דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

עקירת שיני בינה

שיני הבינה הן השיניים הכי קיצוניות בלסתות. בשל חוסר מקום שנובע מאי התאמה בין גודל הלסתות למספר וגודל השיניים, הן עלולות לבקוע בזווית שונה משאר השיניים (בשכיבה) או לא לבקוע כלל ולהיכלא בעצם של הלסת. שיניים חצי כלואות (בקעו חלקית) או כלואות באופן מלא עלולות לגרום לזיהומים חוזרים ואף להיווצרות צסטות ופתולוגיות שונות מסביבן. על כן עדיף לעקור שיניים אלו כטיפול מונע טרם הופעת הזיהום או הפתולוגיה מסביבן.במצב של זיהום אקוטי ממקור של שן בינה, הזיהום עלול להתפשט לחללים העמוקים של הצוואר ולהוביל לאשפוז ולטיפול אנטביוטי דרך הוריד ובמקרים מסויימים אף ניקוז האבצס בהרדמה מקומית או כללית. בזיהום קל ניתן לטפל ע״י טיפול אנטביוטי דרך הפה וללא צורך באשפוז. לאחר חלוף השלב הזיהומי האקוטי יש לעקור את שן הבינה שגרמה לזיהום. עקירת שיני בינה במרפאה לכירורגיית הפה והלסתות בבית חולים שערי דק מבוצעת ע״י רופאים מומחים וניתנת לביצוע בהרדמה מקומית או כללית.

תהליך הריפוי של פצע העקירה אורך זמן ושונה מאדם לאדם. גורמים משתנים כגון: מצב הבריאות הכללי, תהליכים זיהומיים מהשן שנעקרה וברקמות הסובבו, הקפדה על כללי היגיינה בשעות לאחר העקירה וכד׳ משפיעים על קצב ואיכות הריפוי. לאחר העקירה יש לאכול כלכלה רכה בלבד. אין לירוק או לצחצח שיניים או לעשן למשך 24 שעות. לאחר מכן יש לצחצח שיניים, להתחיל בשטיפת הפה במי מלח, 4-6 פעמים ביום למשך שבוע. יש להימנע מפעילות גופנית במשך 48 השעות הראשונות. במידה וניתן מרשם לטיפול אנטביוטי יש להתחיל ביום הטיפול ולסיים את כל הכמות. אין להשתמש בתרופות, כולל אנטביוטיקה, ללא התייעצות עם רופא. במידה ומופיעים פריחה או גרד של העור יש להפסיק מיידית את התרופות ולהודיע לרופא המטפל או לרופא המשפחה. במידה ומופיע חום גבוה, כאבים מעל 36 שעות, התפתחות של נפיחות מחודשת, יש להתקשר למרפאה.הוצאת תפרים תבוצע שבוע לאחר העקירה (במידה והתפרים לא נספגים). טיפולים מסויימים מחייבים ביקורת חוזרת. יש להקפיד להגיע לביקורת בזמן שנקבע .על מנת להקטין סבל מיותר ולמנוע סיבוכים, יש להקפיד על ההוראות שיינתנו למטופל ע״י הרופא המטפל וצוות המרפאה.

תופעות לוואי

תופעות לוואי של עקירת שיני בינה כוללות: שטפי דם תת עוריים, הגבלה בפתיחת הפה לפרק זמן מוגבל ונפיחות שתופיע לאחר העקירה ותיעלם רק כעבור 5-8 ימים. הנפיחות היא תגובה טבעית לעקירה ואינה בהכרח מרמזת על זיהום.

כאבים עשויים להופיע מיד עם העלמות סימני ההרדמה ועשויים להמשך עד 24 שעות. יש לקחת מיד לאחר הטיפול את התרופה לשיכוך הכאב. תרופות כגון: אקמול, אופטלגין, נרוסין, רוקל, אלגולזין, נורופן וכד׳ יפחיתו במידה ניכרת את הכאב.

סיבוכים אפשריים של עקירת שיני בינה כוללים: זיהום, פגיעה בעצב המנדבולרי ו/או הלנגואלי שמשמעותה חוסר תחושה זמני או קבוע בשפה התחתונה ו/או בסנטר ו/או בלשון בצד המטופל. אחוז הפגיעה בעצבים אלו הוא קטן מאד וברוב המקרים הפגיעה היא הפיכה. סיכויי הפגיעה בעצבים הנ״ל תלוי בעומק כליאת שן הבינה בלסת וקירבתה לתעלת העצב. במקרה של שפה ו/או לשון רדומות יממה לאחר העקירות, יש לפנות חזרה ובהקדם לרופא המטפל.

במשך 24 השעות הראשונות יתכן רוק דמי, רוק המעורב במעט דם אינו דימום ואיננו מהווה סכנה. אין לירוק. יש לבלוע או לשתות מים קרים. יריקה מעודדת דימום. במקרה של דימום יש לשטוף את הפה במים קרים ולהניח פד (תחבושת) או שקית תה יבשה על אזור העקירה למשך 20-30 דקות. במידה והדימום לא פסק יש להתקשר למרפאה 02-6555600 בשעות העבודה או למיון בי״ח שערי צדק לאחר שעות העבודה (02-6555509)