דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

פוליפים במעי הגס

פוליפים במעי הגס, הם בליטות בשרניות העולות מן הציפוי הפנימי של המעי הגס ובולטות לתוך חלל המעי. ברוב המקרים הפוליפים מופיעים ללא שום סימפטומים ולעיתים קרובות נמצאים במהלך אנדוסקופיה או הדמית רנטגן של המעי. פוליפים מסוימים, לעומת זאת, יכולים לייצר דימום, הפרשות ריריות, שינוי בתפקוד המעיים, או במקרים נדירים, כאבי בטן.

אבחון

פוליפים מאובחנים על ידי שלוש בדיקות:


1. הסתכלות ברירית המעי הגס באמצעות קולונוסקופיה, שהיא בדיקת הבחירה של המעי הגס מפי הטבעת ועד לחיבור למעי הדק. הבדיקה מתבצעת בדרך
כלל תחת טשטוש.

2. הדמיה רנטגן באמצעות חוקן בריום ( כמעט לא בשימוש היום) או על ידי CT מיוחד Virtual Colonoscopy. מדובר בבדיקת CT מתוחכמת שעל ידי
שיחזורים של חתכי ה CT יכולה לבדוק טוב מאד את המעי הגס ולמצוא פוליפים גדולים מ 5 מ"מ.

3. חיפוש דם סמוי בצואה.

טיפול

מאחר שאין דרך לניבוי מתי והאם פוליפ יהפוך לממאיר, הסרת פוליפים מומלצת. מאד ועשויה למנוע סרטן המעי הגס. את רובם המכריע של הפוליפים ניתן להסיר על ידי לולאת חוט במהלך בדיקת קולוסקופיה. פוליפים קטנים יותר יכולים להיהרס פשוט על ידי נגיעה בהם בזרם חשמלי.
בדיקות המעי הגס באמצעות הקולונוסקופ הכי גמיש, כולל הסרת פוליפ, ניתן לבצע ללא אשפוז מלווה באי נוחות מינימלית. פוליפים קטנים כגדולים עשויים לעבור כריתה וטיפול יעיל בקולונוסקופיה. פוליפים מסוימים לא ניתן להסיר על ידי מכשירים בגלל הגודל שלהם או מיקום ונדרש ניתוח להסרתם.
לאחר שפוליפ הוסר לחלוטין בדרך כלל לא חוזר . עם זאת ל 30 אחוז מהמטופלים יש סיכוי להופעת פוליפים חדשים ולכן מומלץ להם להישאר במעקב ולחזור לקולונוסקופיה מידי כמה שנים.

הערה חשובה: אין במידע המובא באתר אינטרנט זה כדי ליצור יחסי רופא-חולה.
המידע אינו מהווה עצה ו/או הנחיה רפואית ואינו יכול להוות תחליף להתייעצות עם רופא או ספק שירותי בריאות מכל סוג שהוא. המשתמש במידע זה עושה זאת על אחריותו הבלעדית.