דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

החדרת תומכן בצנתור טיפולי לעורק התרדמה

בדומה לכלי הדם של הלב (העורקים הכליליים), גם בעורקי הצוואר לעיתים מתפתחת טרשת עורקים. ההצטברות של משקעי שומן וכולסטרול בצד הפנימי של העורקים נקראת רובד טרשתי (או פלאק). לאורך זמן, ההצטברות מצמצמת את חלל העורק, מפחיתה את זרימת דם למוח ועלולה להוביל לשבץ.

במהלך צנתור עורק התרדמה, תחת שיקוף בעזרת קרני רנטגן, מאותר אזור ההיצרות או החסימה (טרשת העורקים) בעורקי הצוואר ובאיזור זה מבוצע טיפול התערבותי ע"י הרחבה בעזרת בלון והנחת תומכן (סטנט) ששומר על מעבר פתוח וזרימה בעורק.

צנתור עורק תרדמה ניתן לביצוע כאשר קיים חשד למחלה טרשתית של עורקי הצוואר, המבוסס על תוצאות של בדיקות כגון: אולטרסאונד דופלקס, טומוגרפיה ממוחשבת (CT) והדמיית תהודה מגנטית (MRI). ההליך מבוצע בחולים שחוו תסמינים, שסובלים מחסימה של 70% או יותר בעורק ושעבורם ניתוח יהיה מסוכן מאוד.

גישה זו היא פחות פולשנית מניתוח עורק התרדמה שהוא הטיפול המסורתי לחסימות בעורק זה. הצנתור יכול להתבצע בהרדמה מקומית בזמן שהמטופל ער וכן זמן ההתאוששות קצר יותר.
בשלב הראשון, מוחדר צנתר (צינור דק וחלול) לתוך כלי הדם ברגל (גישת הירך) או בזרוע (גישת זרוע). הצנתר מונחה דרך אבי העורקים לעורק התרדמה בסיוע מכונת רנטגן מיוחדת. דרך הצנתר מוזרק חומר ניגוד וצילומי רנטגן מבוצעים כאשר חומר הניגוד עובר דרך העורקים. הצילומים הדיגיטליים של מעבר חומר הניגוד משמשים לזיהוי האתר של ההיצרות או החסימה.

לאחר מכן, חוט מתכתי מנחה מוחדר צרך הצנתר ממוקם מעבר לאתר ההיצרות בעורק. על גבי החוט המנחה מועבר בלון קטן המונחה לאזור החסימה. כאשר הבלון מנופח, הרובד הטרשתי נדחק נגד דפנות העורק וקוטר כלי הדם גדל. הבלון מוסר ותומכן העשוי מרשת מתכתית ממוקם בתוך העורק כדי לתמוך בקיר העורק, ולהותירו בקוטרו המורחב.

לאחר שהתומכן ממוקם, מתבצעת הזרקה נוספת של חומר ניגוד על מנת לוודא כי התומכן התרחב לחלוטין וההיצרות או החסימה תוקנו. לעתים קרובות, הבלון מנופח בשנית בתוך התומכן כדי לוודא שהוא נפתח לקוטר מקסימלי. התומכן נשאר במקום שמוקם באופן קבוע ומשמש כפיגום לתמיכה בעורק. לאחר מספר שבועות, העורק מתאחה סביב התומכן.
במהלך הצנתור ניתנות תרופות כגון הפרין כדי להפחית את הסיכון להיווצרות קרישי דם. בנוסף, יתכן שיהיה צורך לקחת אספירין או Plavix במשך שלושה עד חמישה ימים לפני הצנתור ובמשך ארבעה עד שישה שבועות לאחר הצנתור.