דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

טרשת עורקים

מהי טרשת עורקים?

טרשת עורקים היא תהליך דלקתי, בו שומן (כולסטרול) מצטבר בדופן העורקים ויוצר "רבדים שומניים". רבדים אלו גורמים להיצרות הדרגתית של כלי הדם. בנוסף, עלול להתרחש תהליך מסוכן יותר אשר חוסם בבת אחת את חלל העורק.
היצרות או חסימה מלאה של העורק מונעת זרימת דם המכיל חמצן והחיוני לאיברים כמו הלב, המוח והרגליים. מצב זה של חוסר באספקת חמצן נקרא איסכמיה.
כאמור, כלי הדם יכול להיחסם חלקית או באופן מלא. חסימה מלאה בעקבות קרע של הרובד הטרשתי גורמת לשבץ מוחי או התקף לב, חסימה חלקית גורמת לירידה באספקת החמצן ומובילה לכאבים בחזה )תעוקת חזה( או סימנים של הפרעה זמנית בתפקוד מוחי.
חשוב לזכור: כולסטרול ממלא תפקיד מרכזי בתהליך הטרשתי!

כמה עובדות חשובות על טרשת עורקים

• טרשת עורקים היא הגורם העיקרי למחלות לב וכלי דם - סיבת המוות מספר 1 בעולם.
• התהליך הטרשתי הוא תהליך כרוני ובלתי מורגש המתרחש לאורך שנים עד שנוצר מצב של חסימה קריטית של כלי הדם וחוסר חמצן. לכן, במקרים רבים אנשים עוברים התקף לב או אירוע מוחי לכאורה מתוך בריאות שלמה.

מהם גורמי הסיכון לטרשת עורקים?

ישנם מספר גורמי סיכון מרכזיים המשפיעים על הסיכוי לפתח טרשת עורקים:
• כולסטרול רע (LDL-C) גבוה
• כולסטרול טוב (HDL-C) נמוך
• עישון
• לחץ דם גבוה
• סוכרת
• השמנה
• תורשה
• אירוע וסקולרי בעבר
שילוב של מספר גורמים מגדיל משמעותית את הסיכון להתקדמות טרשת העורקים.
חשוב לזכור: אנשים שכבר עברו התקף לב או שבץ מוחי נמצאים בסיכון גבוה לפתח אירוע נוסף אם לא יטפלו היטב בגורמי הסיכון שלהם.

למה גורמת טרשת העורקים?

טרשת עורקים עלולה לגרום לסיבוכים הבאים:
1. 1 .היצרות כלי הדם המספקים חמצן ללב יכולה לגרום למחלה הנקראת אנגינה פקטוריס המאופיינת בעיקר בכאבים בחזה.
2. 2 .חסימה מלאה של כלי הדם המספק חמצן ללב עלולה לגרום להתקף לב, ואילו קריש דם המגיע למוח גורם לשבץ מוחי ולעיתים אף למוות.
3. היחלשות והתרחבות הדופן הפנימית של העורק עלולות לגרום להופעת מפרצת שהיא בליטה בדופן העורק. קריעת המפרצת עלולה לגרום דימום פנימי חמור.

מיקום המחלה סימנים ראשוניים מצבי חירום

עורקים המובילים דם לגפיים התחתונות כאבים ברגל בהליכה ובמנוחה צליעה לסירוגין, איסכמיה, זיהום, נמק (פצע כרוני), קטיעה
העורקים המובילים דם ללב תעוקת חזה התקף לב, מוות
העורקים המובילים דם למוח (עורקי התרדמה) אובדן ראייה חולף שבץ מוחי


חשוב לזכור: היעדר סימנים ראשוניים אינו מעיד כי אין טרשת עורקים.

כיצד מאבחנים טרשת עורקים?

את טרשת העורקים ניתן לאבחן באמצעות הבדיקות הבאות:
1. בדיקה רפואית - היסטוריה משפחתית, הערכת גורמי הסיכון, בדיקה גופנית.
2. בדיקות לא פולשניות - דופלר שבו מודדים את זרימת הדם עפ"י רעש הזרימה (בעורקי הגפיים התחתונות ועורקי התרדמה), מבחן מאמץ הכולל מיפוי אולטרסאונד במאמץ.
3. בדיקה פולשנית - הכנסת צנתר לכלי הדם וצילום רנטגן של העורקים לאחר הזרקת תמיסה אטומה (חומר ניגוד) או ביצוע CT אנגיוגרפיה של הלב.

דרכי הטיפול

דרכי הטיפול מתחלקות לכמה חלקים:
1 .טיפול לא תרופתי או שינוי באורח החיים (פירוט בהמשך).
2 .טיפול תרופתי בגורמי הסיכון )פירוט בהמשך(.
3 .פרוצדורה פולשנית ללא ניתוח: אנגיופלסטיה היא פרוצדורה בה מוכנס צנתר דרך העור לתוך כלי הדם. כאשר מגיע הצנתר לאזור ההיצרות, מנפחים בלון שנמצא בקצהו וע"י כך מרחיבים את ההיצרות. לעיתים קרובות מוחדר גם תומכן - סטנט שמפחית את הסיכוי להיצרות חוזרת.
4. ניתוח שבו מבצעים מעקף לאזור ההיצרות או פתיחת העורק וניקוי הרובד הטרשתי.

שינוי אורח חיים

פעילות גופנית הפעילות הגופנית מקטינה את התחלואה במחלות לב וכלי דם. מומלץ לבצע פעילות גופנית חמש פעמים בשבוע, למשך 30 דקות בכל פעם. הליכה היא הפעילות הגופנית הזמינה ביותר לרוב האנשים.
תזונה נכונה תזונה עשירה בדגנים, ירקות ופירות ושומן בלתי רווי (למשל שמן זית). יש להמעיט באכילת בשר בקר, מוצרי חלב עם תכולת שומן מעל 5% , ממתקים, עוגות, עוגיות ודברי מתיקה אחרים.
עודף משקל שמירה על משקל גוף תקין מסייעת בהורדת לחץ הדם, רמות הטריגליצרידים והסוכר.
חשוב לזכור: שינוי אורח החיים הוא טיפול מניעתי יעיל ובטוח ללוקים בטרשת עורקים. טיפול זה הוא גם הזול ביותר ואולם הוא מחייב כוח רצון, התמדה וחינוך הולם.

טיפול תרופתי בגורמי סיכון

יתר לחץ דם
יתר לחץ דם הוא מצב בו קיים לחץ גבוה מהרגיל בכלי הדם. עלייה זו גורמת לפגיעה בכלי הדם אשר עלולה להוביל לסיבוכים שונים, בעיקר להחמרת טרשת העורקים.
ללחץ הדם שני ערכים:
סיסטולי הערך הגבוה הנמדד בעת התכווצות הלב
דיאסטולי הערך הנמוך הנמדד כאשר הלב בהרפיה
יתר לחץ דם מוגדר ככזה כאשר לחץ הדם הוא מעל 140/90 מ"מ כספית. לאחרונה אף הוגדרו הערכים הסיסטוליים שבין 130-140 מ"מ כספית והדיאסטוליים שבין 80-90 מ"מ כספית כמצב של "קדם יתר לחץ דם" הדורש מעקב צמוד יותר ולעיתים טיפול תרופתי (בעיקר באנשים עם גורמי סיכון כגון סוכרת ואחרים).
הטיפול התרופתי הקיים רחב. ישנן כמה קבוצות של תרופות לטיפול ביתר לחץ דם: משתנים, חוסמי סידן, חוסמי אנזים המהפך, חוסמי בטא וחוסמי אלפא. היום קיימת קבוצת תרופות חדשה הנקראת חוסמי הרצפטור לאנגיוטנסין II.

כולסטרול

כולסטרול הוא חומר החיוני לגופנו, אולם רמה גבוהה מדי של כולסטרול מסוג מסוים עלולה לפגוע בכלי הדם. פגיעה בדופן הפנימית של העורקים הנגרמת מעישון או יתר לחץ דם מאפשרת הצטברות של כולסטרול בדופן כלי הדם.
כניסת הכולסטרול גוררת בעקבותיה שורה של תהליכים המובילים בסופו של דבר ליצירת הרובד הטרשתי והיצרות העורק.
קבוצת התרופות לטיפול בכולסטרול גבוה נקראת סטטינים, תרופות הפועלות להורדת רמות הכולסטרול בגוף. הסטטינים פועלים ע”י חסימת האנזים האחראי על ייצור הכולסטרול בגוף.
קבוצת הסטטינים נחשבת בטוחה לטיפול, כלומר עם מיעוט תופעות לוואי. הסטטינים הקיימים הם: פרבסטטין, סימבסטטין, ליפיטור וקרסטור.
כל הסטטינים יעילים בהורדת הכולסטרול הרע (LDL-C) ומעלים בצורה מתונה את הכולסטרול הטוב (HDL-C). הסטטינים נבדלים זה מזה במידת ההורדה של ה- LDL-C, החל מפרבסטטין ועד לקרסטור, הנחשב ליעיל ביותר בפרמטר של הפחתת LDL-C והעלאת HDL-C . השימוש בסטטין זה או אחר תלוי במספר גורמים ומותאם לכל מטופל על פי שיקול דעת הרופא המטפל.
מחקרים שונים שנעשו עם סטטינים הוכיחו כי טיפול זה, ובעיקר הורדה אגרסיבית של ערכי LDL-C, עוצר את התפתחות הטרשת ומקטין בשלושים עד חמישים אחוזים את הסיכון לפתח התקפי לב.
מחקרים בהם השתמשו באולטרסאונד תוך וסקולרי )IVUS( הראו כי טיפול אגרסיבי להורדת כולסטרול מוביל לנסיגה משמעותית בהתקדמות המחלה הטרשתית בכלי הדם.

סוכרת

סוכרת היא מחלה שבה יש רמות גבוהות של סוכר (גלוקוז) בדם. מצב זה נגרם עקב חוסר חלקי (סוכרת סוג 2) או מלא (סוכרת סוג 1) של אינסולין. בסוכרת סוג 2 יש גם ירידה ביעילות של האינסולין עם תנגודת מוגברת לפעילותו.
סוכרת פוגעת בכלי דם גדולים וקטנים ומחישה ומחמירה את תהליך טרשת העורקים. חולי סוכרת לוקים פי 2-4 יותר בסיבוכים של טרשת העורקים, הכוללים פגיעה בלב ובמוח והופעת פצעים כרוניים בכף הרגל, עד לסכנת קטיעה. 70% מחולי הסוכרת מתים כתוצאה מסיבוכים של טרשת העורקים. הטיפולים בסוכרת הם רבים ומגוונים, החל מטיפול בכדורים ועד להזרקות של אינסולין. בחולי סוכרת יש לשאוף לערכי גלוקוז בצום ולפני ארוחות של 100-120 מ"ג/ד"ל וערכים של פחות מ-140 מ"ג/ד"ל שעתיים אחרי ארוחות. מדד חשוב אחר הוא HbA1C. מדד זה מייצג את איזון הגלוקוז בשלושת החודשים שקדמו לבדיקה והמטרה היא שיהיה פחות מ-7%.
חשוב לזכור: הטיפול באנשים שיש להם סוכרת כולל איזון טוב של ערכי הסוכר, לחץ הדם וערכי הכולסטרול. כאשר מאזנים את שלושת גורמי הסיכון הללו מורידים בכשבעים אחוז את סיבוכי הסוכרת!
רק הרופא המטפל יכול לקבוע את סוג הטיפול המומלץ לך.

סיכום

• טרשת העורקים היא מחלה של כל כלי הדם.
• גורמי סיכון שונים מאיצים את התקדמותה.
• ההשלכות של טרשת העורקים הן חמורות ורחבות בהיקפן. טרשת פוגעת באיברים חיוניים בגוף כמו המוח והלב.
• רק אבחנה מוקדמת של טרשת עורקים וטיפול נכון במחלה ובגורמי הסיכון שלה יכולים לעצור את ההשלכות המסוכנות ולהוביל לחיים בריאים וארוכים יותר.