דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

הידרונפרוזיס - התרחבות כליה טרום-לידתית

הידרונפרוזיס - התרחבות כליה טרום-לידתית


הידרונפרוזיס (Antenatal Hydronephrosis) שמשמעותו המילולית היא "מים בכליה", מתייחס למצב בו אגן הכליה מתרחב, בדרך כלל בשל הפרעה לזרימה התקינה של השתן דרך הכליה שגורמת להצטברות שתן.  התרחבות הכליה היא ממצא שכיח (כ-2%-4%) בבדיקת אולטרסאונד תוך-רחמי. לפני מספר עשורים לא ניתן היה לאתר התרחבות בכליה טרם הופעתם של סימנים משניים כמו כאבים במותניים, זיהום בשתן או אי ספיקת כליות. עתה, טכנולוגיות ואמצעי הדמיה מודרניים מאפשרים לאבחן התרחבות בכליה ואף לאתר את הסיבות שגרמו לכך כבר בשלבים המוקדמים של המחלה. בזכות האבחון המוקדם ניתן במרבית המקרים לתקן את המום לפני שמתרחשת התדרדרות בלתי הפיכה בתפקוד הכלייתי.


הסיבות השכיחות להתרחבות הכליה אצל עובר הן היצרות במוצא אגן הכליה והיצרות בכניסה של השופכן לתוך שלפוחית השתן. במקרה האחרון בדיקת אולטרסאונד תראה גם התרחבות השופכן. התרחבות הכליה תתרחש גם בעקבות רפלוקס כלייתי כאשר השתן חוזר מהשלפוחית אל הכליה. סיבה נוספת, אם כי פחות נפוצה, היא היצרות של השופכה האחורית אצל בנים.


ברוב המקרים לא תתבצע התערבות כירורגית והילד יהיה נתון במעקב בלבד. למעקב חשיבות רבה בתהליך הטיפולי. הוא מאפשר לזהות מבעוד מועד בעיות או סיבוכים הדורשים קו טיפולי יותר תקיף. גם במקרה של התערבות כירורגית, מדובר בניתוח ללא סיבוכים עם תוצאות טובות.
המחלקה לאורולוגיה של הילד במרכז הרפואי שערי צדקת הייתה בין הראשונות בעולם לנקוט בגישה של מעקב שמרני בהתרחבות בדרגות הפחות חמורות, במקום התערבות כירורגית בכל המקרים.

כיום זו הגישה המקובלת ברפואה המערבית לטיפול בילדים עם התרחבות כליה טרום-לידתית.
רופאי המחלקה הם חלק בלתי נפרד ממרפאת המומים המאגדת רופאים מהתמחויות שונות המלווים את ההורים מרגע האבחון דרך הלידה, האבחנה הסופית וביצוע ניתוח אם יש צורך בכך. 
מדובר בניתוח זעיר-פולשני לפתיחת החסימה או בניתוח אנדוסקופי לתיקון רפלוקס כלייתי. רופאי המחלקה מתמחים בשתי הטכניקות, עם תוצאות טובות, ללא צלקות ועם זמן החלמה קצר לפני החזרה