דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

מומים מולדים

מלפורמציה (עיוות) וסקולרית (של כלי דם) נובעת מהתפתחות לקויה של כלי הדם. היא נחשבת כסוג של גידול שפיר ויכולה לגרום לפגם אסתטי ו/או תפקודי בהתאם למיקומה, גודלה ולשינוי בצבע העור/הרירית שהמלפורמציה גורמת.

הם יכולים להופיע כגוש, לרוב רך למגע, וגם כאזורים שטוחים עם שינוי בצבע התקין של הרקמה עם דגש על ציור כלי דם מודגש שמשתקף מעבר לרקמת העור או רירית חלל הפה.

מלפורמציה וסקולרית יכולה לעיתים להתבטא בכאבים (זיהום או לחץ על איברים אנטומים סמוכים) ויכולה לשנות את גודלה בהתאם לזרימת הדם לתוכה.

ניתן לחלק את המלפורמציות הוסקולריות לשתי קטיגוריות בהתאם למהירות זרימת הדם בתוך המלפורמציה:

  • זרימה איטית: בסוג זה נכללים מלפורמציות קפילאריות, מלפורמציה ורידית ולמפאטית.
  • זרימה מהירה- בסוג זה נכללים מלפורמציות עורקיות-ורידיות משולבות.

כאשר מלפורמציות מכל סוג גורמות לפגיעה תפקודית או אסתטית, מומלץ לטפל וזאת ע״י כריתת הגוש שגורם לאסמטריה ולנפיחות באזור ההופעה. כריתה כירורגית רגילה יכולה להוביל לדימום קשה (במיוחד במלפורמציות המאופיינות בזרימה מהירה) שלא קל לעצור או לשלוט עליו דבר שבמקרים חריגים יכול לסכן את חיי המנותח.

כדי להימנע ממצב זה יש צורך לחסום את כלי הדם בגוש בעל הזרימה האיטית ואת כלי הדם המרכזי המזין את הגוש במצב של זרימה מהירה.

חסימת כלי הדם נעשית ע״י צוות רדיולוגיה פולשנית בראשות ד״ר אדם פרקש, שמבצע הליך צנתורי כדי להגיע לכלי הדם המזינים או ע״י הזרקה ישירה של חומרים יעודיים אל תוך הגוש העשיר בכלי דם וזאת כדי לחסום את הזרימה דרכם.

יומיים לאחר חסימת כלי הדם, צוות פה ולסתות נכנס לתמונה ומבצע כריתה של הגוש בהרדמה כלללית.

במצבים מסויימים, כאשר הגושים גדולים מאד, ניתן לבצע התערבות פולשנית של צוות רדיולוגיה פולשניתת יותר מפעם אחת במרווחים של מספר חודשים, דבר שמקטין את מימדי הגוש המיועד לכריתה ובכך נמנעים מסיבוכים הקשורים בניתוח.

כריתת הגוש הוסקולרי לא תמיד מתאפשרת במלואה ולעיתים נתפשר על שאריות מהגוש שיושארו במקום וזאת במידה והגוש סמוך למבנים אנטומים חיוניים שפגיעה בהם תוביל לפגיעה חמורה יותר מזו שגורמת לה המלפורמציה הוסקולרית

לגבי מועד ההתערבות הצנתורית והכירורגית, היא נקבעת ע״פ מספר גורמים כולל: גיל המטופל, גודל הגוש ומידת ההשפעה על התפקוד וגם בהתאם להשלכות סוציאליות במידה וקיימות.

מאחר והגושים האלה מושפעים משינויים הורמונלים הם צפויים לעיתים לגדול בשלבים מסויימים של החיים ועל כן יש לתכנן את הכריתה בהתאם לשלבים הנ״ל כדי להימנע מחזרה מהירה של הגוש אחרי הטיפול והכריתה.

כל מטופל הסובל ממלפורמציה וסקולרית יעבור בדיקה של הצוות הכירורגי ושל צוות רדיולוגיה פולשנית ורק לאחר מכן יוחלט על תוכנית הטיפול והתזמון היעיל ביותר להוצאתה לפועל.

מבחינת מהלך בתר ניתוחי, מטופלים שעוברים את שלב הצנתור יכולים להשתחרר הביתה באותו יום של ההליך ולחזור לביצוע ההליך הכירורגי אחרי יומיים. לאחר הכריתה לרוב ישנו אשפוז של 1-2 ימים שבהם המנותח מקבל טיפול תומך בתרופות נגד כאבים, סטירואידים להורדת הנפיחות הבתר ניתוחית וגם אנטביוטיקה מניעתית למניעת התפתחות זיהום בתר ניתוחי.