דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

צ'יפ גנטי

בדיקת Chromosomal Microarray Analysis) CMA), הידועה כבדיקת צ'יפ גנטי, היא בדיקה חדשנית שנועדה להחליף את בדיקת הקריוטיפ שהייתה נהוגה עד כה. במקום בדיקה תחת מיקרוסקופ, שאפשרה אבחון מוגבל של חוסרים או תוספות בכרומוזומים, מקטעי ה-DNA המופקים ממי השפיר מונחים על שבב ועוברים בדיקה ממוחשבת. בשיטה זו, הכרומוזומים נבדקים ברמה מפורטת מאוד וניתן לאבחן תסמונות רבות שלא יאותרו בבדיקת קריוטיפ. 


הצ'יפ מאפשר לבחון בבת אחת אזורים רבים בחומר הגנטי של העובר ולקבל תוצאות ברזולוציה גבוהה מאוד. ניתן לאתר כך מאות תסמונות, בהן אוטיזם ופיגור על רקע גנטי, שבעבר לא ניתן היה לאתרן. 


המרכז הרפואי שערי צדק אימץ את בדיקת הצ'יפ הגנטי עוד בראשיתה והוא בין המרכזים המובילים בארץ בבדיקה זו. כיום הבדיקה מוצעת רק במספר קטן של בתי חולים, ורופאים מכל המרכזים הרפואיים בארץ מגיעים לשערי צדק כדי ללמוד כיצד מבצעים את הבדיקה וכיצד מאבחנים באמצעותה. 


על אף שבדיקת הצ'יפ הגנטי יקרה יותר מבדיקת קריוטיפ, המרכז הרפואי שערי צדק שילב אותה במערך הבדיקות ומציע אותה ללא תשלום נוסף לכל אישה המופנית לבדיקת מי שפיר. התהליך להפקת החומר הגנטי - דיקור סיסי שליה או דיקור מי שפיר, שניהם בהנחיית אולטרסאונד - נותר בעינו והאישה לא נדרשת לעבור אף תהליך נוסף. הדיקור נעשה על ידי רופאים בכירים המומחים בבדיקות מי שפיר מונחות אולטרסאונד.


לבדיקת צ'יפ גנטי יתרון משמעותי נוסף על בדיקת קריוטיפ. סריקת החומר הגנטי נשמרת במחשב וניתן לגשת אליה בכל שלב בעתיד. כלומר גם אם בהמשך יידרש אבחון נוסף או ניתוח יותר מעמיק של התוצאות, האישה לא תתבקש לעבור דיקור נוסף. 


הבדיקה מאושרת על ידי משרד הבריאות ואף כלולה בסל הבריאות עבור נשים שממצאים מבדיקות קודמות העלו חשש למום בעוברן. עם זאת, מחקרים הראו שגם ללא ממצאים חריגים ישנם עוברים המפתחים בעיות על רקע שינויים כרומוזומליים מזעריים שניתנים לאיתור רק בעזרת בדיקת צ'יפ גנטי. על כן בשערי צדק אנו מספקים את הבדיקה ללא תשלום נוסף לכל אישה החפצה בה


כל אישה המעוניינת בביצוע הבדיקה תקבל ייעוץ גנטי מקיף על ידי גנטיקאית מומחית שמלווה את הנבדקת לכל אורך הדרך ומספקת לה בתום התהליך תשובה מפורטת ומוסברת. משך הזמן למתן תוצאות הבדיקה תלוי בכמות החומר הגנטי שהופק ונע בין שבועיים לחודש מקבלת הדגימה במעבדה.