דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

אובחנתי, מה עכשיו?

אובחן אצלי סרטן השד. מה עלי לעשות עכשיו?

עצם אזכור המילה "סרטן" מטיל אימה ומפחיד את כולנו. עם זאת, המצב האובייקטיבי עשוי להיות נוח בהרבה משמרמזת הכותרת. סרטן השד הוא מחלה איטית בד"כ, שמתפתחת לאורך זמן. גם אם, חלילה, גילית שלקית בה - אין סיבה לפאניקה. בהחלט אפשר לקחת שבוע, שבועיים ואפילו שלושה, לאסוף מידע, להתייעץ עם אנשים ולהחליט על דרך הטיפול האופטימלית בשבילך.
האבחנה של סרטן השד נעשית כיום בדרך כלל בשלבים המוקדמים של המחלה, דבר שמבטיח סיכויי החלמה מצוינים, שיכולים להגיע ל-90% ולעתים יותר. נוסף על כך, מירב הסיכויים שניתן יהיה להימנע מכריתת שד מלאה. גם נשים העוברות כריתה מלאה חוזרות לחיים מלאים ותקינים עם או בלי שחזור של השד.

קרוב לוודאי שקיבלת את הבשורה המבהילה מהרופא המטפל. גם אם הוא שוחח עמך באריכות ובפירוט, סביר להניח שחלק (ואולי אפילו חלק ניכר) מההסברים שלו אינו נהיר לך עדיין. למרות שברצוננו להתקדם בבירור ובטיפול, יש בידייך די זמן בכדי ללמוד את הנושא.
בדרך כלל קיימות מספר אפשרויות טיפוליות בעלות סיכויי החלמה זהים. לכל אחת מהן יתרונות וחסרונות. אם עלייך לקבל החלטות בנוגע לטיפול תוכלי להבין את היתרונות והחסרונות של כל טיפול ולבדוק איזה מהטיפולים ומתאים לך יותר.

מומלץ לשמוע את הסברי הצוות הרפואי יחד עם אדם קרוב שיוכל לסייע בהבנה ובקבלת ההחלטות. ייתכן ושוצע לך להתחיל טיפול תוך מספר ימים, אבל רצוי קודם לכן שתוודאי שאת שלמה לחלוטין עם ההחלטות הטיפוליות שנלקחו. לא ייגרם לך כל נזק רפואי אם תדחי את תחילת הטיפול בשבוע או בשבועיים. כמובן שאין צורך להתעכב אם הטיפול שהוצע לך אינו גורם לקושי או התלבטות ואת שלמה עמו. התלבטות תיתכן גם מצד הצוות המטפל וזכותך לקבל אינפורמציה על כך. בתחום הטיפול בסרטן השד יש שטחים אפורים לא מעטים ובמצבים מסוימים יש מקום לגישות שונות.
אל תהססי לקבל חוות דעת נוספת, אם את מרגישה צורך בכך.
במערכות המטפלות בסרטן השד נמצאות אחיות מתאמות היכולות לסייע רבות. כדאי ומומלץ להשתמש בעזרתן.
רצוי להיזהר מהסקת מסקנות על בסיס מידע חלקי שיש ברשותך, מנשים שחלו ואת מכירה באופן אישי. זאת משום שמאפייני המחלה שונים מאוד במישורים רבים בין חולות שונות ובהתאם לכך ישנו שוני בטיפול המוצע לכל אישה.
עם זאת, במידה שתרצי, תוכלי להיפגש עם חולות שעברו מסלול טיפולי דומה לזה שהוצע לך, כדי להבין את המשמעות מנקודת המבט של המטופלת. נשים רבות שטופלו בעבר מוכנות להתגייס ולסייע וניתן להגיע אליהן דרך הצוות המטפל או העמותות השונות הקיימות בארץ.