דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

תהליך הגדילה הוא אחד התהליכים המרשימים המאפיינים את גיל הילדות. ילדים בריאים גדלים בקצב מסוים במהלך הילדות, כאשר יש גדילה מהירה יותר במהלך השנתיים הראשונות לחיים ובתקופת ההתבגרות המינית. בסוף תהליך ההתבגרות, הילד מגיע לגובה הסופי שלו כמבוגר וכאן תהליך הגדילה נעצר.

בגדילה מעורבים גורמים רבים: גנטיים, תוך-רחמיים, סביבתיים, מצב תזונתי ומצב הבריאות הכללית של הילד. למעשה, גדילה תקינה יכולה לשמש מדד לבריאות הכללית של הילד ולא בכדי מדד הגובה באוכלוסיות שונות משמש לעיתים כמדד למצב הסוציו-אקונומי של האוכלוסיות הנבדקות.
חלק מן המחלות הכרוניות מתאפיינות בהפרעה בגדילה כסימן הראשוני והיחיד, תקופה ארוכה לפני הופעת סימני המחלה האחרים. ברוב המחלות הכרוניות יש בעיה בגדילה כתוצאה מהמחלה עצמה אך בחלק מהמקרים ניתן לגלות גם בעיות הורמונליות ולטפל בהתאם.

יש לזכור כי לגנטיקה השפעה גדולה על תהליך הגדילה. להורים בעלי גובה ממוצע יהיה ילד הקרוב לגובה שלהם ולא ילד גבוה מאוד או נמוך מאוד. אי לכך, אם יש פער בין גובה ההורים לבין גובה ילדם יש צורך בבירור. חשוב לדעת: עם התקדמות המדע בנושא הגדילה ועם התפתחותם של טיפולים חדשניים, אם ההורים נמוכים בצורה קיצונית ונראה שילדם הולך בעקבותיהם, מומלץ לבצע בירור, כי בחלק מהמקרים אפשר לשפר את פוטנציאל הגדילה של הילד באמצעים שלא היו קיימים כשההורים היו ילדים.

לכל ילד קצב גדילה ייחודי משלו ומכאן החשיבות למדידות תקופתיות של גובה ומשקל במסגרת מרפאות הילדים הראשוניות. כל ילד גדל לפי הקצב שלו ולכן אם ילד סוטה מקצב הגדילה האופייני לו ומעקומת הגדילה שלו-עצמו, יש צורך בבירור.
באופן כללי ניתן לומר כי ילד גדל בממוצע כ-5 ס"מ בשנה ולכן הבגדים של העונה הקודמת אמורים להיות קטנים עליו במקצת. אם המכנסיים של ילדכם לא נהיים קצרים בכל עונה, חשוב לבדוק את התפתחות הגדילה. יש חשיבות לאיתור מוקדם של בעיות גדילה ולטיפול מוקדם ככל האפשר בהן. בגיל 12 או 13 שנים ילדים עברו כבר את רוב הגדילה וכל טיפול בשלב זה יהיה בעל השפעה מוגבלת יחסית.

סיבות הורמונאליות להתפתחות קומה נמוכה כוללות:

• חוסר בהורמון הגדילה
• עמידות להורמון הגדילה
• הפרעות בתפקוד בלוטת התריס
• הפרעות בהתפתחות המינית

חוסר בהפרשת הורמון הגדילה מופיע בכ-1:3500 ילדים. לעיתים החוסר מלווה בהפרעות הורמונליות נוספות. הטיפול הוא מתן זריקות תת-עוריות יומיות של ההורמון. הורמון גדילה מהונדס גנטית ונמצא בשימוש כבר מעל 30 שנים. לרוב הטיפול בטוח וללא תופעות לוואי. חלק מהילדים יסבלו מכאבי ראש אשר עוברים עם הורדת המינון. על מנת לקבוע חוסר בהפרשת הורמון הגדילה יש לבצע שני טסטים הורמונליים ולקבל אישור ועדה ממלכתית.


בשנים האחרונות מתבצע מחקר רב בילדים שלא סובלים מחוסר בהפרשת הורמון הגדילה אך הם לא גדלים בקצב הראוי. בחלק מהילדים האלה נמצא פגם בתהליך התוך-תאי בפעולת הורמון הגדילה וכיום ניתן לטפל בחלק מהם בהורמון אחר שנקרא IGF-1 שמצליח להביא לשיפור בגובה בחלק מן המקרים. הטיפול הזה נמצא בסל התרופות להתוויות ספציפיות.

אם התעורר אצלכם חשד שילדכם אינו צומח בקצב הרגיל שלו, אתם מוזמנים לבדיקה במרפאה האנדוקרינולוגית בשערי צדק.
לקביעת תור: 02-6555999 02-6555307
הביקור כרוך בתשלום/התחייבות מקופת החולים.