דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

קולונוסקופיה היא בדיקה הנעשית כדי לבחון את הרקטום והמעי הגס לכל אורכם כדי לאתר בעיות כגון דלקות, דימום או פוליפ. ברוב המקרים הבדיקה בוחנת גם את החלק הסופי של המעי הדק. במהלך הבדיקה יכניס הרופא דרך פי הטבעת צינורית גמישה ובסופה מצלמה זעירה. הבדיקה מבוצעת במכון לגסטרו ילדים ותזונה באופן שגרתי (למעלה מ-400 בדיקות בשנה) למגוון התוויות. כל הבדיקות האנדוסקופיות בילדים מבוצעות בטשטוש עמוק על ידי מרדים מוסמך בעל ניסיון רב בילדים, כך שהילד לא רק שלא סובל, אלא אף לא זוכר שהבדיקה נעשתה.
סיגמוידוסקופיה היא בדיקה דומה אך קצרה הרבה יותר, הבודקת רק את הרקטום וסוף המעי הגס שנקרא סיגמואיד.


לפני הבדיקה

כדי לערוך בדיקה טובה, יש לרוקן את המעי לפני הבדיקה. אנו ניתן לכם הוראות מפורטות כיצד לבצע את הריקון. למרות אי הנעימות הקשורה בניקוי המעי, יש לבצע את ההוראות בקפידה היות שמעי לא מוכן מוריד את שיעור הצלחת הבדיקה ומעלה את שכיחות הסיבוכים.
חלק מההכנות קשורות לתזונה אך בכל מקרה על הנבדק להיות בצום ממזון מוצק לפחות שש שעות לפני הבדיקה (ברוב ההכנות תקופת הצום ארוכה יותר וקשורה לניקוי המעי). ניתן לשתות נוזלים צלולים (כל משקה שאפשר לראות דרכו את הצד השני של הכוס כגון תה עם סוכר, מיץ תפוחים, מרק צח מסונן, קרטיבים וג'לי לא אדום) עד שעתיים טרם הבדיקה.
יש ליידע את הרופא אם הנבדק סובל מכל מחלה כרונית שהיא (אסתמה, סוכרת, פרכוסים וכו'), לוקח תרופות כלשהן, בעל רגישות לתרופות או שהגיב בצורה כלשהי להרדמה בעבר. במקרה כזה יש להביא מהרופא המטפל מכתב המסכם את המצב הרפואי, כולל מסמכים רלוונטיים ובדיקות דם. מטרת המכתב לוודא כי הבדיקה מבוצעת בתנאים הבטוחים ביותר. אם מכל סיבה שהיא החולה לא יכול להגיע לבדיקה, יש להודיע למכון גסטרו לטלפון 02-6555116 כדי לתאם תור במועד אחר.

הבדיקה

הבדיקה מתבצעת במכון גסטרו (קומה 4) ואורכת כ-30 דקות. אנו עושים כל מאמץ שזמן ההמתנה יהיה קצר ככל הניתן מתוך ידיעה שהצום וההמתנה קשים מאוד, במיוחד לילדים. עם זאת, בבית חולים לעיתים מתעוררים מצבים רפואיים וטכניים לא צפויים שיכולים להוביל לעיכוב בתכנית הפרוצדורות. אנו מתנצלים אם הדבר קורה ומבקשים לקבל זאת בהבנה.
יש להגיע כחצי שעה טרם הזמן שנקבע לצורך פתיחת תיק והתארגנות. ביחידתנו חדר המתנה מאובזר ומצויד לילדים. לעתים תיערך שם הדרכתו של הילד ע"י איש צוות בטרם ההרדמה. לפני הבדיקה תתבקשו לחתום על טופס הסכמה לפרוצדורה ולהרדמה. הרופא שיבצע הבדיקה והרופא המרדים יסבירו מה עומד להתרחש. שאלו בחופשיות כל שאלה טרם החתימה וודאו כי אתם מבינים היטב את הסיבות לבדיקה, את האלטרנטיבות ואת הסיכונים.
הילד יקבל הרדמה כללית ולא ירגיש כל כאב במהלך הבדיקה. ההרדמה מבוצעת לרוב בתחילה עם מסיכה ובהמשך דרך מחט תוך-ורידית וכך הילד ולא ירגיש כל כאב במהלך הבדיקה. במרבית המקרים ההרדמה היא טשטוש עמוק בלבד כך שהנבדק ממשיך לנשום בכוחות עצמו ושומר על רפלקסים חיוניים. לאחר שהנבדק ישן, יתבקשו המלווים להמתין מחוץ לחדר עד לסיום הבדיקה.
במהלך הבדיקה מוכנסת צינורית גמישה ורכה לתוך הרקטום ובהדרגתיות מחדירים אותה פנימה דרך המעי הגס עד לחיבור שלו עם המעי הדק. בדרך כלל ייקח הרופא ביופסיה (דגימת פיסה קטנטנה של רקמה מהשוליים של הרירית) כדי שתיבדק במעבדה פתולוגית. אם יימצא פוליפ, הוא יוסר באמצעות מכשור מתקדם דרך הצינורית. יתכן שהרופא יצלם אזורים לא תקינים, אם יימצאו כאלה, כדי לצרפם לדו"ח הבדיקה.
זוהי בדיקה שגרתית אך לעיתים מתפתחים סיבוכים נדירים מאוד כגון קרע בדופן המעי, פגיעה באיברים אחרים או דימום משמעותי באזור ממנו נלקחה הדגימה. הסיכון הזה מוערך בדרך כלל בפחות מ-0.01% אך יתכן סיכון מעט גבוה יותר אם מסירים פוליפים או במקרה של דלקת קשה של המעי. במהלך הבדיקה מוזרם מעט אוויר למעי כדי לשפר את הראות, לכן תיתכן אי נוחות מסוימת בבטן לאחר הבדיקה. זו תחלוף עם העברת גזים ובכך אין כל סכנה. במקרה שיופיעו לאחר הבדיקה כאבי בטן עזים, הקאות, חום, חולשה, צואה שחורה או דמית או קשיי נשימה יש לפנות מיד לרופא ובמקרה הצורך לחדר מיון.

לאחר הבדיקה

אנו משתמשים בחומרי הרדמה בעלי טווח השפעה קצר ביותר. עם סיום הבדיקה, הנבדק יועבר לחדר התאוששות עד שתפוג ההרדמה, בדרך כלל תוך מספר דקות. טרם השחרור הרופא שביצע את הבדיקה יסביר מה נראה וימסור דו"ח בדיקה והוראות לשחרור. יציעו לנבדק משקה צלול ובבית יוכל לאכול כרגיל, אלא אם הרופא ייתן הוראות אחרות. בדרך כלל ניתן ללכת הביתה כשעה עד שעה וחצי לאחר הבדיקה. גם אם הנבדק בעל רישיון נהיגה, יש לוודא שנמצא איתו אדם נוסף הכשיר לנהוג שכן אין לנהוג לאחר הבדיקה.

תוצאות הבדיקה

לפני השחרור יש לוודא שבידכם מספר טלפון להתקשרות בכדי לקבל את תוצאות הביופסיות. במקרים לא דחופים התוצאות מגיעות לאחר שבועיים עד שלושה. ניתן ליצור קשר עם מכון הגסטרו בטלפון 02-6555116 על מנת לקבלן בפקס. בכדי לדון בתוצאות, יש לקבוע תור אצל הרופא המפנה וחשוב לזכור להביא את התשובה המודפסת של הבדיקה.