דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

צמחונות היא תזונה המתאפיינת בהימנעות ממזונות שמקורם מהחי.
חלק מהאנשים פונים לצמחונות בגלל מסורת, אמונה, אידיאולוגיה מוסרית של הגנה על החי או תפיסה פילוסופית. אחרים פונים לצמחונות מתוך תקווה כי כך ישיגו בריאות טובה יותר או כטיפול בתחלואה קיימת. אנשים הבוחרים בתזונה טבעונית ניזונים אך ורק ממאכלים שמקורם בצומח ונמנעים באופן מוחלט מכל מזון שמקורו מהחי, לרבות ביצים ומוצרי חלב. צמחונות, ובוודאי טבעונות, מובילה בהכרח לאכילה סלקטיבית המגבילה ומצמצמת מגוון רב של סוגי מזון.

חשוב מאוד שאנשים הבוחרים בתפריט צמחוני או טבעוני, בכל שלב בחיים אך בפרט בגילאי הילדות וההתבגרות בעודם גדלים, יתייעצו עם דיאטנית מוסמכת לגבי השלמת חוסרים תזונתיים הנובעים מהימנעות מהמוצרים שאינם כלולים בתפריטם. אפשר לגדול בבריאות גם בתזונות חלקיות של צמחונות וטבעונות אך הדבר דורש התייחסות קפדנית למה אוכלים, כמה ובאיזה הרכב. ניטור התזונה ומעקב אחר בדיקות דם חייבים להיעשות באופן הדוק ומודע.

לדוגמא, ויטמין B12, המצוי בעיקר במזונות מן החי, בחלב ומוצריו ובביצים, נוטה להיות נמוך אצל צמחונים ובעיקר טבעונים. כך גם ברזל, שמצוי יותר במוצרים מן החי, וסידן וויטמין D, שמצויים יותר במוצרי חלב. אמנם ניתן לקבל סידן גם במוצרים מן הצומח (כגון שומשום) אך כמות המזון הדרושה להשלמת החוסרים באמצעות מזונות אלה גדולה. ייעוץ דיאטני ורפואי הדוק, בדיקות דם שגרתיות וטיפול בתוספות לפי צורך הכרחיים לשמירה על בריאות טובה.