דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הסרת רובד טרשתי מעורק התרדמה

ניתוח להסרת רובד טרשתי מעורק התרדמה

עורקי התרדמה ממוקמים לצדי הצוואר והם העורקים הראשיים שמספקים דם לראש ולצוואר. רובד טרשתי לעיתים מצטבר בדופן עורקים אלו ולגרום להיצרות החלל או חסימה מלאה שלו ולפגוע בזרימת הדם למוח.

ניתוח להסרת רובד טרשתי בעורקים אלו יומלץ בדרך כלל לחולים שעברו שבץ מוחי חולף (TIA) או שבץ מוחי קל (CVA) כתוצאה ממחלה משמעותית בעורק התרדמה. הניתוח מסייע במניעת שבץ נוסף בעתיד.
הניתוח לעיתים יתבצע גם ללא סימפטומים במקרים בהם יש היצרות או חסימה חמורים של עורק התרדמה. למשל כאשר קיים סיכון לתסחיף מוחי. במקרה כזה חלק מהרובד הטרשתי מתנתק ועולה בכיוון זרימת הדם, נכנס לכלי דם במוח וחוסם את אספקת הדם לתאים במוח. תסחיף כזה עלול להוביל לשבץ. ההחלטה על טיפול ניתוחי צריכה להתבצע על בסיס אישי על ידי המטופל והמנתח.
כמו בכל ניתוח, קיים סיכון לסיבוכים, ביניהם דימום, זיהום, קרישי דם, נזק מוחי, שבץ או התקף לב. הסיכונים של הניתוח משתנים בהתאם לחומרת המחלה, המיקום של החסימה וההיסטוריה הרפואית של המנותח (אירועי שבץ בעבר, בעיות רפואיות אחרות). אמצעי זהירות מיוחדים ננקטים כדי להקטין סיכונים אלה. לקראת הניתוח ייפגש המטופל עם כירורג כלי דם שיסביר את ההליך לעומק ויענה על שאלות.

הניתוח מבוצע בהרדמה כללית דרך חתך בצוואר מעל אזור ההיצרות בעורק. הסיכון לשבץ במהלך הניתוח מופחת על ידי הסטת זרימת הדם למוח באמצעות צינור פלסטיק. לאחר מכן מבוצע חתך לאורך החלק של העורק בו נמצא הרובד הטרשתי, והרובד מוסר. במקרים מסוימים מוסרים גם חלקים חולים של כלי הדם. לאחר הסרת הרובד המנתח סוגר את החתך בכלי הדם בתפרים ולאחר מכן מסיר את צינור המעקף הזמני וזרימת הדם למוח חוזרת לנתיב הרגיל.
הניתוח נמשך בדרך כלל כשעתיים והוא נסבל היטב על ידי רוב החולים. התאוששות מהניתוח היא מהירה ורוב החולים משתחררים הביתה ביום למחרת. ייתכנו כאבים באזור הניתוח אך בדרך כלל הם נשלטים ע"י משככי כאבים.

תוצאותיו של הניתוח

עבור רוב האנשים, הניתוח מסייע במניעת נזק מוחי נוסף ומפחית את הסיכון ללקות בשבץ. עם זאת, על המטופל לאמץ אורח חיים בריא על מנת להפחית את הסיכוי להצטברות רובד והיווצרות קרישי דם נשנים.