דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

אפילפסיה וטיפול בקוצב וואגלי

אפילפסיה היא מחלה הנובעת משיבוש בפעילות החשמלית של המוח. שיבוש כזה גורם לסוגים שונים של התקפים, המתבטאים בכמה דרכים (פרכוסים חלקיים, כלליים, ניתוקים וכו').
הטיפול המקובל למחלת האפילפסיה הוא טיפול בתרופות נוגדי פרכוסים.

כשני שליש מחולים הסובלים מאפילפסיה יגיבו לטיפול תרופתי.
השליש הנותר יהיו עמידים לטיפול התרופתי וימשיכו לסבול מהתקפים, למרות שניסו 3-2 תרופות המתאימות לסוג האפילפסיה, במינון נכון, באופן קבוע ועל בסיס יומיומי. ידוע כי הסיכוי להגיע לחופש מהתקפים אצל החולים המוגדרים עמידים הינו 5% ויורד עוד ככל שמנסים יותר תרופות.

בחלק קטן מאוד מסך הכל המטופלים ניתן לבצע ניתוח מוח לכריתת המוקד האפילפטי במוח כאשר הוגדר מוקד אחד ונמצא באזור לא תפקודי (שהכריתה לא תגרום נזק נוירולוגי כלשהו).
במקרים שניתוח מוח אינו מתאים אנו מציעים למטופלים את הטיפול בקוצב וגאלי VNS VAGAL NERVE STIMULATION, טיפול זה כרוך בהליך ניתוחי פשוט יחסית שבו מחדירים קוצב בגודל שעון יד אל מתחת לעור באוזר בית השחי. מהקוצב נמשך חוט אלקטרודה (תת-עורית) המתלפפת סביב כצב הואגוס השמאלי באזור הצוואר.

בעולם הצטבר ניסיון רב עם הטיפול בקוצב הווגאלי וישנם יותר מ-120,000 מטופלים הסובלים מאפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי המטופלים ב-VNS במעל ל-70 מדינות כולל ארה"ב. הטיפול נמצא בסל התרופות בישראל למעלה מ-10 שנים. במחקרים רבים שבוצעו במאות מטופלים לאורך 2 עשורים ויותר נמצא כי הטיפול בקוצב הוואגלי יעיל בהפחתת תדירות ההתקפים, עוצמתם, משך זמן ההתקף וכן קיצור זמן ההתאוששות מההתקף. 7% מהמטופלים יגיעו לחופש מוחלט מהתקפים לאחר הטיפול בקוצב. מחקרים מדעיים מראים כי כ-2/3 מהחולים מפחיתים יותר מחצי מכמות ההתקפים בעקבות הטיפול בקוצב וגאלי. וכן נמצא שככל שעובר זמן ממועד תחילת הטיפול בקוצב, יעילות הטיפול עולה. בנוסף לשיפור בתדירות ועוצמת ההתקפים , נמצא שיפור משמעותי בפרמטרים שונים של איכות חיי המטופל כמו ערנות, חיוניות, שיפור במצב רוח, שיפור זיכרון, הישגים בלימודים וריכוז.

לאחרונה פותח הקוצב החדש מסוג ASPIRE SR דגם 106 המשלב בין הפעילות הידועה של הקוצב והטכנולוגיה חדשה המאפשרת הפעלה אוטומטית של המכשיר המתרחשת כשיש עלייה חדש בקצב הלב האופיינית לתחילתו של פרכוס. נמצא כי מעל ל-80% מהמטופלים חווים התקפים המלווים בתחילתם בעלייה חדש של קצב הלב. על בסיס היכולת של הקוצב לזהות עלייה זו נשלחים פולסים בעוצמה גובהה על מנת למנוע או להחליש את העוצמה של ההתקף המגיע.

לד"ר רייז ניסיון של עשרות השתלות בהצלחה של קוצבים ואגלים, יש לציין שהחולים מגיעים לאחר בירור מקיף על ידי נוירולוג המומחה באפילפסיה ולאחר דיון משותף עם דר' רייז ושיחה עם המשפחה נקבע תאריך להשתלה. ליחדה של נוירוכירורגיה של הילד נמצאת אחות מתאמת שתפקידה היא להדריך וללוות את המשפחה והמטופל לגבי התהליך של האשפוז לפני ואחרי הניתוח.
אנו גאים לטפל בחולים שבאים מכול מקום בארץ וניתן להם את הטיפול המקצועי ואנושי המקסימלי.