דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

GEM - מחקר בין-לאומי בקרובים בריאים של חולי קרוהן

מהי מחלת קרוהן?

קרוהן וקוליטיס כיבית הן המחלות העיקריות בקבוצת המחלות הגדולה יותר הקרויה מחלות מעי דלקתיות (IBD). מדובר בתגובה דלקתית כרונית של מערכת החיסון, שעובדת ביתר שאת כנגד חיידקים ומזהמים שלא אמורים בדרך כלל לגרום לפעילות דלקתית. מערכת החיסון לא מצליחה לסלק את המזהמים ולכן יש במעי התקפה תמידית הגוררת את הדלקת הכרונית. ברוב המקרים מחלת קרוהן מאובחנת בגילאים מוקדמים, 15-25. המחלה קיימת בכל רחבי העולם אך נראה כי היא נפוצה יותר בארצות המפותחות.
מחלת קרוהן נוטה לעבור במשפחות, כך שאנו יודעים בוודאות שלגנים יש תפקיד חשוב. עד כה נמצאו למעלה ממאה גנים המעורבים בהתהוות המחלה. עם זאת, מחלות מעי דלקתיות הופיעו רק במאה השנים האחרונות ולכן ברור שגם לסביבה תפקיד מכריע, כנראה אף יותר מאשר לגנטיקה. אולם רוב הגורמים הסביבתיים עדיין לא ידועים ולכן אין בידינו לייעץ לקרובי משפחה של חולים איך לנהל את שגרת חייהם כך שהסיכון שילקו בקרוהן יקטן.
קיימים טיפולים רבים למחלה ושילוב נכון שלהם מוביל ברוב המקרים לשגרת חיים טובה ובריאה למרות המחלה.

 מהו פרויקט ה-GEM?

מטרת פרויקט ה-GEM (Genetic Environmental Microbial), מחקר רב-שנתי בין-לאומי נרחב, לגלות מדוע מחלת קרוהן מתפרצת רק אצל אנשים מסוימים. מחלת קרוהן היא מחלת מעי דלקתית כרונית המתבטאת בתקופות רגיעה ותקופות של דלקת פעילה. אנו מקווים לגלות את הגורמים למחלת קרוהן על ידי מעקב אחר אחים/אחיות או ילדים בריאים של חולי קרוהן במשך מספר שנים.
מחקרים מראים כי מחלות מעי דלקתיות קשורות לגנטיקה, למערכת החיסון, לחיידקים ולגורמים סביבתיים לא ידועים. קרובי משפחה של חולה קרוהן נמצאים בסיכון הגבוה פי 10 עד 30 משאר האוכלוסייה לחלות אף הם במחלה. לכן קרובי המשפחה הבריאים הם אוכלוסיית היעד למחקר זה.

מי יכול להשתתף בפרויקט ה-GEM?

אם את/ה חולה קרוהן, ויש לך ילדים או אחים/אחיות מקרבה ראשונה, בריאים ובני 6-35, אנא עניין אותם באפשרות להיות שותפים למציאת הגורמים למחלה וכפועל יוצא - להסקת מסקנות איך להימנע ממנה בעתיד.

מה כרוך בהצטרפות למחקר?

ההשתתפות במחקר כרוכה בביקור אחד קצר (כשעתיים) ואחד נוסף רק לשם מסירת דגימת שתן וצואה. 
במהלך הביקורים יתבקשו המשתתפים הבריאים:
למלא שלושה שאלונים - סקר כללי, הערכת חשיפה סביבתית, הערכה תזונתית
לתת דגימות דם, שתן, צואה
לאסוף שתן במהלך לילה אחד שלפניו ישתו משקה ממותק
אנו נתקשר טלפונית פעם בחצי שנה במשך שש שנים למשתתפים הבריאים. אם התפרצה אצל משתתף מחלת מעי דלקתית אנו נבקש כי הוא יחזור על הביקור הראשון. גם 10% מהמשתתפים הבריאים יתבקשו באופן אקראי לחזור על הביקור הראשון כקבוצת ביקורת.