דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

נוירולוגיה

תחומי העיסוק

 • בעיות נוירולוגיות אצל נשים צעירות - ישנן סוגיות רבות סביב הטיפול הנוירולוגי בנשים פוריות בשל הסיכון שהטיפול יכול להעמיד לעובר במקרה של היריון. שתי המחלות העיקריות לטיפול בהקשר זה הן אפילפסיה וטרשת נפוצה - אצלנו במחלקה הצטבר ידע רב בנוגע לטיפול בנשים אלה המאפשר לנו להתאים לכל אישה את הטיפול הנכון ביותר למצבה.
 • בעיות נוירולוגיות באוכלוסיית הגיל המתבגר - אמנם המחלקה מתמחה בנוירולוגית מבוגרים, אך מגיעים למחלקה מטופלים רבים שזה עתה מלאו להם 18 שנים (רובם היו מטופלים עד כה ביחידה לנוירולוגיה של הילד).
  על כן אנו רואים חשיבות רבה בהכרת הגוף המתבגר והבעיות הנוירולוגיות המאפיינות אותו, כמו גם השיטות לאבחון בעיות אלה.
 • אפילפסיה - זוהי קבוצה של הפרעות נוירולוגיות בדרגות חומרה שונות המאופיינות בסוגים שונים של פרכוסים. קיים היום מגוון רחב של תרופות לטיפול המשפרות את הסיכוי לשלוט בתדירות ההתקפים.
 • כאבי ראש - אנו ערוכים לבצע בירור מקיף על מנת לאבחן את הסיבות להתפתחות של כאבי ראש כגון מיגרנה, כאב ראש מתחי (הנובע ממתח נפשי) וסוגים אחרים של כאבי ראש כגון Neuralgia (כאב עצבי).
 • אירועים מוחיים - אנו עוקבים אחר חולים שעברו אירוע מוחי ומסייעים בטיפול שיקומי ובטיפול בגורמי הסיכון (גורמי הסיכון כוללים גיל מבוגר, יתר לחץ דם, אירוע שבץ קודם, סוכרת, כולסטרול גבוה, עישון ועוד).
  אירוע מוחי שכיח בגיל המבוגר אך בשנים האחרונות עושה רושם שמופיע גם באוכלוסייה צעירה יותר, דבר הדורש הקפדה על גורמי הסיכון.
 • טרשת נפוצה - מחלה כרונית הפוגעת בחומר המבודד את סיבי העצבים והמסייע בהעברת הזרמים החשמליים בין תאי העצב. המחלה יכולה להתפתח באופנים שונים ויש לאבחן את אופן ההתפתחות הספציפי על מנת להתאים את הטיפול האופטימלי. בשנים האחרונות מספר התרופות המיועדות למחלה זו הולך וגדל והפרוגנוזה הרבה יותר אופטימית. אנו מספיקים לחולי טרשת נפוצה ליווי ארוך טווח וצמוד משלב האבחון.
 • מחלות אוטואימוניות - כשמונים מחלות בהן מערכת החיסון תוקפת את הגוף במקום את הפולש. כל מחלה דורשת התייחסות שונה וטיפול המותאם לה, המשלב תרופות אנטי-דלקתיות, תרופות המדכאות את מערכת החיסון וסטרואידים. בין המחלות שנמנות על קבוצה זו - מיאסטניה גראביס (מחלה התוקפת את החיבור בין העצב לשריר ומתבטאת בחולשה של שרירי הפנים, הצוואר והגפיים), תסמונת פרא-ניאופלסטית (מתרחשת בחולי סרטן) וזאבת.
 • בעיות קשב וריכוז - מדובר בהפרעה נוירו-התפתחותית המשפיעה על כ-10% מהילדים בגילאי בית הספר. הלוקים בה מתקשים להקשיב ולהתרכז ונוטים לפעלתנות יתר ולאימפולסיביות. הפרעה זו קיימת גם אצל מתבגרים ומבוגרים ובעיקר מפריעה בתקופות של לימודים (סטודנטים). מטרת הטיפול במקרים אלה היא שיפור התפקוד בעזרת התערבות נוירולוגית ואבחון של הפרעות נלוות כגון בעיות רגשיות.
 • דמנציה - קבוצת מחלות המאופיינת בירידה בתפקוד הקוגניטיבי של האדם, השכיחה שבהן היא מחלת האלצהיימר. ישנו אחוז קטן של מקרי שיטיון שנגרמים מסיבות הניתנות לטיפול כמו מחסור בוויטמינים מסוימים או הורמונים, גידולים, מיימת ראש או דיכאון, אולם ברוב המקרים ההתערבות הרפואית מכוונת להאטת התקדמות המחלה תוך טיפול להקלה על תסמינים.
 • פרקינסון - מחלה ניוונית של מערכת העצבים הנגרמת ממחסור במוליך העצבי דופמין. יש חשיבות לאבחון המחלה בשלבים המוקדמים שלה ולבניית תכנית טיפול מתאימה. יש להבדיל את המחלה מרעד מסוג אחר.
 • רעד - רעד יכול להתפתח על רקע לחץ, בעיה גנטית, בעיה פיזיולוגית, בעקבות מחלה או טיפול תרופתי, על רקע שימוש באלכוהול או מפגיעה עצבית.
  נוירופתיה פריפרית. נזק למערכת העצבים ההיקפית. תסמינים נפוצים כוללים חולשת שרירים והתכווצויות בשריר. הטיפול לרוב ממוקד בתסמינים, אולם ניתן לטפל גם בגורם לנוירופתיה (הפרעת תחושה).
 • זיהומים - ישנם זיהומים שמשפיעים על מערכת העצבים, דוגמת דלקת המוח ודלקת קרום המוח. הסיבה לזיהומים יכולה להיות ויראלית או חיידקית והטיפול ייקבע בהתאם למקור הזיהום.