דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

האף הוא חלק חשוב מדרכי הנשימה והוא ממלא מס' תפקידים חשובים, שמתאפשרים כאשר האף פתוח: האוויר עובר תהליך של סינון חלקיקים מזיקים כגון וירוסים, חיידקים, אבק ועוד ולכן הוא מספק הגנה למערכת הנשימה מפניהם. כמו כן, האוויר מקבל לחות וחימום שאף הם חשובים לדרכי הנשימה ולריאות. בנוסף, בחלקו העליון של חלל האף מתבצעת ההרחה. הסינוסים הם חללי אוויר שנמצאים בתוך הגולגולת ומתחברים לחלל האף. האיבר השלם, אף וסינוסים, הוא למעשה חלל המשכי שמצופה ברירית של מערכת הנשימה והיא אשר מבצעת בפועל את התפקודים הללו.


מטבע תפקידו (כפי שכולנו חווים מדי פעם) האף חשוף ל"מתקפות" ע"י גורמים שונים, הנפוצים בהם הם זיהומים (ויראליים לרוב) ואלרגיות. הביטויים העיקריים הם נזלת, אף סתום וירידה בחוש הריח. אלה יכולים להימשך פרק זמן קצר (שבוע-שבועיים) או חודשים ארוכים ("כרוני"). אצל חלק ניכר מהאנשים תופעות אלה נובעות מנטייה אישית מולדת או משימוש בתרופות מסוימות. בעיה נוספת שיכולה להתפתח היא סינוסיטיס - דלקת של חללי הסינוסים המתבטאת בנזלת מוגלתית וכאבים בפנים, במצח ובראש. סינוסיטיס יכולה להמשך בין שבוע למספר חודשים. גורמיה הנפוצים הם נטייה אישית, אלרגיה וטיפולי שיניים נרחבים. סינוסיטיס ממושכת (כרונית) יכולה להתבטא גם בצמיחה של פוליפים (גושים דלקתיים) מהסינוסים שממלאים את חלל האף וגורמים לסתימתו ולירידה בחוש הריח. בקרב אוכלוסייה גדולה תופעות אלה גורמות לסבל ניכר ולהפרעה משמעותית בתפקוד היומי.


הטיפול הראשוני כולל הערכת הבעיה במסגרת ביקור מרפאה. בשלב זה יינתן בד"כ טיפול תרופתי על מנת להקל על התופעות המטרידות. במידת הצורך תופנו להדמיה (צילומים). אם לא תהיה הקלה משמעותית לאחר הטיפול התרופתי, תוצע אפשרות לטיפול ניתוחי. בקרב מטופלים הסובלים מבעיה מתמשכת או חוזרת נבצע מעקב ארוך טווח (לפעמים אף לאורך שנים) ונשלב טיפול בתרופות שונות ביחד עם ניתוח (ואף מס' ניתוחים במקרים עקשניים) על מנת להשיג הקלה ממושכת.


ניתוחי האף הנפוצים הם ניתוחים ליישור מחיצת האף והקטנת הקונכיות (בליטות שנמצאות בצדי חלל האף) לצורך שיפור הנשימה, ניתוחים אנדוסקופיים דרך פתחי הנחיריים לטיפול בבעיות סינוסים וכן כריתת גידולים.


ניתוח נפוץ נוסף הוא ניתוח לפתיחת חסימה בתעלת הדמעות. במצב תקין, הדמעות יוצאות דרך פתחים בעפעפיים אל צינור הדמעות שסופו נפתח בתוך האף. תעלת דמעות חסומה תתבטא בדמעת ממושכת או הפרשה מוגלתית מפתחי הדמעות בעיניים. האבחנה וההחלטה על צורך בניתוח נעשית ע"י רופא/ת עיניים מומחה/ית לדרכי הדמעות (אוקולו-פלסטיקה). הניתוח, שנעשה דרך האף, נועד ליצור פתח חדש לדמעות ונעשה בשיתוף עם רופא/ה אוקולו-פלסטיקאי/ת. בנוסף, אנו מטפלים בדימומי אף חוזרים ועקשניים, בשברי אף ובעיוותים במבנה האף. שירות אף וסינוסים במרכז הרפואי שערי צדק מספק טיפול למאושפזים ולמטופלים המופנים למיון או למרפאת אא"ג. בסך הכל מבוצעים בשנה בשערי צדק מעל 400 ניתוחי אף, סינוסים ודרכי הדמעות, ע"י צוות מנתחים מומחים ומנוסים.