דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

התבגרות מינית מוקדמת או מאוחרת

תהליך ההתבגרות הוא אחד התהליכים הדרמטיים המאפיינים את גיל הילדות. במהלך תהליך ההתבגרות הילד הופך בהדרגה למבוגר, גופו גדל ומשתנה בצורה קיצונית, והפער בין שני המינים הולך ומתעצם. על תהליך ההתבגרות "מנצחים" הורמוני מין אך התהליך מושפע, כמו תהליך הגדילה בכללותו, גם מגורמים רבים אחרים: גנטיים, סביבתיים, תזונה ומצב בריאות כללי.

הגיל הממוצע להתחלת ההתבגרות הוא 8 שנים בבנות ו-9 שנים בבנים. הופעת כל סימן מין משני לפני כן מוגדר כמוקדם ודורש בירור וטיפול בהתאם. אצל בנות, לסיום של תהליך ההתבגרות יש סימן ברור והוא הופעת המחזור. הגיל הממוצע להופעת המחזור בבנות הוא 12.6 שנים. הופעת מחזור לפני גיל 10 נחשבת מוקדמת ואי הופעתו עד גיל 16 נחשבת מאוחרת. בעת קבלת המחזור הראשון כבר סיימה הבת את רוב גדילתה. אצל בנים, לעומת זאת, אין סוף קליני ברור לסיום תהליך הגדילה וכאן יש צורך בביצוע בירור מיוחד על מנת לקבוע את סוף התהליך.

התבגרות מינית מאוחרת מוגדרת כהיעדר הופעת סימני מין משניים כלשהם עד גיל 13 בבנות ועד גיל 14 בבנים. רוב המקרים של תהליך התבגרות מוקדם או מאוחר במקצת הם תקינים ונובעים מסיבות משפחתיות. חריגות גדולות דורשות טיפול.

אם התעורר אצלכם חשד שההתבגרות המינית של ילדכם מוקדמת או מאוחרת יחסית לגיל הילד או הילדה, אתם מוזמנים לייעוץ במרפאת אנדוקרינולוגיה ילדים במרכז הרפואי שערי צדק.
לקביעת תור: 02-6555999 או 02-6555307.
הביקור כרוך בתשלום/התחייבות מקופת החולים.