דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

אנדוסקופיה - מרה ולבלב

בדיקה אנדוסקופית של מערכת הביליארית (מרה) ופנקריאטית (לבלב). מדובר בבדיקה אנדוסקופית מיוחדת אשר מאפשרת לצנתר את צינורות המרה והלבלב בבדיקה שנעשית בשילוב של אנדוסקופיה והדגמה רנטגנית. בבדיקה מגיעים עם מכשיר מיוחד לחלק השני של התריסריון הנקרא פפילה ע"ש וטרי, שזה המקום בו מתנקזים צינורות הלבלב והמרה. צינתורם מאפשר לבדוק בשיקוף רנטגן את המצב של שתי המערכות או אחת מהן ולאבחן למשל נוכחות אבנים בדרכי מרה, גידול של הלבלב ועוד. הבדיקה היא גם טיפולית ובמהלכה ניתן ברוב המקרים להסיר את האבנים מצינור המרה הראשי (לא מכיס מרה) וגם לנקז חסימות של דרכי מרה, אשר עלולות לגרום לזהום ולצהבת, על ידי הכנסת תומכן מיוחד (STENT)

הסיבוכים האפשריים של הבדיקה כוללים דלקת הלבלב ( 3-5% ) ונדירים הרבה יותר דימום או נקב. בדיקה זו חשובה ביותר לטיפול בזיהומים במערכת המרתית, להוצאת אבנים לפני או אחרי ניתוח כיס מרה, ולניקוז של צהבת חסימתית מגידולים בדרכי מרה או הלבלב.

ההכנה לבדיקה היא צום מוחלט של כ-8 שעות, הפסקת תרופות מדללות דם. הבדיקה היא אמבולטורית והמטופל יכול לחזור הביתה לאחריה. במקרים מסויימים הטיפול מתבצע באשפוז או מחליטים אחרי הבדיקה על אשפוז להשגחה או לטיפול נוסף.