דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

ניתוחים בריאטריים

מגפת ההשמנה היא אחת מהבעיות הבוערות של העולם המערבי, בעיה רחבת היקף תרתי משמע. השמנת יתר חולנית היא מחלה הגורמת לתחלואה ניכרת ולתמותה מוקדמת. היחידה לטיפול ניתוחי בהשמנת יתר במרכז הרפואי שערי צדק נולדה בעקבות ההבנה שלסובלים מהשמנה בסדר גודל כזה אין פתרון רפואי טוב יותר מהפתרון הניתוחי.

במקרים של השמת יתר חולנית, פתרונות התנהגותיים-סביבתיים, כולל דיאטות למיניהן או טיפולים תרופתיים, אין בהם להועיל במידה מספקת. הניתוחים הוכחו כיעילים לא רק לירידה במשקל אלא גם לירידה בסיכון למוות מהשמנה והם מובילים לשיפור בחלק ניכר מהמחלות הנלוות, ולעיתים אף העלמה מוחלטת שלהן, כמו גם לשיפור באיכות החיים. ההבנה שניתוחים אלה משפיעים לא רק באופן מכני על הגוף אלא גם על פעילות המנגנונים לחילוף חומרים הובילה בשנים האחרונות לשינוי בשם שניתן לתחום זה בכירורגיה, המכונה כיום "כירורגיה מטבולית".

הפתרון הניתוחי הפך בשנים האחרונות למבוקש יותר משתי סיבות: ההחלמה מניתוח נעשתה קלה יותר והסיכון הניתוחי קטן. הדבר נובע מההתפתחות של הכירורגיה הלפרוסקופית הזעיר-פולשנית. בטכניקה זו מבוצעים הניתוחים דרך מספר נקבים בדופן הבטן, לעומת טכניקות קודמות שדרשו פתח רחב. הטכניקה הלפרוסקופית תרמה לשיפור בטיחות הניתוח ולירידה בסכנות המתלוות לו כמו גם התפתחויות במקצוע ההרדמה. בזכות כך המנותחים מתאוששים במהירות ושבים לשגרה תוך ימים ספורים בלבד.

הניתוחים המוצעים לפונים כוללים את ניתוח הטבעת, ניתוח השרוול וניתוח קיצור (מעקף) הקיבה. ניתוחים אלה מצויים בסל הבריאות ומאושרים לפונים שדרגת ההשמנה שלהם מתאימה. ההתאמה בין הלקוח לסוג הניתוח הנבחר היא אישית ותלויה בגורמים רבים.

ביחידה לטיפול ניתוחי בהשמנה פועל צוות רב-מקצועי הכולל כירורג מומחה ודיאטנית קלינית. היחידה נעזרת בשירותיהם של מומחים ויועצים נוספים הכוללים פסיכולוגים, פסיכיאטר, אנדוקרינולוג, קרדיולוג ופולמונולוג (מומחה במחלות ריאה) לפי הצורך. היחידה עומדת בקשר עם פסיכולוגים וממליצה על סיוע תמיכתי אישי או קבוצתי למרבית הפונים כחלק מתהליך ההסתגלות לשינוי שהמטופלים עוברים. בנוסף מפעילה היחידה קבוצות תמיכה בהדרכה משולבת של דיאטנית ופסיכולוגית. משתתפי הקבוצות הציגו בממוצע הישגים יותר טובים של ירידה במשקל ושמירה על התוצאות. לפרטים נוספים ניתן לפנות בדוא"ל.

היחידה מצויה גם בקשר הדוק עם המכון לשיקום ומניעת מחלות לב בניהולו של ד"ר יעקב קליין, שמספק למטופלינו אימוני כושר גופני בהנחיית מאמן אישי ובפיקוח קרדיולוג.
לבסוף, המעוניינים בכך יכולים לקבל ייעוץ בנוגע לטיפולים להסרת עודפי שומן ועור במסגרת המרפאה לעיצוב הגוף לאחר ירידה במשקל הפועלת בשיתוף המחלקה לכירורגיה פלסטית וקוסמטית.

המפתח להצלחה הוא בנחישות קבלת ההחלטה ובהתמדה בשינוי אורח החיים הכולל אכילה נכונה, פעילות גופנית סדירה, הפסקת עישון ומעקב רפואי מסודר.