דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

ניתוחים לשחזור השופכה והפין

שופכה היא הצינור המנקז את כיס השתן. היצרות בשופכה מקשה על ההשתנה וריקון כיס השתן, לעיתים עד כדי עצירה מוחלטת של מתן השתן. היצרות כזו יכולה להיות מולדת או להיגרם עקב דלקת בשופכה, חבלה בשופכה לאחר שברים באגן או בעקבות החדרת קטטר, או בעקבות ניתוחים אחרים בדרכי השתן. למרות שניתן להקל על הסובלים מהיצרות בשופכה על ידי פרוצדורות פשוטות יחסית כגון הרחבת השופכה, הרי שבמרבית המקרים ההיצרות חוזרת ומתפתחת שוב.


פתרון מיטבי היכול להביא ברוב המקרים לריפוי מלא וארוך טווח של היצרויות בשופכה הוא ניתוח לשחזור השופכה (Urethroplasty). ניתוחים אלה דורשים התמחות מיוחדת ומיומנות רבה. האורולוג העוסק בכירורגיה שחזורית משתמש בטכניקות ניתוח מורכבות הכוללות העברת רקמות בריאות לבנייה מחדש של החלק החולה. היעדר ניסיון מספיק בביצוע ניתוחים אלה הוא הסיבה העיקרית לכישלון בניתוחים ולצורך בניתוחים חוזרים. גם ניתוחים לשיפור החזות של איברי המין הגבריים כאשר יש בהם פגם משמעותי, ובמיוחד כזה הפוגע בתפקוד המיני, דורשים מיומנות רבה של המנתח. 


במחלקה לאורולוגיה במרכז הרפואי שערי צדק הצטבר ניסיון רב בניתוחים לשחזור השופכה ואיברי המין הזכריים והיא מהמובילות בארץ בתחומים אלה.