התפקוד החשמלי של העצבים ההיקפיים ושל השרירים. ניתן לאבחן בעזרתה נוירופתיה היקפית (נזק למערכת העצבים ההיקפית), מחלות שריר ומחלות בחיבור הנוירו-מוסקולרי (החיבור בין העצב לשריר).

 

 • בדיקת VEP) Visual Evoked Potential) בוחנת את ההולכה בעצב הראייה ומסייעת באבחון בעיות בעצב האופטי.

 

 • בדיקת BERA) Brainstem Evoked Response Audiometry) מעריכה את התפקוד של המסלול השמיעתי בגזע המוח. משתמשים בה בעיקר לאבחון התפקוד של גזע המוח אצל אנשים בתרדמת וזו גם אחת מהבדיקות לקביעת מוות מוחי.

מידע למטופל ולמטופלת

יצירת קשר

 • טלפון : 02-6666218
 • פקס: 02-6666595
 • מיקום: בניין ראשי, קומה 3
 • שעות ביקור: א'-ה', 08:00-15:00