דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

שימוש ראשון בגלולות בנערות

שימוש ראשון בגלולות בנערות

גלולות למניעת היריון הן אמצעי המניעה המקובל ביותר בגיל ההתבגרות. זהו אמצעי המניעה הבטוח ביותר למניעת היריון והמומלץ ביותר לנערות ולנשים צעירות. קיימים סוגים שונים של תכשירים הורמונליים אך קיימת עדיפות באופן כללי לגלולות במינון נמוך ובמתן רציף בגילים הצעירים יותר שכן לגלולות במינון נמוך יש יחסית פחות תופעות לוואי כמו בחילות או כאבי ראש. בנוסף, נטילה רציפה (כל יום במהלך החודש) יכולה למנוע בלבול ומקלה על השימוש מכיוון שנטילת הגלולה הופכת לחלק משגרת יומה של הנערה. 

קיימים סוגים שונים של אמצעי מניעה הורמונליים - כדורים (גלולות) הנלקחים דרך הפה, מדבקות עוריותטבעת נרתיקית או זריקה לשריר. כאמור, בדרך כלל מומלץ להתחיל בגלולות במינון נמוך ונטילה רציפה, אך הרופא יכול להמליץ על סוגים שונים של גלולות בהתאם לרקע הרפואי של הנערה, למשל גלולות במינון יותר גבוה הנלקחות עם הפסקה בת שבוע בין החפיסות. אם הגלולות אינן מתאימות ניתן להחליף לסוגים אחרים עד שמוצאים את הסוג המתאים ביותר לנערה.

נערות השוקלות להתחיל להשתמש בגלולות נתקלות לעיתים בקשיים רגשיים או מעשיים בנוגע לקבלת המרשם. הן לא תמיד יודעות היכן ניתן להשיג את המרשם או חוששות לפנות להורים בבקשת עזרה מתוך בושה או בשל חשש מתגובתם. גם פנייה לרופא המשפחה יכולה לעורר חשש שהמידע יעבור לסביבתן הקרובה, ולרוב הנערות אין קשר עם רופא נשים והן גם לא יודעות איך להגיע לרופא נשים ולבקש ממנו מרשם לגלולות.

חששות נוספים מתפתחים בעקבות שיחות עם חברות וקרובות משפחה שחולקות עם הנערה אמונות שווא כגון שגלולות פוגעות בפוריות ומזיקות לטווח הארוך, וסיפורים מפחידים אחרים המתארים סיבוכים ותופעות לוואי קשות. בנוסף מדי פעם מופיעים בעיתונות פרסומים המתארים אירועי קרישת דם ואף מקרי מוות שמקושרים לגלולות. 

גלולות אמנם מעלות את הסיכון לאירועי קרישה (טרומבוזות) אך השימוש בהן נחשב בטוח עבור נערות ללא סיפור משפחתי של קרישיות יתר (קרישי דם בגפיים או בריאות, אירועים מוחיים ואירועים לבביים באנשים צעירים). לנערות שאינן יכולות להשתמש בגלולות יציע הרופא אמצעי מניעה חלופי מתאים.

גם בקרב הורים קיים קושי בפתיחת הנושאים של קיום יחסים ושימוש באמצעי מניעה. יש הורים המאמינים ששיחה יזומה מצדם בנושאים אלה תדחוף את הנערה לקיים יחסים. בפועל התעלמות מנושאים אלה או הערות שליליות עלולות ליצור מחסומים שימנעו מנערה השוקלת לקיים יחסים את האפשרות לפנות להוריה לפני כן. ההתעלמות לא תמנע את קיום היחסים ובמקרים רבים רק תוביל ליחסים לא מוגנים ובצדם הסיכון להתפתחות היריון לא רצוי.

למרבה הצער נערים ונערות רבים לא משתמשים באמצעי מניעה כאשר הם מתחילים לקיים יחסים. מלבד הסכנות הבריאותיות הטמונות בכך, יחסים לא מוגנים יכולים לגרום גם למתח ופגיעה בהנאה מיחסים.

כאשר שוקלים תחילת שימוש בגלולות רצוי לפנות לאחד ההורים או לקרובת משפחה בוגרת ולבקש עזרה בהשגת מרשם. אם זאת היעדר אפשרות לפנות לאדם כזה בסביבה הקרובה אינו צריך למנוע פנייה לאחות, רופא משפחה או רופא נשים היכולים בנוסף לעזור גם לייצר ערוץ תקשורת מול ההורים במידת הצורך.

חשוב לדעת שבנוסף לתפקידן של הגלולות במניעת הריון יש לגלולות יתרונות בריאותיים נוספים - הן מקטינות את כמות הדימום בעת המחזור וכן את מספר ימי הדימום. בעקבות כך הן משפרות את מאגרי הברזל בגוף, מקטינות את כמות הפדים או הטמפונים הנצרכים בעת מחזור ומנעות "דליפות" ללבנים, בגדים וכלי מיטה. גלולות למניעת הריון גם יעילות מאד בהפחתת "כאבי מחזור" ומקטינות צריכת תרופות כנגד כאבים במהלך המחזור. מחקרים מראים ששימוש בגלולות מקטין אף את הסיכון להתפתחות סרטן בשחלות וברחם (בגיל המבוגר, לא להיבהל).

אם נסכם, כאשר נערה שוקלת להתחיל לקיים יחסים חשוב לתכנן מראש גם שימוש בגלולות. רצוי לשתף מבוגר בסביבה אך ניתן לפנות ישירות למרפאה המתאימה. על אף כל החששות מנטילת גלולות, נטילתן עדיפה על היעדר שימוש וכניסה להריון לא רצוי. ניתן לבקש מהרופא גלולות במינון נמוך ובנטילה רצופה על מנת למנוע בלבול.

להורים מומלץ ליזום שיחה מוקדמת בנושא יחסי מין ואמצעי מניעה. השיחה הראשונית יכולה להיות כללית ולהתרחש גם כשההורה בטוח ש"הבת שלי עדיין לא חושבת על הנושא בכלל". תפקידה של שיחה כזו בעיקר להציע "ערוץ פתוח" לתקשורת ולעודד את הנערה לפנות להורים בעת שיתעורר הצורך.