דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

לכל אישה מגיע

טיפולי הפריון מלווים בעומס נפשי ונוצרת מעין "רכבת הרים" רגשית. במחזור טיפול ינועו הרגשות מרוממות רוח לעצבות, מביטחון לדאגה, מתסכול להקלה, מתקווה לייאוש, לאשמה ולהאשמה. תיתכן, כאמור, גם פגיעה בזוגיות. ידוע כי הסיבה העיקרית להפסקת טיפול הוא הקושי הפסיכולוגי. נוספת לאלו עלות הטיפול הגבוהה. במדינות רבות מוטלת רוב העלות על המטופלים דבר הגורם לנטל כלכלי ניכר. בישראל בחרה החברה לתת לטיפולי פריון כיסוי כלכלי נדיב. זו אליה וקוץ בה; בשל הזמינות הגבוהה של טיפולי פריון איננו יודעים תמיד מתי נכון להפסיק.

הלחץ הנפשי הקשור לטיפולי הפריון עלול לפגוע באופן משמעותי באיכות החיים, ה "wellbeing" של המטופלים. עם זאת התנהלות חברי הצוות הרפואי יכולה לסייע רבות לצמצומו: על הצוות להיות קשוב, מבין, רגיש ונגיש. חובתנו לספק מידע רפואי הולם ולהציע טכנולוגיות מתאימות. הצגת והבהרת המידע הרפואי מסייעות בהבנת התהליך ובהפחתת המעמסה הנפשית. קבלת ההחלטות בנוגע לטיפול צריכה להיות משותפת לצוות ולמטופלים. עלינו לדאוג לתיאום ציפיות, להבהיר את סיכויי ההצלחה ולהימנע מלטפח אשליות ותקוות שווא. לעתים נידרש לסייע בקבלת החלטות אמיצות, כגון הפסקת טיפול או מעבר לטיפול מתאים יותר. אנו מצפים להתנהלות בכבוד הדדי אולם עלינו לנהוג בסובלנות ובפתיחות, להימנע משיפוטיות, לחוש אהדה ולהביע חמלה.

לצד התהליך הרפואי מתקיימות מסגרות המסייעות בהתמודדות עם העומס הרגשי והנפשי. סדנאות יוגה יכולות להקל בהפחתת העומס הנפשי, אלה נוסו בהצלחה במרכזי פוריות שונים. מטופלים מסוימים יפיקו תועלת מקבוצות מיקוד או תמיכה פרטנית על ידי עמיתים: peer mentoring.

בכל יחידת פריון אמור לעמוד לרשות המטופלים איש מקצוע מהתחום הפסיכוסוציאלי. אדם זה יכול לסייע בתחומים רבים לפי הצורך ובהתאם להכשרתו: בתקשורת עם הצוות הרפואי, במתן כלים לקבלת החלטות, בהתמודדות עם אבדן וצער, בטיפול זוגי או מיני בהתאם לצורך ועוד. חשובה ביותר התמיכה באם נפלה החלטה על סיום הטיפול.

לסכום, אי פריון הוא אתגר הכרוך באתגרים גופניים ורגשיים בלתי מבוטלים. אם נדאג לתקשורת מיטבית בין המטופלים והצוות המטפל ונשלבם עם שירותים משלימים, כפי שהוצע לעיל, נקל על קשיי מטופלינו, נרחיב את מידת שביעות רצונם, נתרום לאיכות חייהם ואלה יחד, כך נקוה, יסייעו להצלחת הטיפול.