דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

צהבת הידועה גם בשם הפטיטיס היא דלקת של הכבד. הצהבת קיבלה את שמה בזכות גוון העור של החולה בה, המשתנה לגוון צהבהב, צבע זה נובע ממשקע של חומר בשם בילירובין (Bilirubin) בכבד. המחלה יכולה להיגרם ע"י וירוסים שונים , תרופות שונות ורעלים, כמו אלה המגיעים מאלכוהול. ובנוסף, היא עלולה לפרוץ בעקבות אי אספקת חמצן נאותה לכבד אצל אנשים בעלי עודף משקל או כתגובה אוטואימוניות (חיסון עצמי). לא תמיד ניתן לזהות את המקור למחלה.
יש חמישה סוגים עיקריים הידועים בשמות: A, B, C, D, E צהבת A ו-E נגרמות בעקבות הדבקה אוראלית בעקבות מזון או מים מזוהמים, צהבת מסוג B C וD מועברת דרך נוזלי הגוף כדוגמת תרומת דם, מאם לעובר וציוד רפואי נגוע. צהבת B מועברת גם ע"י קיום יחסי מין.

הערה חשובה: אין במידע המובא באתר אינטרנט זה כדי ליצור יחסי רופא-חולה.
המידע אינו מהווה עצה ו/או הנחיה רפואית ואינו יכול להוות תחליף להתייעצות עם רופא או ספק שירותי בריאות מכל סוג שהוא. המשתמש במידע זה עושה זאת על אחריותו הבלעדית.

צהבת C

נגיף ההפטיטיס C הינו נגיף התוקף את הכבד. קיימים סוגים שונים של נגיף מסוג זה, הנקראים גנוטיפים.
קיימים לפחות 6 גנוטיפים עיקריים ויותר מ-50 תת סוגים.
נגיף הפטיטיס C הוא מן הגורמים העיקריים למחלת כבד כרונית בעולם המערבי. הנגיף אחראי לכעשרים אחוז ממקרי ההפטיטיס הנגיפי החריף, לכשבעים אחוז ממקרי ההפטיטיס הכרוני שמתוכם כעשרים אחוז יפתחו שחמת, מחלות כבד סופניות וכחמישה אחוז יפתחו סרטן בכבד.