דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הרחבת פיית השופכה

כיצד נוצרת היצרות של פיית השופכה וכיצד מזהים אותה?


בנך עומד לעבור ניתוח מאטוטומיה (הרחבה של פיית השופכה). ניתוח זה מבוצע אצל ילדים אשר אובחנו כסובלים מהיצרות של פיית השופכה (Meatus). מדובר במחלה שכיחה ביותר בקרב ילדים שעוברים ברית מילה. אמנם אין קשר ישיר בין ביצוע ברית המילה לבין ההיצרות של פיית השופכה, אך חשיפת קצה הפין לאחר הסרת העורלה והמגע שלו עם הטיטול הספוג בשתן גורמים לעיתים לגירוי כימי של קצה הפין, אשר גורם להצטלקות של פיית השופכה והיווצרות של היצרות לאחר מכן.
ישנם מספר סימנים המצביעים על היצרות בפיית השופכה, כגון סטייה בכיוון של זרימת השתן, (כלומר הילד מטיל שתן בזרם כלפי מעלה, למרחק גדול וכדומה), הפסקות בזרם השתן  ואפילו קושי במתן שתן המגיע לעיתים עד כדי עצירת שתן הדורשת הכנסת צנתר לניקוז שלפוחית השתן. לעיתים ילדים מתלוננים על כאבים בעת מתן שתן, המלווים בהפרשות מהפין ובסימני דלקת בפיית השופכה.

מדוע חשוב לטפל בהיצרות בפיית השופכה?


לכאורה מדובר במחלה קלה הגורמת לאי נוחות מסוימת ולא דווקא לבעיה רפואית, אך הנחה זו אינה נכונה. תופעות כגון קושי בהשתנה וסטייה בכיוון של זרימת השתן הן סימנים ברורים לחסימה בדרכי השתן, אשר בסופו של דבר יכולה לגרום לעצירת השתן או לליקוים בלתי הפיכים בתפקודה של שלפוחית השתן. ניתן לפתור סיבוכים אלו על ידי ביצוע ניתוח מאטוטומיה אשר במהלכו מתבצעת הגדלה של פתח פיית השופכה.

מהם נוהלי הניתוח?

לאחר הביקור במרפאה לאורולוגית ילדים בשערי צדק או לאחר העברת הפניה מאורולוג מן הקהילה אל מחלקת אורולוגיה ילדים בשערי צדק, תוזמנו ישירות לניתוח כאשר מרפאה הטרום-ניתוחית יתבצע מספר שעות טרם הניתוח כדי לחסוך למשפחה עד ביקור נוסף בבית החולים

לקראת ביקור זה עליכם להצטייד במסמכים הבאים:

1. התחייבות לביקור במרפאה הטרום ניתוחית.
2. מכתב מרופא ילדים/רופא משפחה המאשר ביצוע הרדמה כללית.
3. תוצאות של ספירת דם במידה והתבקשתם לבצע על ידי רופא מפנה לניתוח. אין צורך בביצוע גורף של ספרת דם אצל כל ילדים.

את ההפניה לביצוע ספירת דם ניתן לקבל מרופא הילדים או מרופא המשפחה עם הגעתו של הזימון לניתוחית. במקרה שילדך סובל מבעיות רפואית כלשהן, חובה לדווח על כך לרופא האורולוג אשר הפנה אותו לביצוע הניתוח, ועל ההורים חלה האחריות להביא אישור לניתוח מרופא מומחה המטפל בבעיה הספציפית אשר ממנה סובל הילד. לא ניתן יהיה לבצע כל הליך ללא אישור.

עם קבלת זימון לניתוח יימסר לכם (טלפונית) תאריך הניתוח וההנחיות לקראתו. ככלל, ההנחיות כוללות צום ממזון של 6 שעות לפני הניתוח. עם זאת, אפשר להניק תינוקות יונקים (חלב אם בלבד) עד 3 שעות לפני הניתוח. מותר לתת נוזלים צלולים בלבד כגון תה, מים או מיץ תפוחים צלול עד שעה טרם הניתוח. כל חריגה מכלל זה תוביל לביטול הניתוח, כשהאחריות על כך מוטלת על ההורים בלבד. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית שטחית בלבד בתוספת הרדמה מקומית. ניתוח מאטוטומיה מתבצע במסגרת אשפוז יום כירורגי, כלומר המנותח משתחרר ביום בו הוא מנותח

טיפול לאחר הניתוח ומעקב


לאחר הניתוח רופא מן המחלקה ידריך את ההורים כיצד לטפל בפצע הניתוח. על ההורים לפתוח ולפסק פעמיים ביום את מקום הניתוח, במטרה למנוע הידבקות חוזרת של שולי החתך. בזמן הפיסוק והפתיחה של פיית השופכה יש למרוח על מקום הניתוח משחת עיניים מסוג Syntomicyne 5%. שפופרת ראשונה של משחה זו תקבלו מן הצוות לאחר הניתוח.
לעיתים רחוקות יופיע דימום מאזור הניתוח בזמן הפיסוק של מקום הניתוח. ניתן לעצור את הדימום על ידי לחץ מתון על קצה הפין על פי התדרוך שתקבלו בעת השחרור. אנחנו ממליצים שהילד יחזור לפעילות הרגילה בגן או בבית הספר ביום למחרת הניתוח.
שבוע לאחר הניתוח יש לחזור לביקורת אצל האורולוג אשר הפנה את הילד לניתוח. חובה להגיע לביקורת אצל האורולוג המפנה מן הקהילה בדיוק שבוע לאחר ביצוע הניתוח. זכותכם לקבל תור זה ויש לעמוד על כך שתקבלו אותו במועדו.