דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

מחלת הצליאק היא מצב בו יש רגישות למרכיבים מסוימים במזון הגורמת לפגיעה בדופן המעי.

כיצד מאבחנים צליאק?

בעוד שבעבר נחשבה למחלה המאובחנת בילדות בלבד, כיום ידוע כי חלק ניכר מהמקרים החדשים מאובחן באנשים מבוגרים. במחלת הצליאק, מרכיבי מזון המצויים בחיטה גורמים לתגובה דלקתית בדופן המעי הדק. תהליך זה יכול להיות ללא תסמינים קליניים כלל, להתבטא באנמיה בלבד או לגרום לתסמונת תת ספיגה עם חסרים תזונתיים כאבי בטן ועוד. כאשר עולה חשד למחלת צליאק, ניתן לבצע בדיקות דם בשאלה זו, ובחלק מהמקרים יש צורך גם בנטילת ביופסיות מהתריסריון על מנת לבצע את האבחנה.

הטיפול במחלה לכאורה יכול להיחשב פשוט – הקפדה על דיאטה נטולת גלוטן, החומר אליו קיימת הרגישות. אולם מדובר בדבר שלא קל לעמוד בו שכן ישנן מגבלות משמעותיות בנוגע למאכלים מהם יש להימנע, ויתרה מזאת, לעיתים ישנם מאכלים המכילים גלוטן למרות שלכאורה לא היה מצופה שיכילו, ולכן לעיתים מופיעה החמרה גם במטופלים שהקפידו על הכלכלה הנכונה.
במרכז הגסטרו כירורגי בשערי צדק עובד צוות רב תחומי הכולל מלבד רופאים גם דיאטנית ייעודית למחלות של דרכי העיכול. מטופלים עם מחלת צליאק זוכים לקבל טיפול מעקב והדרכה כיצד להימנע מחשיפות לא מכוונות לגלוטן.

גלוטן הינו מרכיב המזון אליו קיימת רגישות במחלת צליאק. גלוטן אינו חומר אחד ויחיד אלא מספר חומרים שונים הנכללים תחת שם כללי זה. בחולי צליאק, חשיפה לגלוטן גורמת לתגובה דלקתי הפוגעת ברירית המעי הדק. הטיפול העיקרי במחלת צליאק הינו הקפדה על דיאטה נטולת גלוטן (לא דלת גלוטן אלא נטולת גלוטן). יש לציין כי גם במטופלים שלכאורה מקפידים על כלכלה זו, תיתכן חשיפה לא מכוונת לגלוטן שכן חומר זה עלול להימצא במאכלים שונים. במרכז הגסטרו כירורגי בשערי צדק עובד צוות רב תחומי הכולל מלבד רופאים גם דיאטנית ייעודית למחלות של דרכי העיכול. מטופלים עם מחלת צליאק זוכים לקבל טיפול מעקב והדרכה כיצד להימנע מחשיפות לא מכוונות לגלוטן.

הערה חשובה: אין במידע המובא באתר אינטרנט זה כדי ליצור יחסי רופא-חולה.
המידע אינו מהווה עצה ו/או הנחיה רפואית ואינו יכול להוות תחליף להתייעצות עם רופא או ספק שירותי בריאות מכל סוג שהוא. המשתמש במידע זה עושה זאת על אחריותו הבלעדית.