דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

ניתוחים לפרוסקופיים באמצעות רובוט

במחלקה האורולוגית במרכז הרפואי שערי צדק מבוצעים ניתוחים לפרוסקופיים (זעיר-פולשניים) למגוון התוויות. חלק מהניתוחים מבוצעים דרך קבע בעזרת רובוט דה-וינצ'י - רובוט מתקדם שמאפשר לפעול גם במקומות בגוף שהגישה אליהם קשה, למשל בעומק האגן, וכן בפרוצדורות בהן נדרשות פעולות עדינות ומדויקות מאוד, כמו תפירות בתוך הגוף.

המערכת של הרובוט בנויה משתי יחידות:

• יחידת המנתח, או הקונסולה, לידה יושב המנתח עם הראש צמוד למכשיר ורואה את התמונות המגיעות מהמצלמה בזמן אמת ובהגדלה, יחד עם מידע נוסף שהמכשיר מספק. ליחידה שני הגאים אותם מחזיק המנתח, ולוח דוושות.
• יחידת החולה, הבנויה מארבע זרועות אליהן מחוברים מצלמה לפרוסקופית ומכשירי קצה שמחקים במדויק את התנועות שעושה המנתח בידיו. המצלמה הזעירה משדרת לקונסולת המנתח תמונות תלת-ממדיות בעזרתן מנווט המנתח בחלל הניתוחי.
בין שתי היחידות מחברים מחשב ומתאם.

הניתוח מתבצע לפי כל עקרונות הניתוח הלפרוסקופי (ראו הרחבה כאן) והמטופל נהנה מכל היתרונות שבניתוח זעיר-פולשני. ישנם אף ניתוחים שלא ניתן היה לבצעם באופן לפרוסקופי טרם הכנסת הרובוט לשימוש, כמו כריתה חלקית או מלאה של הכליה. ניתוחים נוספים שמתבצעים בסיוע הרובוט הם ניתוחים שחזוריים של הכליות, השופכנים וכיס השתן, כריתה של הערמונית (במקרים של סרטן הערמונית) וכריתה של כיס השתן (במקרים של סרטן בכיס השתן).