דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

כיב תריסריון (כיב קיבה)

כיב קיבה או כיב תרסריון


כיב (אולקוס) הוא פצע ברירית המצפה את דופן מערכת העיכול. ברמה העקרונית, כיבים יכולים להופיע בכל חלקי צינור העיכול, החל מהפה, דרך הושט והקיבה וכלה במעי הדק והגס.
יחד עם זאת, כאשר ביום-יום אדם מציין שסבל מכיב, על פי רוב הכוונה היא לכך שסבל מכיב בקיבה. כיב שכזה יכול לנבוע ממספר סיבות שונות, העיקריות שבהן הינן זיהום בחיידק ה- הליקובקטר פילורי או שימוש בתרופות הפוגעות בדופן הקיבה. מלבד כאבי בטן ותחושת אי נוחות, כיבים בקביה עלולים להיות כרוכים גם בסיבוכים כגון דימום, התפתחות חור בדופן הקיבה (פרפורציה) ועוד.


מה גורם לכיבי קיבה ולכיבי תריסריון?


בעבר נטו לחשוב כי אורח חיים כמו מתח, דאגה ועישון הם הגורמים לכיב קיבה או לכיב תרסריון. בהמשך החוקרים קבעו כי חומצות קיבה - חומצה הידרוכלורית פפסין תרמו להיווצרות הכיב. כיום, מחקרים מראים כי רוב כיבים (80 אחוזים של כיבי קיבה ו 90 אחוז אולקוס התריסריון) מתפתח כתוצאה של זיהום בחיידק הנקרא הליקובקטר פילורי (H. pylori).. למרות כל שלושת הגורמים הללו: אורח החיים, חומצה עכלן (פפסין), וההליקובקטור פילורי , גורמים להתפתחות כיב, ההליקובקטור פילורי נחשב הגורם העיקרי, ברוב המקרים.

הגורמים להתפתחות כיבים פפטיים


הליקובקטר פילורי: מחקרים מראים כי רוב התפתחות הכיבים הם כתוצאה של זיהום בחיידק הנקרא הליקובקטר פילורי (H. pylori). החיידק מייצר חומרים
שמחלישים את הגנת הרירית של הקיבה והופך אותה להיות רגישה יותר לחומצה ופפסין. כתוצאה מכך מתחיל תהליך דלקתי ובהמשך נוצר הכיב.
חשוב לציין שהחיידק נמצא בקיבה באחוזים גבוהים של האוכלוסיה מבלי לגרום לכיב.

עישון: מחקרים מראים שעישון מגביר את הסיכויים לפתח אולקוס, מאט את תהליך הריפוי של כיבים קיימים.

קפאין: קפאין גורם לעלית הפרשת החומצה בקיבה, אשר עלולים להחמיר את הכאב של כיב שקיים. עם זאת, גירוי של חומצה בקיבה
לא ניתן לייחס אך ורק קפאין.

אלכוהול: אמנם אין קשר מוכח בין צריכת אלכוהול לבין כיבי קיבה, כיבים שכיחים יותר אצל אנשים שיש להם שחמת הכבד, מחלה הקשורה
לעיתים קרובות צריכת אלכוהול כבדה.

מתח: למרות שהלחץ הרגשי כבר לא נחשב כגורם לכיבים, אנשים עם כיבים לעתים קרובות מדווחים כי הלחץ מגביר כאב כיב.

מתח פיזי: מתח גופני עשוי להגדיל את הסיכון לפתח כיבים, במיוחד בקיבה . לדוגמה, אנשים עם פציעות כגון כוויות חמורות אנשים שעברו ניתוח גדול
לעתים קרובות דורשים טיפול קפדני על מנת למנוע סיבוכים כיביים (StressUlcers).

חומצה עכלן –פפסין: חומצה הידרוכלורית ועכלן, תורמים להיווצרות הכיב.

תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs): אלו תרופות (כגון אספירין, איבופרופן, נפרוקסן סודיום ואדויל) שמעלות את החומצה ועכלן.
התרופות נמצאות בשימוש רב ללא מרשם לטיפול בחום, כאבי ראש, כאבים קלים וכאבים בכלל.


מהם התסמינים של כיב קיבה וכיב תריסריון?לא תמיד יש תלונות או סימפטומים לאנשים עם כיבים, הסימפטום הנפוץ ביותר הוא כאב מכרסם או צריבה באזור רום הבטן בין החזה ואזור הטבור. הכאב לעיתים קרובות מתרחשת בין הארוחות ובשעות המוקדמות של הבוקר. זה עשוי להימשך בין כמה דקות לכמה שעות.

תסמיני כיב פחות נפוצים עשויים לכלול:

בחילות, הקאות, תיאבון לקוי, אובדן משקל, עייפות וחולשה, וגיהוקים.


מה הם כמה סיבוכים אולקוס?אנשים עם כיב קיבה עשויים לחוות סיבוכים רציניים אם הם לא פונים לטיפול מתאים בזמן. הבעיות הנפוצות ביותר כוללות את הפעולות הבאות:

דימום: דימום נגרם כאשר הכיב עמוק או נוגע בכלי דם בדופן התריסריון ולכן כלי הדם עשויים לדמם ולפעמים בצורה קשה.

ניקוב: לפעמים, כיב גורם לחור בקיר של הקיבה או והתריסריון, חיידקים וחלקי המזון מתעכל עברים דרך הפתח לתוך חלל הבטן גורמים לדלקת של חלל הבטן .

היצרות וחסימה: כיבים הממוקמים בקצה של הקיבה, באיזור החיבור לתריסריון, יכולים לגרום לנפיחות ולהצטלקות, אשר יכולים לצמצם או לסגור את המעבר למעיים. חסימה זו יכולה למנוע מעבר המזון מהקיבה למעי הדק, וכתוצאה מכך הקאות.


כיצד מאבחנים כיבים?


חשוב לאבחן את המחלה כראוי ולהבדיל בין כיב על רקע החיידק הליקובקטור פילורי ( H. pylori) או לא. כיוון שהטיפול שונה לחלוטין בין הכיבים. ישנן מספר אפשרויות זמינות עבור כיבים באבחון, וכן לבדיקת החיידק ( H. pylori).

בדיקת מערכת העיכול העליונה (בליעת בריום ) - בדיקת אבחון זאת בודקת את האיברים של החלק העליון של מערכת העיכול: הוושט, הקיבה, והתריסריון (החלק הראשון של המעי הדק). הנבדק בולע בריום (חומר כימי העוזר בראייה של האיברים, כך שהם יוצגו על רנטגן).

אנדוסקופיה עליונה (נקרא גם גסטרוסקופיה EGD) הליך המאפשר לרופא לבחון את פנים הוושט, הקיבה, והתריסריון עלידי הכנסת צינור דק , גמיש עם מצלמה בקצהו, הנקרא אנדוסקופ, לתוך הפה והגרון, ואז לתוך הוושט, הקיבה, והתריסריון . אנדוסקופ מאפשר לרופא לראות את החלק הפנימי של אזור זה של הגוף, כמו גם כדי להוסיף מכשירים דרך בהיקף להסרת מדגם של רקמות לביופסיה, במידת הצורך.

בדיקת דם, נשיפה, בדיקות רקמות קיבה - כדי לזהות את נוכחותו של ההליקובקטור פילורי. יש לציין שבבדיקות עבור ההליקובקטור פילורי עלול מדי פעם לתת תוצאות חיוביות שגויות או עשוי לתת תוצאות שגויות שלילית אצל אנשים שנטלו אנטיביוטיקה לאחרונה.