דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הרחבת הצרויות במערכת העיכול

מהן היצרויות של מערכת העיכול?

דרכי העיכול הינן למעשה צינור ארוך, אשר בתוכו מתרחשים תהליכי פירוק ועיכול המזון, ספיגתו, והפרדת מוצרי פסולת. לחלקים שונים בצינור זה של מערכת העיכול יש רוחב שונה, בהתאם לתפקידם, אולם לכל אורך הדרך, צריך להישמר רוחב מינימאלי על מנת לאפשר מעבר תקין של תוכן המעי. היצרות, הינה למעשה איזור בו קוטר המעי קטן, דבר העלול לפגוע ביכולת המעבר של תוכן המעי או אף לחסימה מוחלטת.
היצרויות במערכת העיכול יכולות להופיע בכל חלק מהמערכת, בין מערכת עיכול עליונה או תחתונה (כולל כל האיברים: ושט, קיבה, תריסריון, מעי דק ומעי גס).

מהי ההסתמנות של היצרות בדרכי העיכול?

התסמינים משתנים בהתאם לאזור בו נמצאת ההיצרות. בוושט מתבטאת בהפרעה בבליעה (דיספגיה). באזורים אחרים, התסמינים המופיעים כתוצאה מחסימה חלקית או מלאה של החלל הינם: כאבי בטן עוויתיים, תפיחות בטנית, בחילות והקאות.

מהן הסיבות להיצרות בדרכי העיכול?

היצרויות במערכת העיכול יכולות לנבוע ממספר סיבות, המחולקות ברמה העקרונית לשפירות וממאירות. בין הסיבות השכיחות ניתן למצוא:

- חשיפה ממושכת של הושט למיץ הקיבה החומצי, בחולים עם תסמונת ההחזר GASTROESOPHAGEAL REFLUX
- גידולים
- מחלות מעי דלקתיות (קרוהן וקוליטיס).
- שתיית חומר קאוסטי הפוגע ברירית (חומר ניקוי ועוד).
- מצב לאחר טיפול קרינתי בחולי סרטן עם פגיעה באחד מאזורי מערכת העיכול.
- מצב לאחר ניתוחי מעי או הקיבה עם היצרות באזורי ההשקה.

כיצד מאבחנים?

האבחנה נקבעת על ידי התמונה הקלינית, התלונות והתסמינים של החולה בשילוב עם בדיקת הדמיה מתאימה לזיהוי מקום ההיצרות. כיום, ישנם אמצעי הדמיה מתקדמים, ויש חשיבות בבחינת הבדיקה הנכונה, שכן לא כל בדיקת CT מתאימה להדגמת היצרות במעי הדק, ולעיתים יש צורך בהפניה לבדיקה בפרוטוקול מסויים של בדיקת ה-CT למשל CT-ENTEROGRAPHY ( מיוחד למעי הדק). כמובן ברור שהבדיקות האנדוסקופיות הן חשובות ביותר להערכה ואבחנה של ההיצרות.

בדיקות הדמיה

1. צילום בליעת בריום- ושט-קיבה-תריסריון, ומעי דק: ידגים את האיברים הנ"ל, ויוכל למקם את האזור הבעייתי.
2. צילום CT enterography) CT-E) - בבדיקה זו משלבים את יתרונות ה-CT, המאפשר הדמיית איברי הבטן שמחוץ למעי, עם שתיית חומר ניגוד ושחזורים המאפשרים הדמיית המעי דק. שילוב הנתונים מאפשר לקבוע את עובי הדופן, ממצא חשוב שלמעט ב-CT ניתן לראותו רק ב-MRE, וכן האם קיימת היצרות במעי הדק.
3 . enterography) MRE- MRI) - בדיקת MRI (הדמיה ע"י תהודה מגנטית) של המעי הדק מאפשרת גם היא הדמיית איברי הבטן מחוץ למעי וכן שחזורים של המעי הדק. יתרון חשוב של אמצעי הדמיה זה על פני ה-CTE או צילום המעי הדק הוא העדר קרינה.

כיצד מטפלים?

כשמצבים אלה אינם מצריכים ניתוח, הטיפול היעיל והמקובל בעולם להיצרויות הינו הרחבת ההיצרות בדרך מכאנית על ידי בלון, או על ידי הכנסת תותב (STENT) לאזור המוצר, כך שתושג הקלה מבחינת התסמינים ותמנע, אולי, חזרה של ההיצרות בעתיד.
בהתאם למיקום ההיצרות תיבחר הבדיקה דרכה יבוצע הטיפול, כגון: גסטרוסקופיה, קולונוסקופיה או אנטרוסקופיה כפולת בלון. במכון הגסטרו כירורגי בשערי צדק, נצטבר ניסיון רב בטיפול אנדוסקופי להיצרויות במערכת העיכול, ללא ניתוח, במגוון מצבים שונים כולל מחלות מעי דלקתיות (קרוהן וקוליטיס).

מהות הפעולה

מדובר ברחבה מכאנית, שלרוב מתבצעת ע"י ניפוח בלון באזור ההיצרות. לעיתים, בוושט, משתמשים במרחיבים קשיחים על שם SAVARY המועברים, כמו הבלון, על גבי מוליך המוכנס דרך האנדוסקופ וממוקם באזור ההיצרות. הרחבה ע"י בלון מבוצעת בד"כ תחת שיקוף וע"י ניפוח בלון לנפחים עולים. הטיפול בהיצרות כרוך לעתים בפעולות הרחבה חוזרות וזאת בהתאם לסיבה להיצרות והתגובה הקלינית. ההחלטה לגבי טכניקת ההרחבה המסוימת ומספר הפעולות הנדרש נקבע ע"י הגסטרואנטרולוג המבצע.

היצרויות וחסימות מעי בחולים אונקולוגיים

ישנם מקרים, בהם מטופלים סובלים מגידולים מפושטים אשר אינם מתאימים לטיפול ניתוחי. כאשר מתפתחת היצרות או חסימת מעי, הדבר גורם להרעה משמעותית באיכות החיים, המתבטאת בכאבים, הקאות וצורך בהזנה לוריד. במקרים אלו, ניתן לעיתים להביא להקלה משמעותית בתסמינים על ידי הרחבה של החלק המוצר והנחת תומכון. פעולה זו מוגדרת כפאליטיבית – פעולה שנועדה לשפר את איכות החיים ולהקל על המטופל, למרות שאינה מביאה לריפוי המחלה הבסיסית.

סיכום

היצרויות של דרכי העיכול יכולות להופיע בכל חלק של מערכת העיכול ולגרום לכאבי בטן, תפיחות ואך חסימת מעי. עם התקדמות הטכנולוגיה בתחום הגסטראנטרולוגיה, חלו בשנים האחרונות שכלולים רבים ביכולת לאבחן ולטפל בהיצרויות אלו, ופעמים רבות, ניתן להימנע מניתוח על ידי פעולה אנדוסקופיה. על מנת להתאים את בדיקת ההדמיה המתאימה לחולה הספציפי ועל מנת להחליט על הטיפול המתאים עבורו מומלץ לקבוע פגישה עם רופאי הגסטרו במערך.