דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

סרטן הכבד הוא הסרטן החמישי בשכיחותו בעולם. סרטן מסוג זה מופיע כאשר ישנו שיבוש בתהליך החלוקה וההתרבות לא מבוקרת של תאי כבד נורמליים. תאים אלה גדלים ללא בקרה ומתפתחים לגידול סרטני. גידול אינו יכול להמשיך ולשגשג ללא התפתחות כלי דם חדשים נוספים (אנגיוגנזיס) במטרה לשמר אספקת רמה נאותה של חמצן וחומרי המזון.

לתאי הסרטן יש היכולת לעודד התפתחות כלי דם חדשים החודרים לתוך הגידול ובעזרתם נשמרת אספקה זו. בנוסף, בעזרת כלי הדם החדשים הגידול יכול להתפשט לאיברים אחרים ולשלוח גרורות.

בין גורמי הסיכון להתפתחות סרטן כבד כלולים זיהומים ויראליים (הפטיטיס B ו- (C העלולים לגרום לשחמת הכבד (צירוזיס), אלכוהוליזם, כבד שומני ורעלנים מסוימים. סרטן כבד מתקדם מופיע לרוב בחולים בעשורים החמישי והשישי ושכיח יותר בגברים מאשר בנשים


אז מה אפשר לעשות?


באוכלוסיה בריאה, חשוב למנוע את המצבים שמהווים גורמי סיכון להתפתחות גידולי כבד (חיסון להפטיטיס B, איזון גורמי סיכון בחולים עם כבד שומני).

באוכלוסיות מסוימות בסיכון מוגבר, מקובל לבצע מעקב שגרתי של אולטרא-סאונד בטן ורמות של חלבון בשם אלפא-פטו-פרוטאין.

בחלק מהגידולים השפירים של הכבד, יש חשיבות לרמות הורמונים, ועל כן לעיתים יש להפסיק שימוש בגלולות למניעת הריון, ויש לדון על טיפול ומעקב טרם כניסה להריון.


הערה חשובה: אין במידע המובא באתר אינטרנט זה כדי ליצור יחסי רופא-חולה.
המידע אינו מהווה עצה ו/או הנחיה רפואית ואינו יכול להוות תחליף להתייעצות עם רופא או ספק שירותי בריאות מכל סוג שהוא. המשתמש במידע זה עושה זאת על אחריותו הבלעדית.