דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הפרעות מחזור במתבגרות

המחזור החודשי מושפע מהורמונים רבים. הפרעה בכל אחד מהם יכולה לגרום לבעיה במחזור ובהופעת הווסת. אי הופעת מחזור עד גיל 16 נחשבת מאוחרת. אי הופעת מחזור יכולה לנבוע מהפרעות בבלוטת יותרת המוח, בשחלה, בבלוטת יותרת הכליה או בתפקוד בלוטת התריס.
אם איחור בהופעת המחזור החודשי מתלווה לקומה נמוכה באופן קיצוני יש לבצע בירור מיידי כי בחלק מהמקרים מדובר בתסמונת גנטית בשם תסמונת טרנר (Turner) אותה יש לאבחן כדי לטפל בה בהקדם.

יש צורך בבירור מהיר גם כאשר בנוסף להיעדר המחזור גם אין התפתחות סימני מין משניים (הנצת שדיים, הופעת תשעורת). במקרים של מחזור לא סדיר, דימום וסתי רב וכאבים חזקים בעת דימום - דרושים בירור וטיפול בהתאם. חלק מהבנות יחוו מחזור לא סדיר במהלך השנתיים הראשונות של הופעת המחזור. עם זאת, פחות מ-9 מחזורים שנתיים או מחזור שאורך באופן קבוע יותר מ-45 ימים - גם בשנתיים הראשונות להופעת המחזור - דורשים בירור.

הפסקה במחזור במשך למעלה מ-6 חודשים, בעיקר אם יש סימנים נוספים כמו הופעת תשעורת גסה בסנטר ובשפה או השמנה, מעידה לרוב על בעיה. טיפול מוקדם ככל האפשר ישפר את התוצאות. לא נדיר לראות הפסקה במחזור החודשי אצל בנות הסובלות מהפרעות האכלה, ירידה יזומה או לא יזומה במשקל, פעילות גופנית אינטנסיבית וקבועה או לחץ רב בלימודים. במקרים כאלה, אם הבירור ההורמונלי תקין אין צורך בטיפול בגלולות. שיפור במצב התזונתי או הורדת הלחץ יביאו להחלמה.

להתייעצויות בנוגע להפרעות במחזור או אי-הופעת מחזור במתבגרות, אתם מוזמנים לפנות למרפאה לאנדוקרינולוגיה ילדים בשערי צדק.
טלפון לקביעת תור: 02-6555999 או 02-6555307.
הביקור כרוך בתשלום/בהתחייבות מקופת החולים.