דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

גסטרוסקופיה היא בדיקה הנעשית כדי לבדוק את הוושט, הקיבה והתריסריון (החלק הראשון של המעי הדק) על מנת לאבחן בעיות כמו דלקת, כיב-כיבה, צליאק (כרסת) או דימום. במהלך הבדיקה יעביר הרופא צינורית גמישה ובסופה מצלמה זעירה דרך הפה. הבדיקה מבוצעת במכון גסטרו ילדים ותזונה באופן שגרתי (כ-1,000 בדיקות בשנה) למגוון התוויות. כל בדיקות הגסטרוסקופיה בילדים מבוצעות בטשטוש עמוק על ידי מרדים מוסמך בעל ניסיון רב בילדים, כך שהילד לא רק שלא סובל, אלא אף לא זוכר שהבדיקה נעשתה.

לפני הבדיקה

על הנבדק להיות בצום ממזון מוצק שמונה שעות טרם הבדיקה. ניתן לשתות נוזלים צלולים (כל משקה שאפשר לראות דרכו את הצד השני של הכוס כגון תה עם סוכר, מרק צח מסונן, ומיץ תפוחים, כולל קרטיבים וג'לי לא אדום) עד שעתיים לפני הבדיקה.
יש ליידע את הרופא אם הנבדק סובל מכל מחלה כרונית שהיא (אסטמה, סוכרת, פרכוסים וכו'), לוקח תרופות כלשהן, בעל רגישות לתרופות או שהגיב בצורה כלשהי להרדמה בעבר. במקרה כזה יש להביא מהרופא המטפל מכתב המסכם את המצב הרפואי, כולל מסמכים רלוונטיים ובדיקות דם. מטרת המכתב לוודא כי הבדיקה מבוצעת בתנאים הבטוחים ביותר.
אם מכל סיבה שהיא הנבדק לא יכול להגיע לבדיקה, יש להודיע למכון גסטרו בטלפון 02-6555116 כדי לתאם תור אחר.

הבדיקה

הבדיקה מתבצעת במכון גסטרו (קומה 4) ואורכת 15-30 דקות. אנו עושים כל מאמץ שזמן ההמתנה יהיה קצר ככל הניתן מתוך ידיעה שהצום וההמתנה קשים מאוד במיוחד לילדים. עם זאת, בבית חולים לעיתים מתעוררים מצבים רפואיים וטכניים לא צפויים שיכולים להוביל לעיכוב בתכנית הפרוצדורות. אנו מתנצלים אם הדבר קורה ומבקשים לקבל זאת בהבנה.
יש להגיע כחצי שעה טרם הזמן שנקבע לצורך פתיחת תיק והתארגנות. ביחידתנו חדר המתנה מאובזר ומצויד לילדים. לעתים תיערך שם הדרכתו של הילד ע"י איש צוות בטרם ההרדמה. לפני הבדיקה תתבקשו לחתום על טופס הסכמה לפרוצדורה ולהרדמה. הרופא שיבצע את הבדיקה והרופא המרדים יסבירו לכם מה עומד להתרחש. הרגישו חופשיים לשאול כל שאלה טרם החתימה וודאו כי אתם מבינים היטב את הסיבות לבדיקה, את האלטרנטיבות ואת הסיכונים.
ההרדמה מבוצעת לרוב בתחילה עם מסיכה ובהמשך דרך מחט תוך-ורידית כך שהילד לא ירגיש כל כאב במהלך הבדיקה. במרבית המקרים ההרדמה היא טשטוש עמוק בלבד כך שהנבדק ממשיך לנשום בכוחות עצמו ושומר על רפלקסים חיוניים. לאחר שהנבדק ישן, יתבקשו המלווים להמתין מחוץ לחדר עד לסיום הבדיקה.
במהלך הבדיקה, מכניס הרופא צינורית רכה וגמישה דרך הפה של הנבדק ובהדרגה מחדיר אותה מהוושט לקיבה ולתריסריון. בדרך כלל ייקח הרופא ביופסיה (פיסה קטנטנה של רקמה מהשוליים של הרירית) כדי שתיבדק במעבדת הפתולוגיה ולפי הצורך תיבחן גם להימצאות חיידק ההליקובקטר פילורי (Helicobacter Pylori) בקיבה. יתכן שהרופא יצלם אזורים לא תקינים, אם יימצאו כאלה, כדי לצרף אותם לדו"ח הבדיקה.
זוהי בדיקה שגרתית אך לעיתים מתפתחים סיבוכים נדירים מאוד כמו קרע בדופן המעי או דימום משמעותי באזור ממנו נלקחה הדגימה. הסיכון הזה באופן רגיל מוערך בפחות מ-0.01%. אם יופיעו לאחר הבדיקה כאבי בטן, הקאות, חום, צואה שחורה, שיעול או קשיי נשימה יש לפנות מיד לרופא מטפל ובמקרה הצורך לחדר מיון. תיתכן אי נוחות קלה בגרון לאחר הבדיקה. זו תחלוף כעבור כמה שעות ואין בה כל סכנה. אם הכאב משמעותי יש לפנות לבדיקת רופא ללא דיחוי.

לאחר הבדיקה

אנו משתמשים בחומרי הרדמה בעלי טווח השפעה קצר ביותר. עם סיום הבדיקה הנבדק יועבר לחדר ההתאוששות עד שתפוג ההרדמה, בדרך כלל תוך מספר דקות. טרם השחרור, הרופא שביצע את הבדיקה יסביר מה נראה וימסור דו"ח בדיקה והוראות לשחרור. יציעו לנבדק משקה צלול ובבית יוכל לאכול כרגיל, אלא אם הרופא ייתן הוראות אחרות. בדרך כלל ניתן ללכת הביתה כשעה עד שעה וחצי לאחר הבדיקה. גם אם הנבדק בעל רישיון נהיגה, יש לוודא שנמצא איתו אדם נוסף הכשיר לנהוג שכן אין לנהוג לאחר הבדיקה.

תוצאות הבדיקה

לפני השחרור יש לוודא שבידכם מספר טלפון ליצירת קשר לשם לקבלת תוצאות הביופסיות. התוצאות מגיעות במקרים לא דחופים לאחר שבועיים עד שלושה. לקבלת התשובה יש לפנות למכון הגסטרו בטלפון 02- 5645656 ולמסור מס' פקס או כתובת מייל למשלוח התוצאות. על מנת לדון בתוצאות יש לקבוע תור אצל הרופא המפנה, חשוב לזכור להביא את התשובה המודפסת של בדיקת הגסטרוסקופיה ושל הבדיקה הפתולוגית.