דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

כירורגית שד

היחידה לכירורגית השד במרכז הרפואי שערי צדק היא מהמובילות בארץ ופועלת לפי הסטנדרטים הגבוהים ביותר בתחום הטיפול במחלות השד ובסרטן השד. היחידה שייכת למחלקה הכירורגית אך מאגדת פעילות רב-תחומית עם מומחים מובילים בכירורגיה פלסטית, אונקולוגיה, פתולוגיה, גנטיקה ועוד. במרכז בריאות השד מושם דגש לא רק על הרמה המקצועית הרפואית אלא גם על רווחת החולה, תמיכה וליווי צמוד בכל שלבי האבחון וטיפול ומעקב לטווח קצר וארוך. התמיכה כוללת הן אנשי מקצוע והן אפשרות לקשר ישיר ומידי עם הצוות המטפל.

במסגרת בית החולים פועלת מרפאת נג"ה לנשים עם מוטציות בגן BRCA. המרפאה מסייעת לנשאיות המוטציות בקיצור הליכי המעקב הרפואי וריכוזם. במרפאה יושבים מומחים בתחומי גנטיקה, גינקולוגיה וכירורגיה של השד והנשים עוברות ביום מרוכז אחד את כל הבדיקות הנחוצות, ביניהן כל בדיקות ההדמיה. למרפאה מגיעות נשים מכל הארץ. המרפאה מנוהלת על ידי ד"ר פנינה מור (PhD), מיילדת במקצועה שעבודת הדוקטורט שלה התמקדה בצרכים של נשאיות מוטציות.

אנו במרכז בריאות השד במרכז הרפואי שערי צדק שמנו לנו למטרה:

א. להבהיר את חשיבות המעקב לגילוי מוקדם בקרב כלל הנשים, גם כשאין גורמי סיכון ידועים.
ב. לסייע לנשים בריאות להבין את דרגת הסיכון בה הן נמצאות להתפתחות המחלה ואת אופן המעקב המתאים.
ג. לסייע לנשים שחלו להכיר את דרכי הטיפול האפשריות ולציידן בכלים היכולים להקל על ההתמודדות עם המחלה.

המודעות לסרטן השד עלתה באופן דרמטי באוכלוסייה בעשורים האחרונים. הסיבות העיקריות לכך קשורות למאפייני המחלה ולטיפול בה: שכיחותה הגבוהה, היכולת לאבחנה בשלביה המוקדמים, היכולת לטפל בה באופן יעיל והשיפור המושג ע"י אבחון מוקדם. שיפור זה בא לידי ביטוי בראש ובראשונה בעליה בשיעורי הריפוי. בנוסף, גילוי מוקדם מאפשר הפחתה בשיעור השימוש בכימותרפיה ושיעור גבוה יותר של טיפול ניתוחי משמר שד. בעזרת שיטות חדשות יחסית, ניתן גם לצמצם את השכיחות של סיבוכים ניתוחיים בשלבים מוקדמים של המחלה.
המצב בישראל נוח, גם יחסית למדינות מערביות רבות. במישור הגילוי המוקדם קיימת בארץ מערכת מסודרת לבדיקות שגרה ע"י ממוגרפיה - צילום השד, שהיא הכלי החשוב ביותר לגילוי מוקדם. מערכת כזו לא קיימת עדיין ברוב ארצות אירופה. את הקמת המערכת יזמה האגודה למלחמה בסרטן והיא קמה בשיתוף פעולה עם מערכות הבריאות בארץ. במישור הטיפול, מערכת הבריאות מאפשרת טיפול בכלים הטיפוליים העדכניים ביותר. בבתי חולים רבים קיימים מרכזים לבריאות השד המאוישים במומחים בתחום, ומרכזים לטיפול נגישים לכל האוכלוסיות החולות.

מערך השד במרכז הרפואי שערי צדק

יחידת השד של המרכז הרפואי שערי צדק בירושלים קמה באופן פורמלי ב-2007 והיא המשך ישיר של המרכז לבריאות השד של בית החולים, שהחל פעילותו ב-1996. היחידה היא חלק מהמחלקה הכירורגית אך פעילותה משולבת באופן הדוק עם מחלקות נוספות.
אנו מאמינים שטיפול נכון חייב להתבסס על שלושה גורמים: רמה רפואית גבוהה של כל הגורמים המעורבים, גישה רב-תחומית מתחילת הטיפול וקשר הדוק עם המטופלות. קשר כזה חשוב ביותר בקבלת ההחלטות הטיפוליות הנכונות ביותר למטופלת הספציפית ותורם רבות להקלה על ההתמודדות עם המחלה. הכלי העיקרי לקיום קשר כזה הוא זמינות מקסימלית של הצוות המטפל למטופלות.