דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

ניתוחים אורתוכירוגים

ניתוחים אורתוכירורגים נערכים לצורך תיקון אסתטי של מיקום הלסתות או תיקון סגר לקוי שלא ניתן לתקן ע״י יישור שיניים. מטרת ניתוחים אלו היא תיקון אסמטריה של הפנים או הרחבת דרכי אוויר במצב של דום נשימה בשינה על רקע חסימתי.

כהכנה לניתוח, המטופל עובר יישור שיניים מקדים ע״י אורתודנט (מומחה ליישור שיניים). תקופת ההכנה עלולה להימשך עד שנה וחצי ואף יותר בהתאם לחומרת הסגר הדנטלי. במהלך תקופת ההכנה המטופל נמצא במעקב של היחידה לכירורגיית פה ולסתות ויידרש לעבור מספר מטבעים לשיניים ומדידות של ערכים ספציפיים בפנים, זאת כדי לקבוע את התקדמות ההליך המכין המקדים לניתוח. בהתאם לממצאים ייקבע המועד המתאים ביותר לביצוע הניתוח. על המטופל לעבור סדרת צילומי רנטגן הכוללים: צילום פנורמי, צפלומטרי לטירלי ו- PA, בשלבים שונים של ההכנה לקראת הניתוח. צילומים נוספים יידרשו לאחר ביצוע הניתוח.

בניתוח מבוצע מיקום חדש של הלסתות שמקובעות ע״י פלטות וברגים. לעיתים סוג הניתוח מצריך קיבוע בין לסתי (מלתעות) למשך 4-6 שבועות במהלכם השיניים של שתי הלסתות נמצאות בסגר מלא ולא ניתנות להפרדה. יש לציין שברוב המקרים המנותח יוצא מהניתוח עם פה פתוח וללא צורך בקיבוע בין לסתי ארוך טווח.הניתוח מבוצע בגישה אנטרה-אורלית (מתוך הפה). משך הניתוח הוא 4-6 שעות והוא מבוצע בהרדמה כללית.

לאחר הניתוח, המנותחים מתאשפזים במחלקה לכירורגיית הפה והלסתות למשך 2-4 ימים במהלכם הם מקבלים טיפול אנטביוטי דרך הוריד, נוגדי כאב לפי הצורך, נוזלים והנחיות לגבי סוג הכלכלה (תזונה) המומלצת לאחר הניתוח. ההמלצה היא על כלכלה רכה ונוזלית לתקופה ממושכת של 4-6 שבועות. חשוב מאד להקפיד על היגיינה אורלית הכוללת צחצוח שיניים ושטיפות מרובות ע״מ להימנע מזיהומים ודלקות שיכולות לסבך את המהלך הבתר ניתוחי. שימוש בסילונית יכול לעזור בהשגת מטרה זו (פרטים על הסילונית ניתן לקבל ע״י הרופא המטפל).
בדיקות הביקורת לאחר הניתוח הן בתדירות של שבוע, שבועיים, חודש, 3 חודשים, 6 חודשים ושנה לאחר הניתוח. צילומי ביקורת הכוללים פנורמי, צפלומטרי לטירלי וצפלומטרי PA נדרשים לביצוע במהלך האשפוז ושנה אחרי הניתוח. צילומים נוספים יבוצעו במידת הצורך.