דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

תסמונת הוושט על שם בארט

תסמונת הוושט על שם בארט היא מצב בו תאים נורמאליים של הוושט, הנקראים תאים קשקשיים או רב שפתיים הופכים לתאים עמודיים, הנמצאים באופן רגיל במעי. תהליך זה, בו ישנם תאים במקום לא שגרתי קרוי מטפלזיה (metaplasia). השכיחות של ממאירות ושט באנשים הסובלים מתסמונת זו, גבוה מן האוכלוסייה הכללית, אך עדיין נמוך ועומד על פחות מאחוז אחד.

מה גורם לתסמונת הוושט על שם בארט?

תסמונת זו מתפתחת באנשים הסובלים מגירוי וושטי מתמשך כתוצאה ממחלת רפלוקס בו חוזר תוכן קיבה לוושט (GERD- Gastro-esophageal reflux disease), או כתוצאה מדלקת כרונית של הושט (esophagitis). אנשים אשר סובלים מצרבת זמן רב נמצאים בסיכון לתסמונת זו, ועליהם להיות במעקב רפואי.

מהם התסמינים של תסמונת הוושט על שם בארט?

התסמינים הנפוצים ביותר של תסמונת הוושט ע"ש בארט דומים לאלה של רפלוקס רגיל

· צרבת המעירה משינה.

· הקאות.

· קושי בבליעה ( במידה ויש עצירות)

· הקאות דמיות או דם בצואה


עם זאת, באנשים שונים ייתכנו תסמינים שונים. ייתכן כי התסמינים ידמו מחלה אחרת ואף ייתכן כי לא יהיו כלל תסמינים. מומלץ להתייעץ עם רופא לשם אבחון נכון.

כיצד מאבחנים את תסמונת הוושט על שם בארט?

בנוסף לבדיקה גופנית, תבוצע בדיקה אנדוסקופית תחת טשטוש, שבמהלכה צינור ארוך וגמיש הקרוי אנדוסקופ, מוחדר דרך הפה לתוך הוושט .מכשיר זה מכיל מצלמה המאפשרת להתבונן בציפוי הפנימי של הוושט ואף להסיר דגימת רקמה קטנה (ביופסיה) לצורך בדיקתה תחת המיקרוסקופ. דגימה זו יכולה לקבוע האם תאים קשקשיים נורמליים הוחלפו בתאים עמודיים ואף לזהות סימני ממאירות.

טיפול בתסמונת הוושט על שם בארט:

הטיפול ייקבע על ידי רופא ומבוסס על:

גיל המטופל, מצב הבריאות הכללי וההיסטוריה הרפואית של המטופל, היקף המחלה, יכולת המטופל לעמוד בטיפול הרפואי, העדפת המטופל.

נכון להיום, לא קיימת תרופה המרפאת את התסמונת, ולאחר שהתאים המצפים את הוושט הוחלפו בתאים עמודיים, לא ניתן להחזיר את המצב לקדמותו. על כן, הטיפול נועד למנוע נזק נוסף, באמצעות הפחתת הפרשת החומצה בקיבה. בין הטיפולים המקובלים:

תרופות: תרופות אשר ביכולתן להפחית את כמות החומצה המיוצרת בקיבה, כגון חסמי קולטן H2 או מעכבי משאבת פרוטון (PPI – Proton Pump Inhibitors).

ניתוח: לעיתים נדרש ניתוח להסרת רקמה פגועה או קטע של הוושט. בניתוח זה נכרת קטע ושט שאינו בריא, וגדם הושט מחובר לקיבה.

טיפולים אנדוסקופיים: במערך הגסטרו כירורגי בשערי צדק קיימים מכשירים אנדוסקופיים מתקדמים בעלי יכולת NBI, בהם שימוש באורכי גלי אור מסוימים מאפשר זיהוי רירית שאינה תקינה לצורך ביופסיות וטיפולים.בנוסף, המרכז מבצע פעולת של צריבת הרירית הלא תקינה על ידי גלי רדיו במהלך הבדיקה האנדוסקופית (ENDOSCOPIC RFA).

הליך הרחבת הושט: במידה וקיימת היצרות של הושט, מצב הנגרם כתוצאה מנזק רב לרירית הוושט, ניתן לבצע תהליך להרחבת הושט, אשר מתבצעת באמצעות מכשיר אנדוסקופ עדין אשר מותח את ומרחיב את הושטהערה חשובה: אין במידע המובא באתר אינטרנט זה כדי ליצור יחסי רופא-חולה.
המידע אינו מהווה עצה ו/או הנחיה רפואית ואינו יכול להוות תחליף להתייעצות עם רופא או ספק שירותי בריאות מכל סוג שהוא. המשתמש במידע זה עושה זאת על אחריותו הבלעדית.