דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

ביופסיה של הערמונית (פרוסטטה)

ביופסיה (מיוונית: בּ‏ִיוֹ‏ס βίος = חיים, אוֹ‏פְּסִיס οψις = מבט) או דגימת רקמה הינה סוג של בדיקה רפואית הנערכת על רקמה או תאים, או אף על איבר שלם - המוצאים מהגוף.


בלוטת הערמונית היא איבר אשר מייצר ומפריש חומר אל צינור או חלל במערכת הרבייה של היונקים הזכרים. אצל בני האדם, הערמונית היא בלוטת מין הקיימת אצל גברים בלבד. קוטרה של ערמונית תקינה הינו בין 3 ל- 4 ס"מ ומשקלה כ- 20 גרם. הבלוטה ממוקמת במוצא שלפוחית השתן ובתוכה עוברת השופכה. הקשר האנטומי הקרוב ביותר של הערמונית, הינו לחלחולת (רקטום) הנמצאת מאחוריה. מאחר שהערמונית נמצאת בתוך האגן, ניתן לבדוק אותה בבדיקה טרנס-רקטלית (דרך הרקטום)- למשל, על ידי אולטראסאונד הנעשה דרך החלחולת או על ידי אצבעו של הרופא. הערמונית היא בעלת תפקיד חשוב בפוריות הגבר. היא מפרישה את נוזל הערמונית שהוא חלק מהותי מנוזל הזרע, נוזל הערמונית מגן על תאי הזרע. בנוסף היא מונעת את כניסת נוזל הזרע לכיס השתן בזמן השפיכה.

ביופסיה של הערמונית דרך הרקטום היא פעולה שבמהלכה מוחדרת מחט דקה לערמונית בהנחיית אולטראסאונד ונלקחות חתיכות רקמה זעירות (דגימות) לשם אבחון סרטן הערמונית.

PSA - Prostate Specific Antigen - חלבון המופרש על ידי הערמונית לדם ולנוזל הזרע. נבדק בבדיקת דם רגילה, שאינו ספציפי לסרטן, אלא לערמונית. לא תמיד עליה ברמתץ ה-PSA הינה סימן לסרטן. ה-PSA יכול לעלות עקב בדיקה רקטלית, שפיכה (לאחר יחסי מין), זיהום בדרכי שתן או בערמונית, הכנסת קטטר וסיבות אחרות, כמו כן, גם בגלל הגדלה שפירה (לא סרטנית) של הערמונית. לכן מומלץ לא לקיים יחסים יומיים לפני הבדיקה ולא לבצע בדיקת דם ל-PSA בזמן זיהום פעיל בדרכי שתן. יחד עם זאת, אין ערך PSA תקין מבטיח היעדר סרטן. ידוע שניתן למצוא לעיתים סרטן ערמונית גם כאשר ערך ה- PSA פחות מ-0.5. על PSA "תקין" שאינו מחשיד לסרטן, צריך להחליט האורולוג המטפל שלך, אשר לוקח בחשבון את גילך, שינוי PSA עם הזמן, גודל הערמונית שלך, סיפור משפחתי של סרטן ערמונית, תוצאות ביופסיות קודמות, תרופות שאתה נוטל, מחלות רקע וכו'.