דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

תזונה מגיל שנה עד גיל שש

לקראת גיל שנה חלה הבשלה של מערכת העיכול והמערכת המטבולית (חילוף החומרים) בגוף התינוק. מערכות אלה מגיעות לרמת תפקוד הקרובה לרמת התפקוד בבוגר. לכן מגיל שנה מותרים מרכיבי מזון נוספים כולל ביצה, דבש ודגים. במקביל, ניתן להוסיף לתפריט התינוק חלב פרה 3% שומן רגיל. יתכן שיש יתרונות מסוימים להמשיך עם תרכובות מזון לתינוקות (תמ"ל) המותאמות לגיל זה אך בהחלט אין הכרח ומותר לעבור בגיל שנה מהנקה או תמ"ל לחלב פרה רגיל. חלב עם 1% שומן אינו מומלץ להזנת תינוקות בשנתיים הראשונות לחייהם משום שהשומן דווקא נחוץ להתפתחות המוח ומערכת הראייה.

מחסור בברזל שכיח בתקופת גדילה מואצת זו וחשוב למנוע מצב זה כדי לאפשר התפתחות פיזית וקוגניטיבית תקינה. אנמיה מחוסר ברזל על רקע תזונתי ניתנת למניעה על ידי תזונה מאוזנת, מתן תוסף ברזל בהתאם להנחיות משרד הבריאות ובדיקת דם שגרתית אצל רופא הילדים. בגיל שנה יצרוך ילד 1100 קלוריות בממוצע ליום. בגיל 3 שנים יצרוך ילד 1300 קלוריות בממוצע ליום .חשוב לקבל כי לכל ילד דפוס אכילה משלו ועלינו לכבד זאת בגבולות הסביר. ככלל, ילדים בריאים יאכלו את מגוון המזון והכמות הנחוצים להם להתפתחות באופן טבעי. לכן אין להכריח ילד לאכול וחשוב לוודא שאכילה אינה מושא לעימות של הילד עם הסביבה. אין לתת לילדים אפשרות להשתמש באכילה ככלי להבעת שליטה ביחס להוריהם או למטפלים. הניסיון לשלוט באכילת הילד עלול להחמיר את המצב.

התוצאות עלולות להיות פגיעה בהרגלי האכילה ובעיות משקל כעת ובעתיד. כדאי להגיש מזון במרקם ובצורה המתאימים לגיל הילד ולהעדפותיו גם אם המזון נראה למבוגר "משעמם". בשלב זה בחייו הילד אוהב לאכול לבד ויש לעודד אותו לעצמאות זו, גם במחיר של לכלוך. הילד לומד להתנסות בעצמו במרקמים שונים ומפתח חיבה למזונות שונים. לסיום, חשוב להימנע ממתן פיצוחים או פופקורן לילדים מתחת לגיל 4-6 שנים כדי למנוע חנק. מתחת לגיל זה גם מומלץ להימנע ממתן דגים עם אידרות (עצמות דג) כדי למנוע היתקעות במערכת העיכול.

אם נתקלתם בקושי המדאיג אתכם ביחס לדפוסי האכילה של ילדיכם, אתם מוזמנים לפנות אלינו לייעוץ. לקביעת תור למרפאה להפרעות אכילה בינקות של ד"ר אסתר מאייר בגסטרו ילדים שערי צדק, מוזמנים לפנות טלפונית: 02-6555307/634.