דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הרגלי אכילה לקויים בתינוקות ובילדים וסרבנות אכילה


​נושא זה רחב מאוד ואין בכוונתנו להעמיק בו כאן. הכוונה לתאר באופן כללי מצבים שכיחים שאנו רואים במרפאה כדי להעלות את המודעות להפרעות אכילה בינקות, ששכיחות הרבה יותר ממה שנדמה. שלוש הפרעות עיקריות ניתן לראות בגיל הינקות:

1) סרבנות אכילה - קשורה לרוב למאבקי שליטה עם המטפל והסביבה. ההפרעה לרוב מתחילה מירידה מוסברת באכילה (רפלוקס, מחלה זיהומית חולפת, מעבר לא מוצלח לאוכל מוצק וכדומה) שגוררת ניסיונות אקטיביים מצד המטפלים לעודד אכילה. התינוק מרגיש את המאבק ובאופן אינטנסיבי הופך את האכילה לכלי עימות עם הסובב בו הוא יכול לנצח. בתגובה המטפלים לעיתים מגבירים את האסרטיביות של ההאכלה ומתקבל מעגל קסמים המחמיר את עצמו. זה מוחמר על ידי עצות אנשי מקצוע לא מיומנים שמנחים להורים "לדחוף אוכל כי התינוק לא עולה בעקומות המשקל בצורה הרצויה". במרפאה אנו רואים ירידה משמעותית במשקל. על ידי טיפול נכון ושינוי דפוס ההאכלה אנו שוברים את מעגל הקסמים ומחזירים לתינוק את חדוות האכילה.

2) הרגלי אכילה שגויים - אין ארוחות מסודרות, הילד עוזב את השולחן לפני שסיים את הארוחה, מנשנש חטיפים וממתקים וצורך שתייה מתוקה לאורך היום. אי הצבת גבולות לגבי צריכת חטיפים, ממתקים ושתייה מתוקה בין הארוחות גורמת לילד להגיע לארוחה כשאינו רעב. הוא לא יאכל ארוחה מלאה, ושוב ינשנש בין הארוחות.

3) אכילת יתר - המובילה למשקל עודף.

כיצד מתמודדים עם סרבנות אכילה

חשוב לדעת שהתזונה משפיעה על יחסי גומלין בין התינוק להוריו ועל ההתפתחות הפיזית והנפשית. כבר בשלב מוקדם מאוד, בגיל מספר חודשים, האוכל הופך לאמצעי עיקרי באמצעותו יכול התינוק לבטא אי שביעות רצון. כאשר המטפל מוטרד ונלחץ ככל שזמן הארוחה מתקרב, התינוק יחוש זאת ויגיב בהתאם. גם המטפל מגיב וחוזר חלילה. על מנת לשבור את מעגל הקסמים אנו מלמדים את ההורים לא להאכיל את תינוקם אלא להציע לו אוכל. יצר האכילה והרעב אצל תינוקות בריאים חזק מכפי שנקל עלינו לשער ותינוקות יודעים טוב יותר מהמטפל מתי הארוחה צריכה להסתיים. אנו מאמנים שיש לכבד זאת ולא לתת לתינוק תחושה שאנו רוצים "עוד קצת". "עוד קצת" עכשיו עולה לנו ב"הרבה פחות" בעתיד. במקביל אנו מלמדים את הילד מגיל צעיר מאוד להסדיר את הארוחות ולקיים זמן ללא אוכל ביניהם. יש להימנע מלרדוף אחר הילד עם אוכל, להקפיד על ארוחות ליד שולחן האוכל (לא מול הטלוויזיה או תוך כדי משחק או חצי שינה) ולדאוג שאין האכלה אסרטיבית ובוודאי שלא האכלה כוחנית. ההצלחה הטיפולית גבוהה מאוד אם לומדים את הטכניקות הבסיסיות ומתאמנים עליהן, אך רק בליווי צוות מקצועי של דיאטנית מנוסה ומומחה בגסטרו ילדים שיוכלו לסייע להצלחת התהליך ולשלול בעיות אורגניות.

ידוע כי סביב גיל 2-4 קיימת אצל הפעוטות בררנות טבעית לגבי מזונות. הם מתייחסים בחשדנות כלפי מזונות חדשים או טעם חדש. יש לקבל זאת בהבנה ולא ללחוץ. מומלץ לקבוע זמני ארוחה, כולל ארוחות ביניים, ולהגביל את משך הארוחה לעד חצי שעה, ללא חטיפים או שתייה בין הארוחות, במיוחד שתייה מתוקה אך גם מים בכמות מוגזמת (כדי ליצור מוכנות לארוחה הבאה).


כאשר האוכל הופך לטרדה, למתח ולחרדה אצל המטפל ובעקבותיו גם אצל התינוק, יתכן שיש כאן הפרעת אכילה של הינקות. אתם לא לבד ואתם מוזמנים לפנות אלינו למרכז להפרעות אכילה בינקות לשם קבלת הדרכה לכלכלה נכונה תוך ליווי מקצועי צמוד בטלפון 02-6555634 או 02-6555307.