דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

ציון גליסון ודירוג TNM

דירוג סרטן ערמונית מבוסס על ציון של גליסון. ציון גליסון עוזר לרופאים לתכנן טיפול.
ציון בנוי לשתי דרגות (Grades): ראשונה – הכי שכיחה בביופסיה ושניה – שניה בשכיחות בביופסיה. דרגות 1 ו-2 לא נותנות בביופסיה, מתחילים ב-3. ככל שמתקדמים עם גליסון כך סרטן ערמונית תוקפנית יותר. דרגה ראשונה ושניה בונים את ציון גליסון שנע בין 6 ל-10. ציון גליסון גבוה יותר אומר שיכולת סרטן להתקדם ולהתפשט בסבירות גבוה.

ציון גליסון 6 – סרטן ערמונית לא תוקפני, יכולת התקדמות לא גבוה. אם מוקד הסרטן לא גדול, יעברו שנים רבות עד שסרטן יגרום נזק לגוף. יכול להיות שמטופל לא יצטרך טיפול כלל.
ציון גליסון 7 – סרטן ערמונית תוקפני במידה בינונית, יכולת התקדמות והתפשטות בינונית. אם מוקד סרטן לא גדול, יעברו כמה שנים שסהרטן יגרום נזק לגוף. לכן כדי למנוע נזקים הללו יש לקבל טיפול.
ציון גליסון 8-10 – סרטן ערמונית תוקפני, יכולת התקדמות והתפשטות גבוה. אם מוקד סרטן קטן, שנים בודדות יעברו וסרטן תגרום נזק לגוף. כדי להימנע מנזקים הללו יש לטפל במחלה עכשיו.

דירוג TNM

דירוג TNM כלי מאוד חשוב בבניית תכנית הטיפול.
Tumor – משקף גודל והקף המחלה בערמונית. T1 – גידולים שלא ניתן לראות (MRI לא נחשב) או למשש. למשל גידול בציון T1c נמצא בעקבות עליה ב-PSA. T2 – גידולים שניתן למשש ולראות ב-US אך הם לא יצאו מעבר לקופסית של הערמונית. למשל T2c – גידול מערב שתי אונות של הערמונית, T2a – מערב פחות מחצי אונה של הערמונית. T3 – גידול שמתקדם מעבר לקופסית של הערמונית, מערב את השלפוחיות זרע או צוואר כיס השתן אך לא מערב איברים הסמוכים. T4 – מערב איברים הסמוכים כמו חלחולת, כיס השתן, שרירים באזור, סוגר של השופכה וכו'.
תמונה של ערמונית ויחס בין איברים הסמוכים. באדום מסומנים איברים לאן הסרטן עלול להתפשט.

 

Nodes – בלוטות לימפה, הם חלק ממערכת החיסון, בכל איבר יש מערכת לימפתית – כלי דם קטנים בהם עובר נוזל הלימפה והם מתחברים לבלוטות לימפה ונלחמים עם חיידקים ווירוסים. תאי סרטן יכולים להתפשט בכלי לימפה הללו ולגרום לבלוטות למפה להיות נפוחות כך שניתן להבחין בדימות.
Nx – לא ידוע האם בלוטות למפה מעורבות,
N0 – בלוטות לא מעורבות,
N1 יש בלוטות למפה מעורבות מאזור הקרוב לערמונית.
Metastasis – גרורות, אומר שסרטן התפשט למקומות מרוחקות – כמו לבלוטות לפמה מרוחקות מערמונית (M1a), עצמות (M1b), ראות או כבד או איברים אחרים (M1c).