דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

מרכז להפרעות בהשתנה

מרכז להפרעות בהשתנה

במסגרת המחלקה לאורולוגיה של הילד במרכז הרפואי שערי צדק פועל מרכז לטיפול בהפרעות בהשתנה. המרכז ממוקם בקומה 2 והוא חלק בלי נפרד מפעילות המכון האורולוגי ומרפאת אורולוגיה של הילד.


במסגרת המרכז להפרעות בהשתנה ניתן לקבל מענה לבעיות השכיחות של הפרעות בהשתנה בקרב ילדים:


•    הרטבת לילה ראשונית ומשנית 
•    הפרעות במתן שתן במהלך היום כגון דחיפות ותכיפות במתן השתן, אי נקיטת ("דליפת") שתן וצואה.

במרפאה צוות רב-תחומי: אורולוג ילדים, גסטרואנטרולוג ילדים, פסיכיאטר ילדים, עובדת סוציאלית ושתי אחיות הנותנות מענה לכל שאלה המתעוררת במהלך הטיפול ומבצעות טיפול ביופידבק (Biofeedback) ייחודי לחולים הסובלים מהפרעות במתן השתן.

כיצד לטפל במקרה של הרטבת לילה?

הרטבת לילה ראשונית אצל ילדים הינה בעיה שכיחה שממנה סובלים כ-14% מן הילדים בגיל 5. עם זאת המחלה נעלמת במרבית המקרים באופן ספונטני, כך שבגיל 7 יורד אחוז הילדים הסובלים מן המחלה ל-7%-8% ובקרב אוכלוסיית המבוגרים סובלים ממנה רק כ-2%-3%.
מדובר במחלה לכל דבר, אשר עלולה לגרום נזק פסיכולוגי רב לילדים שאצלם קיימת בעיה זאת.
מקובל לטפל בכל ילד אשר מרטיב לאחר גיל 5, שזה הגיל שבו מסתיימת ההתפתחות של המערכת העצבית של שלפוחית השתן. הטיפול מותנה בנכונות וברצון של הילד לעמוד בכל הדרישות של הטיפול. מכיוון שמדובר במחלה שיכולה לנבוע מסיבות שונות, אנחנו נוקטים בצעדים טיפוליים אשר נותנים מענה לסיבות השונות אשר יכולות לגרום למחלה. 

קיימות שלוש סיבות עיקריות להרטבת לילה אצל ילדים:


1. הסיבה השכיחה ביותר אשר גורמת להרטבת לילה ראשונית אצל 80%-85% של הילדים הסובלים ממחלה זאת היא איזון לא נכון בין תפוקת השתן ביום ובלילה. כלומר, אותם הילדים הסובלים מהרטבת לילה מפרישים כמויות שתן זהות במהלך היום והלילה, בעוד ילדים אשר אינם סובלים ממחלה זאת מפרישים במשך היום כ-80% מכמות השתן ביממה ורק כמות קטנה של 15%-20% מופרשת בלילה. יחס זה מאפשר שינה שקטה ללא צורך בהתעוררות ומתן שתן לילי. 
2. הסיבה השנייה הגורמת להרטבת לילה אצל 15%-30% של הילדים הסובלים ממחלה זאת היא התנהגות בלתי תקינה של שלפוחית השתן. כלומר ילדים אלו סובלים מהתכווצות בלתי רצונית של דופן שלפוחית השתן אשר גורמת לבריחת שתן והרטבות. חלק משמעותי מילדים אלו סובל גם מהרטבת יום או מהפרעה אחרת בהשתנה. למשל: תכיפות ודחיפות במתן השתן לעתים גורמים להרטבת יום, אך כ-30% מכלל הילדים האלו סובלים מאי-סדירות בהתנהגות של שלפוחית השתן רק בלילה. ילדים אלה דורשים טיפול משולב אשר מפחית את כמויות השתן הגדולות אשר מופרשות בלילה וגם מנסה לתקן את הפעילות של שלפוחית השתן כדי להגיע לתוצאת משביעות רצון. 
3. אצל כ-5% מהילדים הגורם להרטבת היא בעיית יקיצה, כלומר אי-יכולת להתעורר כאשר שלפוחית השתן מלאה. לא מדובר כאן בבעיה של "שינה עמוקה" כפי שהיה מקובל לחשוב בעבר, אלא בעיה בתהליך של ההתעוררות. 

מכיוון שהבעיה הראשונה של אי-איזון של הפרשות השתן ביום ובלילה היא הנפוצה ביותר בקרב הילדים הסובלים מהרטבת לילה, וידוע כבר מעל 30 שנה שבעיה זו נגרמת עקב חוסר או הפרשה נמוכה של Vasopressin - חומר המופרש במוחו של החולה ואחראי על חלוקת תפוקת השתן על פני שעות היום והלילה, טיפול על ידי תרופה המדמה את החומר נחשב כטיפול הטוב והיעיל ביותר בילדים אלו. תרופה זאת נקראת מינירין Melt והיא ניתנת על פי הוראות של רופא אורולוג בלבד. התרופה גורמת להפחתה של הפרשת השתן בלילה ולעליhה בהפרשת שתן ביום, ובכך מביאה למצב ללא אירועי הרטבה. קיים בעולם ניסיון רב בשימוש בתרופה זאת ולא דווח על תופעות לוואי בעקבות השימוש בה, מלבד מקרים נדירים מאוד של כאבי ראש אשר חולפים מיד עם הפסקת הטיפול בתרופה. התרופה מיועדת במיוחד לילדים ונלקחת ככדור מציצה מתחת ללשון. בליעה של הכדור בשלמותו או לעיסה שלו מפחיתות ב-20% את יעילות התרופה, ולכן לא מומלץ לבלוע או ללעוס את הכדור. אנחנו ממליצים למצוץ את הכדור כשעה לפני השינה.  


במחקרים רבים שנעשו בנוגע לפעילות של התרופה מינירין הוכח שנטילת התרופה במשך 6 חודשים לפחות גורמת להיווצרות קשר חדש בין המוח לשלפוחית השתן, ותגובה יעילה של קולטני Vasopressin אשר נמצאים בגופנו אפילו בריכוז הטבעי הקיים אצל המטופל. 
כדי להפחית הסיכוי לחזרת המחלה עם סיום נטילת התרופה, יינתן בסוף הטיפול, על פי החלטה של רופא המטפל, דף הדרכה בנוגע לתהליך של הפסקת התרופה אשר נמשך כ-10 שבועות.  
במקרה שילדך לא יגיב לתרופה באופן משביע רצון לדעתך ולדעת הצוות המטפל, יתכן שנחליט על תוספת תרופה אחרת אשר משפיעה על התכווצויות שלפוחית השתן, שליקוי בתפקודה הוא הגורם האפשרי השני להרטבות לילה. 


במקרה שהרטבת הלילה של הילד נגרמת מבעיה בתהליך היקיצה, נוכל להשתמש במכשיר מסוג "פעמונית" (זמזם). האחיות במרכז תדרכנה את ההורים בנוגע לשימוש הנכון והיעיל במכשיר.
על פי הנתונים המדווחים בספרות העולמית, ועל פי הניסיון רב השנים שלנו, התהליך הטיפולי הרב-שלבי שאנו מציעים להרטבות לילה במרכז שלנו נותן מענה מצוין לפתרון בעיות אלה. 
במקרה של שאלות או צורך בהבהרות במהלך הטיפול, ניתן לפנות לאחות הראשית של המרכז להפרעות השתנה בילדים בטלפון 02-6666968. 

הרטבת לילה היא בעיה נפוצה. למעשה, מדובר במחלה לכל דבר. בעלת היבטים רפואיים ופסיכולוגיים לילדים שאצלם קיימת בעיה זאת ובמפגש הוצגו דרכי טיפול שונות להתמודדות. הרטבת לילה ראשונית אצל ילדים הינה בעיה שכיחה שממנה סובלים כ-30% מן הילדים בגיל 5.