דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

כיצד נוצרת עצירות?

עצירות נוצרת כאשר תנועתיות המעי מתרחשת בקושי או בתכיפות פחותה. טווח הזמן הנורמלי בין פעולות המעי רחב למדיי ושונה בין אדם לאדם. ישנם אנשים עם שלוש פעולות מעי ביום בעוד אצל אחרים מדובר בפעם-פעמיים בשבוע בלבד. למעלה משלושה ימים ללא פעולות מעי זהו משך זמן ארוך יחסית. לאחר שלושה ימים הצואה נעשית קשה יותר והקושי במעבר החוצה גובר.

מה גורם לעצירות?

הגורם השכיח ביותר לעצירות הוא היעדר אכילה מספקת של סיבים בתזונה או חריגה מהדיאטה הרוטינית. עצירות כרונית עשויה להיווצר בשל דיאטה דלה, התייבשות, תרופות מסויימות (דוגמת נוגדות דיכאון ונרקוטיקה), סטרס או לחץ של פעילויות אחרות הכופות התעלמות מהצורך לריקון המעי.
באופן נדיר, מגוון מצבים רפואיים עשויים לגרום או להחמיר עצירות. אחד מהמצבים הרפואיים השכיחים ביותר שעלולים לגרום לעצירות הוא בעיות אנדוקריניות דוגמת תפקוד ירוד של בלוטת התריס או סוכרת. ממאירות קולורקטלית (מעי גס-חלחולת) היא מצב רפואי נוסף שעלול לגרום לעצירות.

גורמים שכיחים לעצירות:

תזונה דלה בסיבים, היעדר שתיית מים מספקת, היעדר פעילות גופנית, טיול או שינוי אחר בשגרה, אכילת חלב או גבינה בכמות גדולה, סטרס, התאפקות, תרופות נוגדות חומציות המכילות סידן או אלומיניום, ותרופות אחרות במיוחד משככי כאבים חזקים דוגמת נרקוטיקה, נוגדות דיכאון וכמוסות ברזל, תסמונת המעי הרגיז (IBS), הריון.

כיצד מבצעים הערכת עצירות?

מרבית האנשים אינם זקוקים לבדיקות נרחבות להערכת עצירות. רק למיעוט הסובלים מהבעיה יש בעיה רפואית רצינית יותר כמו תפקוד ירוד של בלוטת התריס, סוכרת או ממאירות קולורקטלית – במעי הגס. אם הינך סובל מעצירות למעלה משבועיים, עליך לפנות לרופא לצורך קביעת המקור לבעיה וטיפול בה. עבור חולה עם ממאירות קולורקטלית איבחון וטיפול מוקדמים עשויים להציל חיים.

הערכה סטנדרטית לעצירות כוללת בין היתר ולפי גיל המטופל ביצוע בדיקות דם ובדיקת המעי הגס על ידי קולונוסקופיה- הליך שבו מיכשור מיוחד מוחדר דרך החלחולת ע"מ לראות את המעי הגס והחלחולת.

מרבית הסובלים מעצירות רצינית ,ללא חולי ברור שיכול להסביר את התסמינים, סובלים מאחת משתי הבעיות הבאות:

מעי גס עצל(נקרא גם colonic inerzia) - מצב בו המעי הגס מתכווץ בקושי ואוגר צואה.

הפרעה חסימתית - מצב בו המעי הגס מתכווץ כראוי אך החולה אינו מסוגל לפלוט צואה מהחלחולת. ניתן לאשר אבחנה זו באמצעות בדיקות מיוחדות אשר מודדות את הלחץ ותפקוד השרירים בחלחולת ובפי הטבעת. (מנומטריה אנורקטלית )

איך למנוע עצירות?

תזונה: הקפדה על תזונה מאוזנת היטב העשירה בסיבים. מקורות טובים לסיבים הם פירות, ירקות, קטניות, ולחם או דגני בוקר מחיטה מלאה. סיבים ומים מסייעים למעי הגס להעביר צואה. עיקר הסיבים בפירות מצוי בקליפה. פירות עם זרעים אכילים, דוגמת תות שדה, הם העשירים ביותר בסיבים. סובין הוא מקור מצוין לסיבים, והוא נמצא בדגני בוקר העשויים מסובין. ניתן להוסיף גם דגני סובין למזונות אחרים דוגמת מרק או יוגורט.

שתייה: שתיית 1.5-2 ליטר מים ונוזלים נוספים מדיי יום (חלב עלול לגרום לעצירות וגזים לאנשים מסוימים). נוזלים המכילים קפאין, דוגמת קפה או משקאות קלים, בעליי אפקט התייבשות ורצוי להמנע מצריכתם עד חזרת המעי הגס לתפקוד תקין.

אורח חיים בריא: פעילות גופנית סדירה.

הרגלים: הימנעות מלהתאפק, וריקון המעי כאשר חשים צורך בכך.

כיצד לטפל בעצירות?

· שתיית 2-4 כוסות מים נוספות מדיי יום.

· שתיית נוזלים חמים ובמיוחד בבוקר.

· הוספת פירות וירקות לתפריט.

· אכילת שזיפים מיובשים או דגני סובין.

· שימוש במרכך צואה עדין מאוד או במשלשל, דוגמת PERICOLACE או MILK OF MAGNESIA. אין להשתמש במשלשלים לתקופה של מעל
שבועיים ללא התייעצות עם רופא מטפל שכן שימוש יתר במשלשלים עלול להחמיר את התסמינים.

מתי עליי לפנות לרופא המטפל?

· עצירות היא בעיה חדשה
· נוכחות דם בצואה.
· אבדן משקל.
· כאב חמור בעת יציאות.
· עצירות מתמשכת למעלה משלושה שבועות.

הערה חשובה: אין במידע המובא באתר אינטרנט זה כדי ליצור יחסי רופא-חולה.
המידע אינו מהווה עצה ו/או הנחיה רפואית ואינו יכול להוות תחליף להתייעצות עם רופא או ספק שירותי בריאות מכל סוג שהוא. המשתמש במידע זה עושה זאת על אחריותו הבלעדית.