דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

איטמות פי טבעת - בנים

בשורות הבאות נתייחס למום הקיים בבנים בלבד שבו נולד תינוק בן עם פי טבעת אטום ללא כל פתח יציאה. במקרים אלה ייתכן וקצה הרקטום (המעי) מגיע כמעט עד העור (איטמות נמוכה) או שקצה הרקטום (המעי) מחובר אל דרכי השתן (איטמות גבוהה).
מום בו הרקטום מחובר אל דרכי השתן נקרא:
איטמות פי טבעת עם פיסטולה לדרכי השתן = Imperforate Anus with Recto-Urethral Fistula
פיסטולה = נצור, קשר בין שני איברים
שופכה=Urethra = צינור השתן, היוצא מכיס השתן לכיוון הפין.

אבחנה

אבחנה של מום זה, מתרחשת בבדיקה הפיזיקלית של התינוקת מיד לאחר הלידה. נדיר מאד שמצב זה יאובחן בבדיקות טרום לידתיות. כמו כן, לא ידוע לנו על גן מסוים האחראי על מום זה ולכן גם בדיקות גנטיות לא יסייעו.

הערכה וטיפול

היממה הראשונה מוקדשת להערכה של המום וכן הערכה לגבי קיום מומים נוספים (ראה "מלפורמציות אנורקטליות").
מאחר ולא קיים פתח ליציאת הצואה מדובר בעצם בתינוק שנולד עם חסימה של מערכת העיכול, אותה יש לפתור בהקדם. לכן,ביממה הראשונה עלינו להעריך האם האיטמות גבוהה או נמוכה, ועל פי נתון זה נקבע את דרך הטיפול הניתוחי.
הערכה זו מתבצעת בגיל 24 שעות, אז מבצעים צילום צידי שבו ניתן להעריך את גובה האיטמות. באיטמות נמוכה ניתן לבצע כבר ביום השני לחיים ניתוח לבניה ושחזור של פי הטבעת. ואילו, באיטמות גבוהה יש לבצע ניתוח להטיית הצואה דרך דופן הבטן (קולוסטומיה) ובניית פי הטבעת תתבצע בשלב מאוחר יותר.

טיפול ניתוחי – איטמות נמוכה
באיטמות נמוכה, כאמור, כשקצה הרקטום מגיע כמעט עד העור, ביום השני לחיים נבצע ניתוח בו נבנה פי טבעת.
ניתוח זה מתבצע בגישה פרינאלית (מאיזור פי הטבעת) בו אנו מוצאים את קצה הרקטום ובונים פי טבעת חדש במרכז השריר (הספינקטר). הניתוח נקרא אנופלסטיה = Anoplasty .
ניתוח זה דורש מיומנות וניסיון רב מאחר ונדרשת הפרדה מדוקדקת וזהירה של הרקטום מהרקמות מסביב וניודו אל גובה העור . כמו-כן יש לדייק במיקום פי הטבעת החדש על מנת לאפשר שליטה מיטבית על יציאות בעתיד.
לאחר הניתוח הילוד חוזר להשגחה בפגיה. ההחלמה היא בדרך כלל קלה, והכאבים לרוב מינימליים. כבר ביממה הראשונה הוא יתחיל בהעברת פעולות מעיים דרך "פי הטבעת החדש" ולכן יש להקפיד על הגיינה. בדר"כ תוך יום-יומיים יוכל לחזור ולאכול. כשבוע ימים לאחר הניתוח כשהפצע החלים והתינוק אוכל ומעביר פעולת מעיים יוכל להשתחרר ולהמשיך מעקב מרפאתי.

טיפול ניתוחי – איטמות גבוהה

באיטמות גבוהה, כאמור, קצה הרקטום רחוק מן העור ולעיתים מחובר לדרכי השתן, ביום השני לחיים נבצע ניתוח לשם הטיה של הצואה על מנת לפתור את בעיית החסימה.
בניתוח זה מתבצעת "סטומה"/"קולוסטומיה" = colostomy - מבצעים פיום (פתיחה) של לולאת מעי גס ומחברים אותה לדופן הבטן – דרך פתח זה התינוק יעביר פעולת מעיים ואליו בהמשך תודבק שקית.
לאחר הניתוח הילוד חוזר להשגחה בפגיה. לעיתים לוקח יומיים או שלושה עד שמתחיל בהעברת פעולות מעיים דרך הסטומה. לאחר שמתחיל להעביר פעולות מעיים יוכל לחזור ולאכול בהדרגה. לאחר הניתוח כשהפצע החלים והתינוק אוכל ומעביר פעולת מעיים יוכל להשתחרר ולהמשיך מעקב מרפאתי.

מעקב לאחר השחרור – איטמות נמוכה
לאחר השחרור ההורים יגיעו לביקורת מרפאתית במרפאה לכירורגית ילדים בשערי צדק.
ההורים יודרכו על ביצוע הרחבות לתקופה של כ 3 חודשים מידי יום תוך כדי מעקב מרפאתי כל מספר שבועות, על מנת למנוע הצטלקות והצרות של פי הטבעת החדש.

מעקב לאחר השחרור – איטמות גבוהה

בילדים שעברו קולוסטומיה נרצה לראות שהם גדלים ומתפתחים ולקראת גיל 3 חודשים נמליץ על ביצוע בדיקה ברנטגן עם הזרקת חומר ניגוד דרך הסטומה שאיננה פעילה במטרה לקבל מידע מדויק על המום לפני הניתוח. בדיקה זו נערכת בשערי צדק בנוכחות רדיולוג ילדים וכירורג ילדים , נעשית באופן אמבולטורי, ללא אישפוז ואיננה דורשת צום.
בבדיקה נברר האם קיים קשר (פיסטולה) לדרכי השתן, ובמידה וקיים מהו מיקומו המדויק. לבדיקה זו חשיבות גבוהה מאד בהערכה שלפני הניתוח והיא מאפשרת לנו לקבל מידע מדויק על האנטומיה של המום. על פי מידע זה תקבע הגישה הניתוחית ונמנע מ"הפתעות" במהלך הניתוח.
בשל חשיבות הבדיקה, בבנים שנולדו עם איטמות ועברו קולוסטומיה בבתי חולים אחרים והגיעו אלינו להמשך טיפול נחזור על הבדיקה הרנטגנית בשערי צדק, גם אם כבר בצעו בדיקה שכזו במקום אחר.
הניתוח לבניה ושחזור פי הטבעת מתבצע לרוב סביב גיל 3-4 חודשים.


אנופלסטיה = Anoplasty / PSARP – Posterior Sagittal Anorectoplasty

הטיפול הניתוחי כולל: זיהוי של הרקטום, ניתוק הקשר לדרכי השתן וניוד (הסטה) של פי הרקטום למקומו שבמרכז השרירים כך שפי הטבעת החדש ימוקם בדיוק במרכז השרירים.

 

לאחר הניתוח:

לאחר הניתוח חובה להקפיד על נקיון של מקום הניתוח על מנת להימנע מזיהומים ואין לבצע שום פעולה רקטלית כדי לא לפגוע במקום הניתוח.
כשבועיים לאחר הניתוח יש צורך בביצוע הרחבות, כיוון שבמהלך ריפוי הפצע יש נטיה להצטלקות והתכווצות שעלולה להביא לידי הצרות של פי הטבעת החדש. כדי למנוע הצרות זו אנו מדריכים את ההורים כיצד לבצע זאת ומציידים אותם במרחיבים מתאימים. ההרחבה מתבצעת מידי יום למשך כשלושה חודשים תוך כדי מעקב מרפאתי.
לאחר כשלושה חודשים (בילדים עם סטומה) מוודאים שפתח פי הטבעת החדש הגיע לקוטר הרצוי וניתן לסגור את הסטומה.