דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

מפרצת אבי העורקים

לחץ הדם באבי העורקים, יחד עם תהליכים טרשתיים המשפיעים עליו, מביאים עם הזמן להרס השכבות התומכות של כלי הדם, להתרחבותו, וללא טיפול מתאים - לפקיעתו. הפקיעה גורמת לדימום פנימי ומעמידה את המטופל בסכנת חיים.
ניתן להפחית את התרחבות המפרצת על ידי שינוי אורח חיים (גמילה מעישון, תזונה דלת כולסטרול וכדומה) אך ברוב המקרים תידרש גם התערבות כירורגית. בחירת הגישה הכירורגית המתאימה ביותר לתיקון מפרצת תלויה במספר גורמים, ביניהם מיקום המפרצת וצורתה, ומצבו הפיזי הכללי של החולה.

במהלך הניתוח מוחדר בגישה צנתורית שתל אנדו-וסקולרי לאזור המפרצת על מנת לייצב את האזור הפגום. זהו צינור בד הנתמך על ידי סטנט העשוי מחוט מתכת ארוג המחזק את המבנה הגלילי של כלי הדם. השתל מאפשר לדם לעבור דרכו מבלי ליצור לחץ על המפרצת.
מטרת הטיפול הכירורגי היא להפחית את הסיכון לסיבוכים שיכולים להיגרם ממפרצת באבי העורקים. הסיכון העיקרי במפרצת שלא טופלה הוא קרע פתאומי, והסיכון לקרע עולה ככל שהמפרצת גדולה. ההחלטה לטפל במפרצת נקבעת על ידי גורמים רבים, ביניהם:

• הופעת תסמינים הכוללים כאב בטן, כאב גב, כאב במפשעה או כאב בחלק הפנימי של הירך
• גודלה וקוטרה של המפרצת
• התרחבות מהירה של המפרצת (אם קוטר המפרצת גדל ביותר מסנטימטר אחד בשנה)
• היפרדות דופן פתאומית של אבי העורקים. במקרה זה מופיע כאב פתאומי, חמור וחד בחזה או בגב
• מצבו הרפואי הכללי של המטופל
• נוכחות של מחלת רקמת חיבור, כגון תסמונת מרפן
כל מטופל מוערך, והטיפול יותאם לפי נתוניו של המטופל.

הניתוח המסורתי

השיטה המסורתית כרוכה בביצוע חתך ארוך לאורך החזה או הבטן (בהתאם לאזור בו נמצאת המפרצת). לאחר ביצוע החתך חוסמים זמנית את אבי העורקים סביב המפרצת, פותחים אותה ומכניסים לתוכה שתל אנדו-וסקולרי העשוי מחומרים מלאכותיים שנתפר לאבי העורקים מעל ומתחת למפרצת. לבסוף סוגרים את העורק מעל השתל.

תיקון מפרצת באבי העורקים בצנתור

הניתוח מתבצע באמצעות צנתרים - צינורות דקים וארוכים שמוחדרים דרך עורקי המפשעה ובאמצעותם מועבר השתל לאזור המפרצת. הצנתור נעשה בהדרכת שיקוף רנטגן על מנת למקם את השתל במדויק. השתל מורחב בתוך אבי העורקים באמצעות בלון וממוקם סופית באמצעות ווים מתכתיים מובנים וללא תפרים. הצנתור מתבצע בטשטוש והרדמה מקומית או בהרדמה כללית לפי בחירת המטופל והצוות.
הניתוח מתאים למטופלים שמפרצתם עדיין לא נקרעה וגודלה חמישה סנטימטרים ומעלה.

מהם הסיכונים והסיבוכים אפשריים של הניתוח?

לכל אחת מהגישות סיכונים ויתרונות שונים.
תיקון אבי העורקים בגישה המסורתית הוא בדרך כלל הליך בטוח. עם זאת, כמו בכל הליך כירורגי, ישנם סיכונים. הסיבוכים יכולים לכלול בעיות הקשורות ללב, בצקות או זיהומים באזור הניתוח ובדרכי הנשימה או דלקות בדרכי שתן. בעיות חמורות יותר - בעיות במעי הגס, בעיות בכליות, ובמקרים קיצוניים שיתוק - הן נדירות.
תיקון אבי העורקים בצנתור הוא בטוח אם החולה במצב בריאותי טוב, אולם כאשר מדובר בחולים מבוגרים או חולים עם בעיות בריאותיות משמעותיות אחרות כגון מחלת לב או מחלת ריאות יש לשקול את האפשרות הפולשנית. סיבוכים שיכולים לקרות אחרי תיקון מפרצת בצנתור כוללים דליפה של דם סביב השתל, נדידת השתל מהמיקום הראשוני שלו ושבירת השתל. סיבוכים נדירים כוללים שיתוק או זיהום.
גורמים כגון גיל, לחץ דם גבוה ועישון יכולים להאריך את תהליך ההבראה לאחר הניתוח.

ההכנה לניתוח

כמה ימים לפני ההליך (בין אם נבחרה גישה פתוחה ובין אם צנתור), המטופל מוזמן למרפאה הטרום-ניתוחית [קישור] עם תוצאות הבדיקות אותן נדרש לבצע. במרפאה יינתנו הוראות ספציפיות לכל מטופל שיעזרו לו להתכונן לניתוח בצורה אופטימלית. יתכן שיהיה צורך בהפסקת חלק מטיפול תרופתי קבוע מספר ימים לפני ההליך.

כמה זמן נמשך הניתוח?

הניתוח המסורתי לוקח בד"כ שלוש עד ארבע שעות. זמן ההכנה לפני הניתוח וזמן ההתאוששות אחריו אורכים עוד מספר שעות. הניתוח ידרוש אשפוז מינימאלי של חמישה עד עשרה ימים. חלק מהחולים ישוחררו למסגרת של שיקום לאחר האשפוז על מנת להשיב את עצמאותם בתפקוד היומיומי. התאוששות מלאה יכולה להימשך בין ארבעה לשישה שבועות.
הצנתור נמשך שעתיים עד שלוש שעות. לאחריו יאושפז החולה בבית החולים למשך 1-2 ימים. התאוששות מלאה תיקח כחודש.

מה קורה לאחר הניתוח?

לאחר הניתוח ייתן המנתח למטופל הוראות ספציפיות. ההגבלות המקובלות לאחר ניתוח מסורתי:
• איסור נהיגה (בדרך כלל עד לשלב בו המטופל מפסיק לקחת משככי כאבים, כשבוע עד שבועיים לאחר הניתוח)
• הימנעות מרחצה באמבטיה עד שהחתכים יגלידו; מקלחת ורחצה סביב החתך מותרות.
• הימנעות מהרמה של יותר מ-5 ק"ג למשך כארבעה עד שישה שבועות לאחר הניתוח.

לאחר צנתור המטופל לא אמור לחוש את הסטנט עצמו ולא יהיה הבדל ביכולתו לבצע פעולות יומיומיות. מלבד מקרי קיצון, המטופל צפוי לחזור לפעילות מלאה ללא מגבלות.

האם יש תופעות לוואי לניתוח לתיקון מפרצת באבי העורקים?

כמו בכל הליך כירורגי, ישנה עייפות קלה בשבועות שלאחר הניתוח. בנוסף תורגש אי נוחות באזור החתך. משככי הכאבים נועדו להקל על אי נוחות זו. לעיתים קרובות ישנו תיאבון מופחת במשך כמה שבועות, וחלק מהחולים עלולים לאבד עד 10 ק"ג בתקופה שלאחר הניתוח וההתאוששות. חשוב להישאר פעילים בתקופה זו ולהמשיך לנסות לקום ולהסתובב ככל הניתן גם לאחר השחרור מבית החולים.

תוצאות הניתוח

שתי הגישות הניתוחיות מספקות תוצאות טובות מאוד. נדרשים מספר ביקורי מעקב לאחר הניתוח אך מלבד זאת רוב החולים חוזרים לחיים נורמליים כאילו לא חוו מפרצת.
עם זאת, כל המטופלים גם לאחר תיקון ניתוחי נמצאים בסיכון מוגבר למחלות לב וטרשת עורקים, ועליהם לאמץ אורח חיים בריא הכולל הקפדה על תזונה ופעילות גופנית. הערכה מלאה של הסיכון לחלות במחלות אלה מתבצעת תוך התחשבות בהליך שעברו.